Obavijest proizvođačima jabuke i kruške! 29.03.2017.
Kod jabuka i krušaka intenzivni je porast vegetacije pa se nasadi ovisno o lokalitetu i sorti većinom nalaze u fazi pojave listića. Preporučamo proizvođačima jabuka i krušaka da prate prognoze te ukoliko budu najavljene oborine tada pred kišu svakako obavite zaštitu nasada nekim od organskih pripravaka na bazi mankozeba (Dithane M-45, Dithane DG Neotec, Mankozeb, Star 80), dodina (Chromodin S-65), metirama (Polyram DF), cirama (Ziram 76 WG), propineba (Antracol WG 70) kako bi spriječili infekciju fuzikladijem (Venturia inaequalis).
Također je važno da do početka cvatnje obaviti tretiranje nasada sa pripravcima na bazi sumpora, kako bi suzbili infekciju pepelnicom (Podosphaera leucotricha). U nasadima gdje je prethodne vegetacije bilo problema sa pepelnicom izuzetno je važno da se obavi tretiranje jer je u tim nasadima velika mogućnost širenja infekcije sa zaraženih pupova.
U nasadima gdje je bilo problema i gdje se ponovna pojava jabučne krvave uši (Eriosoma lanigerum) preporučamo da se do početka cvatnje obavi suzbijanje primjenom Pirimor 50 WG. Također nasade u kojima su se javili problemi sa kaliforniskom štitastom uši (Quadraspidiotus perniciosus) može se prije cvatnje obaviti tretiranje sa Pyxal-om.
U nasadima gdje je bilo problema sa potkornjacima postavite crvene ljepljive ploče ili lovke koje se sastoje od alkoholnih mamaka (plastične boce kojoj su na vrhu izbušene rupice i u njih se stavlja 50%-tni etilni alkohol), lovka se objesi na deblo ili u njegovoj blizini u visini očiju, a iznad nje se stavi crvena ljepljiva ploča. U slučaju da ih koristite za suzbijanje tada treba postaviti 8-10 lovki na 1 ha. Stabla koja su zaražena s porkornjacima izvadite iz nasada i spalite.
Zaštitu treba provesti za mirnog i toplog vremena prije oborina jer do infekcije dolazi u vrijeme oborina, također zaštitu treba obavezno obavljati u kasnim večernjim satima kako bi zaštitili pčele. Pripravke koristite prema uputama proizvođača ili prema Fitosanitarnom sustavu http://fis.mps.hr/trazilicaszb/. Ambalažu je potrebno propisno zbrinuti uz obavezno vođene evidencije o provedenoj zaštiti.
Andreja Vukalović-Pofuk, dipl.ing.agr
Andreja.Vukalovic.Pofuk@savjetodavna.hr
0 komentara
Napišite komentar