News

Događaji, Vijest

Predstavljena šampionska vina 2. revije vina hrvatskih autohtonih sorata

Drugu reviju vina hrvatskih autohtonih sorata VINA OD DAVNINA i izabrana šampionska vina predstavio je na današnjoj konferenciji za medije, pomoćnik ministra poljoprivrede Zdravko Tušek.

Na ocjenjivanje vina prijavilo se 85 proizvođača sa 130 uzoraka vina proizvedenih od 34 autohtone sorte različitih godina berbe (2008. – 2018. godine). Najzastupljenija su bila vina redovitih berbi, ali prijavljena su i vina predikatnih berbi te pjenušava vina. Ocjenjivanje vina organiziralo je Ministarstvo poljoprivrede uz pomoć suorganizatora i partnera Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu, Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Instituta za poljoprivredu i turizam u Poreču i Instituta za jadranske kulture i melioraciju krša iz Splita. Povećani odaziv vinara u odnosu na prošlu godinu pokazuje interes proizvođača koji su u organizaciji Ministarstva poljoprivrede dobili jedinstvenu manifestaciju i promidžbu za svoja vina koja su i turistički autentičan proizvod i dio su gastronomske ponude Hrvatske.

Vinarima s najbolje ocjenjenim vinima potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar poljoprivrede, Tomislav Tolušić dodijelit će šampionska odličja  26. travnja 2019. godine na otvorenju revije VINA OD DAVNINA u Art galeriji Lauba u Zagrebu. Uoči revije vina, ministar Tolušić podsjetio je vinare i vinogradare da je do kraja travnja otvoren natječaj Ulaganja u vinarije i marketing vina iz Vinske omotnice.

„Mi smo prije svega partner i suradnik vinara i vinogradara što smo i dokazali novim Zakonom o vinu kojim smo maksimalno smanjili administrativna opterećenja i papirologiju te olakšali vinarima pristup tržištu. Decentralizirali smo ocjenjivanje vina, uspostavili veću kontrolu na terenu i osigurali administrativna rasterećenja od 33% u odnosu na dosadašnje propise. Ukinuli smo sve naknade za kontrole stavljanja vina u promet te time  uštedjeli vinarima 12 milijuna kuna, koje će se iskoristiti za marketinške aktivnosti i brendiranje naših vina. Ukinuli smo i  evidencijske markice koje su bile obvezne prije stavljanja vina u promet te se uspostavili marketinško označavanje vina kroz četiri nove vinogradarske regije: Slavonija i Hrvatsko Podunavlje; Hrvatska Istra i Kvarner; Dalmacija i Središnja bregovita Hrvatska. U dogovoru s vinarima i vinogradarima izradili smo i Nacionalni program pomoći sektoru vina od 2019. do 2023. – Vinska omotnica – gdje je tom sektoru kroz četiri mjere na raspolaganju 10,8 milijuna eura godišnje. Mjere poput Promidžba na tržištima trećih zemalja, Restrukturiranje i konverzija vinograda i Ulaganja u vinarije od ranije su poznate, a sada na traženje sektora imamo i mjeru Informiranje u državama članicama. Natječaj za mjeru „Ulaganja u vinarije i marketing vina“ završava krajem travnja i još imate vremena prijaviti svoje projekte.“ – izjavio je potpredsjednik Vlade RH i ministar poljoprivrede, Tomislav Tolušić.

Najbolje ocijenjena vina u pojedinim kategorijama

Najbolje ocijenjeno vino:

Pušipel prestige –  izborna berba bobica 2015.- Vinogradarstvo-podrumarstvo Branimir Jakopić, Železna gora

Šampion u kategoriji bijelih vina redovite berbe – regije Središnja bregovita Hrvatska:

Pušipel 2018.- Vinarija Preiner, Sveti Urban

Šampion u kategoriji bijelih vina redovite berbe – regije Dalmacija:

Malvasija dubrovačka 2018.- Malvasija Karaman obrt, Pridvorje

Šampion u kategoriji crvenih vina – regije Dalmacija:

Crljenak 2015.- Poljoprivredna zadruga „Maslina i vino“, Polača

Šampion u kategoriji bijelih vina redovite berbe – regije Hrvatska Istra i Kvarner:

Malvazija istarska 2018.- In Sylvis vina (OPG ZGRABLIĆ MARKO), Sv. Petar u Šumi

Šampion u kategoriji crvenih vina regije Hrvatska Istra i Kvarner:

Teran  2016.- OPG Dario Sirotić, Buzet

 „Drago nam je da su proizvođači vina od hrvatskih autohtonih sorata prepoznali napore koje ulažemo da bi etablirali i promovirali upravo njih i njihova vina, te su se i ove godine odazvali ocjenjivanju i izlaganju u većem broju nego na prošloj reviji. To govori da je ova manifestacija potrebna Hrvatskoj jer je jedinstvena u mnoštvu sličnih vinskih događanja koja ukupno podižu interes i znanje potrošača, ali i kvalitetu proizvedenih vina. Zahvaljujem se svima na pomoći, svim partnerima u projektu, a posebno vinarima koji su se odazvali našem pozivu uz posebnu čestitku ovogodišnjim šampionima. Želja nam je senzibilizirati potrošače upravo za ovakva vina koja su ujedno i naša baština, a u njima se krije veliki turistički i gospodarski potencijal. Posjet reviji za sve građane je besplatan, a VINA OD DAVNINA su jedini ovakav vinski događaj gdje su na jednom mjestu okupljena isključivo vina hrvatskih autohtonih sorata iz cijele Hrvatske“ – naglasio je pomoćnik ministra poljoprivrede Zdravko Tušek.

Ocijenjena vina će na reviji u Laubi biti izložena 26. i 27. travnja 2019. te će ih posjetitelji moći kupiti i kušati izravno od proizvođača i saznati priče vezane uz svaku pojedinu sortu.

Osim poziva svim zainteresiranima da posjete Art galeriju Lauba ovog petka i subote, te se upoznaju s našim vinarima i kušaju vina od hrvatskih autohtonih sorata, predstavljen je i program revije koji je kreiran zajedno sa suorganizatorom i partnerima projekta VINA od DAVNINA. Sudjelovanje na radionicama i panelima je besplatno, uz prijavu na mail: vinaoddavnina@mps.hr.

 

Pripremi za ispis

Obavijest maslinarima

Obavještavamo  maslinare s područja Istre da na prognoznim punktovima bilježimo let  maslinine muhe ( Bactrocera oleae) srednjeg do pojačanog intenziteta ovisno o lokalitetu.

Stoga upućujemo maslinare da i dalje postupaju po zadnjoj preporuci -postavljanje u maslinik gotovih lovki za metodu masovnog ulova, upotreba kaolina .

Isto tako upućujemo maslinare na pregled maslinika, pregled žutih ploča postavljenih u masliniku te pregled plodova. Situacija nije ista u svakom masliniku. U slučaju da je utvrđeno 2 muhe na žutoj ploči tjedno te 10 % zaraženih plodova potrebno je provesti zaštitu cijelog nasada.

Svi registrirani pripravci nalaze se na web adresi  http://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb/ .

Maslinare također upozoravamo da se u zaštiti maslina smiju koristiti samo registrirana sredstva za zaštitu bilja (SZB).

 

Marina Kocijančić, dipl. inž. agr.

                                                                                    marina.kocijancic@mps.hr

 

 

Pripremi za ispis

Obavijest voćarima

Voćare intenzivnih nasada jabuka i krušaka,  savjetujemo  ponavljanje  zaštite  protiv  čađave krastavosti (Venturia inaequalis) s preventivnim ili kontaktnim fungicidom protiv krastavosti: Delan 700 WDG, Delan Pro, Captan 80 WG,  Captan 50 WP, Kastor, Scab 80, Alcoban, Polyram DF( dozvola važi do 28.05.2024., krajnji rok  za primjenu zaliha je 28.011.2024.)

Protiv jabučnog savijača ( Cydia pomonella) primijeniti: Coragen 20 SC, Affirm,  Affirm opti, Mospilan 20 SP.

U nasadima šljiva kasnih sorti dozrijevanja protiv  šljivinog savijača ( Cydia funebrana) primijeniti jedan od  navedenih : Coragen 20  SC, Affirm opti, Delegate 250,  Decis 100 EC.

U voćnjacima prije primjene insekticida pokositi cvatući pokrov!

 U nasadima bresaka i  nektarina

Protiv breskvinog savijača (Cydia molesta) Coragen 20  SC, Affirm, Affirm opti, Delegate 250,  Decis 100 EC.  Paziti na karencu za sorte u dozrijevanju!

U voćnjacima prije primjene insekticida pokositi cvatući pokrov!

 VAŽNA NAPOMENA :Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijenite sukladno uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim sustavom.

Primjenu sredstava za zaštitu bilja mogu obavljati samo osobe s položenim ispitom o sigurnom rukovanju i pravilnoj primjeni pesticida, za aplikaciju se smiju koristiti samo pregledani uređaji za primjenu pesticida.  Ambalažu sredstava za zaštitu bilja potrebno je zbrinuti na propisani način te voditi evidencijsku listu o uporabi sredstava za zaštitu bilja.

 

Đurđica Kšenek, dipl.ing.agr.

e-mail: durdica.ksenek@mps.hr

Pripremi za ispis

Obavijest vinogradarima

Ponovo je uočen pojačan let, pepeljastog grožđanog moljca (Lobesia botrana) na kontrolnim punktovima BUCAVAC (Primošten), KRUŠEVO (primoštensko zaleđe) i DRINOVCI (okolica Drniša).

Preporuča se vinogradarima na navedenim područjima da izvrše zaštitu jednim od pripravaka koji imaju dozvolu za suzbijanje grožđanih moljaca.

AFFIRM, LASER, MIMIC, VERTIMEC 018EC, CYTRIN MAX, RADIANT, CYPGOLD.

Škropivo je potrebno primjeniti u zoni grožđa.

Ukoliko je pregledom nasada vinove loze uočena pojava simptoma plamenjače na listovima (bijela prevlaka spora na naličju), preporuča se provođenje zaštite lisne mase jednim od bakrenih pripravaka: CUPRABLAU Z 35 WG, NEORAM WG, ARIONE SC i drugi.

 Podatci o registriranim SZB u RH vode se u  Fitosanitarnom  informacijskom  sustavu (FIS) dostupnom na web adresi: http://fis.mps.hr/trazilicaszb/.

Pripravke koristiti prema uputama proizvođača!

NAPOMENA!

Korisnici sredstava za zaštitu bilja imaju obvezu ispuniti evidencijsku listu o korištenju sredstava za zaštitu bilja, čuvati račune kupljenih SZB, a praznu ambalažu propisno zbrinuti.

 Skupljanje ambalažnog otpada SZB provest će se 13.09.2024. (petak)

u Primoštenu Burnom, Draga 6 (skladište), od 10:00 -11:30

i u Drnišu lokacija Cecela – Petrovo polje, DRNIŠKI VINOGRADAR d.o.o. (Dalmacija vino Split d.o.o) od 13:00-15:00.

 

                                                           Gordana Kožarić-Silov dipl.inž.agr.

e-mail: gordana.k-silov@mps.hr

Pripremi za ispis

Obavijest maslinarima

Pregledom lovki na kontrolnim punktovima na području Šibensko-kninske županije bilježi se let 2. generacije maslinine muhe (Bactrocera oleae) srednjeg (obala) do slabog intenziteta (zaleđe).

 Pregledom uzoraka plodova maslina utvrđeno je da je aktivna zaraza ispod praga štetnosti te kemijske mjere zaštite plodova nije potrebno provoditi.

Maslinari koji za suzbijanje odraslih oblika maslinine muhe koristite metodu masovnog ulova, korištenjem gotovih lovki ili zatrovanih mamaka, istu mogu nastaviti provoditi prema uputama proizvođača.

 

NAPOMENA!

Korisnici sredstava za zaštitu bilja imaju obvezu ispuniti evidencijsku listu o korištenju sredstava za zaštitu bilja, čuvati račune od kupljenih SZB, a praznu ambalažu propisno zbrinuti.

 

Skupljanje ambalažnog otpada SZB provest će se 13.09.2024. (petak)

u Primoštenu Burnom, Draga 6 (skladište), od 10:00 -11:30

i u Drnišu lokacija Cecela – Petrovo polje, DRNIŠKI VINOGRADAR d.o.o. (Dalmacija vino Split d.o.o) od 13:00-15:00.

 

                                                           Gordana Kožarić-Silov dipl.inž.agr.

e-mail: gordana.k-silov@mps.hr

Pripremi za ispis

Obavijest proizvođačima plodovitog povrća u plastenicima i otvorenim poljima, te proizvođačima povrća za vlastite potrebe

Početkom ovog mjeseca (03.7. 2024.) upućena je preporuka proizvođačima povrća u plastenicima i otvorenim poljima (gredicama) o usmjerenim mjerama zaštite protiv najvažnijih kategorija štetnih organizama koje se javljaju na području Županije! Vrlo je vruće bilo u razdoblju 06.7.-19.7. 2024. kada su 13 dana uzastopno najviše dnevne temperature u hladovini iznosile 31,5°-36,4°C! Prema najavama na svim je mjernim mjestima u Međimurju dana 20.7. 2024. zabilježena kiša (najčešće u količinama u količinama 20,2-29,6 mm), te ponovno sredinom ovog tjedna (24.7.) u manjim količinama (2,4-3,2 mm)! U narednim će danima biti nadalje toplo (28-33°C) i vrlo sparno, ali ne tako vruće kao u prethodnom “toplinskom udaru”! Moguće su nove oborine krajem narednog vikenda (28.7./29.7. 2024.)! Prosječna je mjesečna temperatura pritom +2,86° do +3,26°C iznad mnogogodišnje vrijednosti (vidi Tablicu 1.)! Vrlo je sparno, pa dnevne vrijednosti relativne vlage u zraku na lokalitetima uz riječne doline posljednja dva tjedna imaju raspon vrijednosti 57,3-99,7 %! Jutra su tek posljednja dva dana nešto svježija (13,6-14,9°C), što značajno utječe na pojavu rose!

 

Tablica 1. Neki mjerni podatci bitni za naknadni razvoj bolesti i štetnika plodovitog povrća u prve dvije i pol dekade srpnja 2024. godine na lokalitetima zapadnog dijela, te uz riječne doline u središnjem i istočnom Međimurju (do 26.7. 2024. u 6.00 h):

Mjerni lokalitet Ukupno oborina (mm) Vlaženje lišća (min) Prosječna vlažnost zraka Prosječna temperatura zraka
Železna Gora  65,8 mm 4.740 minuta 63,00 % 23,73°C
M. Središće 40,6 mm 5.925 minuta 73,57 % 23,66°C
Donja Dubrava 54,0 mm 7.810 minuta 64,57 % 24,06°C

U višegodišnjim prosjecima tijekom mjeseca srpnja u Međimurju očekujemo 67,2 mm oborina uz prosječnu mjesečnu temperaturu zraka 20,8°C!

 

Iznadprosječno toplo i sparno razdoblje očekujemo i tijekom zadnjeg tjedna mjeseca srpnja, odnosno prvih dana kolovoza!

U takvim uvjetima bilježimo jaču pojavu različitih uzročnika bolesti i nekih štetnika u biljnim usjevima i nasadima. Stoga smo posebne preporuke posljednja dva mjeseca upućivali tržnim proizvođačima povrtnih kupusnjača (kupus, kelj, cvjetača, brokula) (23.7., 05.7. i 18.6. 2024.), krumpira (04.7., 24.6., 14.6., 07.6. 2024.), te lukovičastog (17.7., 28.6., 19.6. i 08.6. 2024.), plodovitog (03.7. i 03.6. 2024.) i korjenastog povrća (mrkva, celer, peršin) (24.7., 08.7. i 10.6. 2024.)!

Vrlo visoka vlažnost zraka otežava prozračivanje plastenika gdje se uzgaja plodovito povrće (npr. rajčica, salatni krastavci). VAŽNO: Još krajem svibnja o.g. (27.5. 2024.), a kao posljedica iznadprosječnih svibanjskih oborina, primijećeni su prvi simptomi plamenjače (Phytophthora), a naknadno još sive plijesni (Botrytis) i koncentrične pjegavosti (Alternaria – samo na osjetljivim hibridima rajčice). Uz sparinu, srpanjski porast temperatura zraka pogoduje pojavi baršunaste plijesni (Fulvia) na lišću rajčice! Osjetljivost hibrida značajno utječe na pojavu i razvoj navedenih gljivičnih bolesti rajčice! Berba rajčice u negrijanim plastenicima traje od kraja prvog tjedna mjeseca lipnja o.g., pa tijekom dozrijevanja plodova rajčice preporučujemo provoditi mjere zaštite protiv navedenih uzročnika primjenom dopuštenih fungicida sa propisanim kraćim karencama (3-4 dana) (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/) ili korištenjem mikrobioloških pripravaka (Bacillus subtilis, Pythium oligandrum)! Na otvorenim gredicama u epidemijskim se razmjerima u prvoj polovici i sredinom proteklog lipnja pojavljivala plamenjača (Phytophthora infestans), koja u relativno kratkom razdoblju u potpunosti uništava nezaštićene vrtove s rajčicama!

VAŽNO: Projektom istraživanja osjetljivosti plamenjače krumpira (i rajčice) (Phytophthora infestans) na fungicide tijekom 2018. i 2019. godine potvrđena je rezistentnost i slabija osjetljivost uzročnika bolesti na metalaksil-M iz skupine fenil-amida. (izvor: Agronomski fakultet Zagreb, Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu, Ministarstvo poljoprivrede) (https://rezistentnost-szb-hr)!

VAŽNO: Budući je siva plijesan jedna od najčešćih uzročnika bolesti pri uzgoju povrća u plastenicima i otvorenim gredicama, projektom istraživanja osjetljivosti sive plijesni (Botrytis cinerea) na fungicide  (fenheksamid, boskalid) tijekom 2019. godine u Republici Hrvatskoj potvrđen je razvoj sedam rezistentnih (otpornih) izolata na jagodi (Vrgorac), tikvicama (Opuzen), salati i rajčici (Rovišću) (https://rezistentnost-szb-hr) (izvor: Agronomski fakultet Zagreb, Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek, Centar za zaštitu bilja pri HAPIH-u i Institut za jadranske kulture)! U godišnjem planu suzbijanja ove bolesti voditi računa o navedenim novijim spoznajama.

 

Pri suzbijanju bolesti velikih ili salatnih krastavaca, naročito plamenjače (Pseudoperonospora) i pepelnice (Erysiphe), prednost dajemo višekratnoj preventivnoj primjeni fungicida sa propisanim kraćim karencama (K = 3 dana). Također, na otvorenom gredicama pri uzgoju malih krastavca (kornišonima) u zaštitama koristiti fungicide kraće karence (3-4 dana), jer već više od mjesec dana traje dozrijevanja i berbe plodova (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/)! Na središnjim lokalitetima uz rijeku Muru već početkom zadnje dekade mjeseca lipnja o.g. (20.6.) zaraza netretiranih krastavca kornišona uzročnikom plamenjače (Pseudoperonospora) bila je >40 %, a naknadno bilježimo brži razvoj ove bolesti na većini nezaštićenih gredica (potpuno uništene biljke)!

 

U usjevima paprike moguće je u drugom dijelu vegetacije primijeniti fungicide za suzbijanje antraknoze, pepelnice, plijesni, pjegavosti i truleži (npr. Colletotrichum, Leveillula, Botrytis i dr.), uz primjenu dopuštenih pripravaka s karencom 3-7 dana ili mikrobiološkim fungicidima (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/)!

Papriku u plastenicima redovito pregledavati na populaciju kalifornijskog tripsa (Frankliniella occidentalis) potrebno redovito preventivno suzbijanje radi sprječavanja prenošenja virusa TSWV)! Na osjetljivim hibridima potrebno je suzbijati već početnu populaciju u cvjetovima dopuštenim insekticidima kraće karence (do 7 dana) (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/)! Štete od kalifornijskog tripsa i virusa TSWV na usjevima paprike i rajčice proizvođači dojavljuju od kraja prvog tjedna mjeseca svibnja o.g. (07.5.)!

 

VAŽNO: Projektom istraživanja osjetljivosti stakleničkog štitastog moljca  (Trialeurodes vaporariorum) na insekticide tijekom 2018. i 2019. godine u jadranskom su dijelu Hrvatske (Splitsko-dalmatinska, Dubrovačko-neretvanska i Zadarska županija) sve testirane populacije iz zaštićenog uzgoja bile osjetljive na sintetske piretroide (deltametrin, alfacipermetrin, lambda-cihalotrin), te noviji piriproksifen i spiroteramat! U 2019. su sve testirane populacije stakleničkog štitastog moljca bile rezistentne na spirotetramat (izvor: Agronomski fakultet Zagreb i Institut za jadranske kulture i melioraciju krša Split) (https://rezistentnost-szb-hr)!

Također, testirane su populacije kalifornijskog tripsa (Frankliniella occidentalis) sakupljene iz kontinentalnog (Virovitičko-podravska, Požeško-slavonska županija) i jadranskog dijela Hrvatske (Dubrovačko-netervanska županija), te bile rezistentne na primjenu piretroida (lambda-cihalotrina) (90 %), spinosina (spinosad) (90 %) i avermektina (abamektin) (100 %)! (izvor: Agronomski fakultet Zagreb) (https://rezistentnost-szb-hr)!

VAŽNO: Preporučujemo mijenjati skupine pripravaka za zaštitu povrća zbog sprječavanja pojave i razvoja rezistentnosti (otpornosti) neželjenih organizama na prečesto korištena sredstva za zaštitu bilja (https://rezistentnost-szb-hr), ako i zbog što manje razine ostataka (rezidua) na tretiranim biljkama. Moguće je pred sam početak berbe i tijekom višekratne berbe plodovitog povrća koristiti mikrobiološke i biljne pripravke dopuštene u ekološkoj proizvodnji!

 

Plodovito povrće u plastenicima osjetljivo je na vršnu trulež plodova zbog nedostatka kalcija i neravnomjerne opskrbe vlagom, a posebice rajčicu i papriku preporučujemo redovito folijarno prihranjivati kalcijevim (Ca) vodo-topivim hranjivima. Ista mjera dovoljno učinkovit učinak ima samo ako se tretiraju mladi i tek zametnuti plodovi.

Zadnjih godina u okruženju se sve češće pri zaštićenom uzgoju rajčice i paprike pojavljuju i druge kategorije biljnih bolesti, naročito virusnog i bakterijskog podrijetla.

Osim korjenasto-gomoljastog povrća (mrkva, peršin, pastrnjak, cikla, krumpir), uz okućnice se još uzgajaju kupusnjače, različite salate, mahunarke (grah , mahune), lukovičasto povrće (crveni, bijeli luk, poriluk) i plodovito povrće (rajčica, krastavci kornišoni i salatni te paprika). Dominantan problem pri takvom uzgoju su lisne uši (Aphidae) (gotovo uvijek jače napadaju papriku, grah i ciklu), različite vrste gusjenica (npr. Mamestra, Pieris) (najčešće na kupusnjačama), zadnjih godina i fitofagne stjenice (Nezara viridula) (grah, rajčica, paprika, krumpir), te uzročnici bolesti među kojima najveće štete bilježimo od plamenjača (Peronospora, Phytophthora) (na luku, krastavcima, krumpiru, rajčici) i specifične gangrene korjenova vrata (Phytophthora) pri uzgoju hibrida paprike tipa babura.

Manji broj kućanstva posjeduje i plastenike različite izvedbe, gdje se uzgoj povrća ponavlja iz godine u godinu. Pri takvom se uzgoju javljaju specifični štetni organizmi prilagođeni povišenim temperaturama i važnosti zraka: uzročnici biljnih bolesti, npr. baršunasta plijesan (Fulvia), pepelnice (Erysiphe, Sphaerotheca, Leveillula), plamenjače (Pseudoperonospora, Phytophthora), pjegavosti lišća (Alternaria, Septoria), plijesni i truleži (Botrytis, Sclerotinia), te štetni organizmi životinjskog podrijetla, npr. bijela mušica (Trialeurodes, Bemisia), lisne uši (Aphidae), staklenička grinja (Tetranychus), mušice mineri lišća (Liriomyzae), kalifornijski trips (Frankliniella) i dr.

Od štetnih smo organizama u plastenicima od druge polovice mjeseca lipnja o.g. zabilježili početak prekomjernog množenja kalifornijskog tripsa (Frankliniella occidentalis), stakleničke grinje (Tetranychus urticae) i cvjetnih štitastih moljaca („bijelih mušica“) (Trialeurodes).

Od početka mjeseca srpnja nadalje u središnjem i zapadnom dijelu Županije bilježimo aktivni let leptira sovica (Noctuidae), a ljetnu (drugu) generaciju kukuruzna moljca (Ostrinia nubilalis) primjećujemo već nakon 20.7. 2024.!! Njihove gusjenice često napadaju plodove paprike u dozrijevanju i berbi tijekom mjeseca kolovoza! Naredne mjere zaštite provoditi isključivo primjenom insekticida djelotvornih na gusjenice kukuruznog moljca i lisnih sovica, a i dopuštenih za primjenu u usjevima paprike sa kraćom karencom (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/)! Moguće je koristiti i botaničke (biljne), te neke mikrobiološke insekticide (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/)!

 

VAŽNO: Sva sredstva za zaštitu bilja primijeniti sukladno uputama na etiketi, pri čemu naročito voditi računa o dopuštenju prema vrstama povrća, najvećem broju dozvoljenih primjena tijekom jedne sezone na istoj površini, količini ili koncentraciji primjene, te propisanoj karenci!

 

VAŽNO: sve poljoprivredne proizvođače upućujemo na redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede (mps.hr), svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/).

 

Preporuke pri izboru sredstva za zaštitu povrća tržnim proizvođačima mogu se koristiti i na manjim površinama uz okućnice, ali suzbijaju se samo štetni organizmi koji su iz iskustva iz prethodnih sezona prisutni na takvim uzgojnim gredicama!

VAŽNO: TIJEKOM VISOKIH DNEVNIH TEMPERATURA ZRAKA APLIKACIJE OBAVLJATI U VEČERNJIM ILI NOĆNIM SATIMA!

Dodatna zaštita pčela i divljih oprašivača: Sukladno Zakonu o održivoj primjeni pesticida (NN 46/2022), ako se obavlja tretiranje pesticidom opasnim za pčele, profesionalni proizvođači moraju prije obavijestiti Hrvatski pčelarski savez i povjerenike za izvođenje evidencije pčelara i pčelinjaka te katastra pčelinjih paša po županijama i pčelarskim udrugama u propisanom roku.

 

mr.sc. Milorad Šubić, dipl. inž. agr.

milorad.subic@mps.hr

Pripremi za ispis

Obavijest međimurskim vinogradarima o pojavi i praćenju odraslih oblika američkog cvrčka

Posljednja preporuka međimurskim vinogradarima o usmjerenim mjerama četvrte zaštite nakon cvatnje upućena je prije deset dana (15.7. 2024.)! Vrlo je vruće bilo u razdoblju 06.7.-19.7. 2024. kada su 13 dana uzastopno najviše dnevne temperature u hladovini iznosile 31,5°-36,4°C! Prema najavama na svim je mjernim mjestima u Međimurju dana 20.7. 2024. zabilježena kiša (u vinogorju u količinama u količinama 29,6-35,0 mm), te ponovno jučerašnje noći (24.7.) u manjim količinama 3,2 mm! U narednim će danima biti nadalje toplo (27-31°C) i vrlo sparno, ali ne tako vruće kao u prethodnom “toplinskom udaru”!

Suma srednjih dnevnih temperatura >10°C, mjereno od početka mjeseca travnja do sredine mjeseca srpnja o.g. iznosi 876°C (prikazana u Tablici 1. od 15.7. 2024.), pa je tog dana na području vinorodne općine Štrigova započela promjena boje bobica kod vinske sorte Pinot sivi (početak dozrijevanja ranih sorti grožđa)!

U posljednjoj uputi od 15.7. 2024. vinogradarima smo preporučili postavljanjem žutih ljepljivih ploča započeti praćenjem populacije odraslih oblika američkog cvrčka (Scaphoideus titanus). Isto je potrebno kako bi se moguće obavilo dodatno tretiranje (ako se na jednu ploču tijekom tjedan dana krajem srpnja i/ili početkom kolovoza o.g. uhvati barem četiri odrasla oblika ovog štetnika)!

 

Tablica 1. Ulovi odraslih oblika američkog cvrčka (Scaphoideus titanus) na žute ljepljive ploče na nekim praćenim mjestima u Međimurskom vinogorju 01.7.-22.7. 2024. godine:

Datum pregleda Neki od lokaliteta gdje se žutim pločama prati brojnost američkog cvrčka
Banfi Sv.Urban 1 Sv.Urban 2 Sv.Urban 3 Ž.Gora Grabrovnik Vučetinec
01.7. 0 0 0 0 0 0 0
09.7. 0 0 0 0 0 0 0
15.7. 2 2 1 0 1 2 1
22.7. 4 0 2 1,9 1 3 1

 

 

Prvi odrasli oblik američkog cvrčka (Scaphoideus) u Međimurskom vinogorju zabilježili smo 15.7. 2024. (četiri dana ranije nego protekle 2023.) (vidi rezultate praćenja odraslih oblika proteklih mjesec dana u Tablici 1.! Na nekim smo lokalitetima zabilježili tjedni ulov 3-4 odrasla oblika američkog cvrčka (Scaphoideus) – što struka smatra kritičnom populacijom!

Premda prve neželjene promjene u Međimurskom vinogorju nalik na fitoplazmatske žutice primjećujemo ove sezone već od kraja prvog tjedna i sredinom mjeseca lipnja, tipični se simptomi prema kojima sa velikom sigurnošću raspoznajemo ovu bolest razvijaju tek od kraja mjeseca srpnja i početkom kolovoza o.g.!

Stoga sve vinogradare u Međimurju upućujemo na obveze poduzimanja propisanih mjere za sprječavanje širenja i iskorjenjivanje zlatne žutice vinove loze!

VAŽNO: “Rizični položaji” na moguću pojavu i širenje zlatne žutice vinove loze (Grapevine flavescence doreé MLO syn. Candidatus phytoplasma vitis) u Međimurskom vinogorju su svi vinogradi udaljeni 500-1.000 m zračne linije od nasada gdje se još uzgajaju direktno rodni američki hibridi (npr. Isabelle, Otello, Noah, Clinton i dr.), te u ostalim vinogradima u kojima se nakon cvatnje nije provodilo usmjereno suzbijanje američkog cvrčka! Odrasli oblici američkog cvrčka bit će “aktivni u prijenosu zlatne žutice” sa oboljelog na zdravo trsje narednih 60-tak dana (krajem srpnja, tijekom kolovoza i početkom rujna)!

Na bolesnom trsju preporučujemo odmah odrezati zaražene mladice, te po potrebi naknadno iskrčiti trsje!

Žute ljepljive ploče ili mladice loze sa simptomima nalik na zlatnu žuticu možete na prepoznavanje dostaviti u prostorije Uprave u Čakovcu!

Američkog cvrčka preporučujemo još početkom kolovoza 2024. suzbijati u mladim vinogradima sadnje 2024. i 2023. godine, kao i u loznim rasadnicima!

 

VAŽNO: sve poljoprivredne proizvođače upućujemo na redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede (mps.hr), svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/).

 

Zbog moguće primjene insekticida u narednom razdoblju i njihove moguće opasnosti na korisne organizme (pčele medarice), tretiranja obavljati u doba dana kada pčele ne lete, odnosno cvjetni podrast sa bijelom djetelinom u nasadima prije primjene insekticida mora biti pokošen!

Sa narednim početkom dozrijevanja grožđa ranije epohe dozrijevanja vinogradare upozoravamo i na octenu mušicu pjegavih krila (Drosophila suzukii), štetnika koji izravno utječe na širenje vrlo opasne kisele truleži grožđa! Na položajima i sortama gdje je ova bolest bila dominantan problem u proteklim sezonama preporučujemo u narednim danima započeti postavljanjem plastičnih boca zapremine 250, 500 ili 750 ml na kojima se izbuše simetrično izbušene rupice (promjera 5 mm otprilike 3 cm ispod čepa boce). U boce se ulije jabučni ocat (ili vinski ocat ili vodena otopina kvasca sa dodatkom šećera) do otprilike polovice zapremine. Primjenom ovakvih mamaca djelomično se smanjuje populacija octenih mušica!

Aktivni let druge ili ljetne generacije pepeljastog grožđanog moljca (Lobesia botrana) trajao je na svim praćenim mjestima u središnjem dijelu vinogorja u razdoblju 17.6.-09.7. 2024.! Njihovo usmjereno suzbijanje bilo je potrebno provoditi u drugoj i trećoj zaštiti vinograda nakon cvatnje!

U mladim vinogradima sadnje 2024. i 2023. nastaviti intenzivnu zaštitu protiv plamenjače prema ranijim uputama, te im dodati jedan od organskih ili sumpornih fungicida protiv pepelnice.

Dodatna zaštita pčela i divljih oprašivača: Sukladno Zakonu o održivoj primjeni pesticida (NN 46/2022), ako se obavlja tretiranje pesticidom opasnim za pčele, profesionalni proizvođači moraju prije obavijestiti Hrvatski pčelarski savez i povjerenike za izvođenje evidencije pčelara i pčelinjaka te katastra pčelinjih paša po županijama i pčelarskim udrugama u propisanom roku.

 

ZBOG VISOKIH DNEVNIH TEMPERATURA ZRAKA APLIKACIJE OBAVLJATI U VEČERNJIM (NOĆNIM) ILI VRLO RANIM JUTARNJIM SATIMA!

 

mr.sc. Milorad Šubić, dipl. inž. agr.

milorad.subic@mps.hr

Pripremi za ispis

Obavijest vinogradarima

Za zaštitu od kasne plamenjače ( Plasmopara viticola) na vršnom lišću i zapercima vinove loze, preporučujemo provesti posljednje prskanje protiv ove bolesti jednim  od  registriranih pripravaka kao što su Mildicut 25 SC, Ampeksio , Leimay,  Profiler, Ridomil Gold R ili pak jedan od pripravaka na bazi bakra ( Cuprablau Z 35 WG, Cupra..itd).

Pepelnica ( Erysiphae necator)  može napasti bobe  sve dok ne počnu mekšati i mijenjati boju. Zato je i dalje potrebno provoditi zaštitu od ove bolesti. Može se koristiti jedan od navedenih pripravaka: Luna Expirience, Dynali,  Collis , Kusabi,  Talendo i dr.

Umjesto navedenih pripravaka za suzbijanje pepelnice mogu se koristiti pripravci na bazi sumpora, ali upozoravamo na opasnost od ožegotina pri temperaturama iznad 25℃.

U fazi promjene boje i mekšanja bobica potrebno je primijeniti jedan od botriticida za suzbijanje sive plijesni ( Botrytis cinerea): Pyrus 400 SC, Teldor SC 500, Geoxe, Switch 62,5  WG i sl.

Pri odabiru pripravaka za zaštitu vinove loze voditi računa o karencama!

Krajem mjeseca srpnja ili početkom kolovoza potrebno je provesti posljednje suzbijanje američkog cvrčka ( Schapoideus titanus) jednim od registriranih pripravaka:

 DECIS 2,5 EC, CYTHRIN MAX, SUMIALFA 5 FL, SIVANTO PRIME, CYPGOLD, MAVRIK FLO, ABANTO, KRISANT EC, PYREGARD, DIREKT GREEN, ASSET FIVE, PIRECRIS, FLIPPER, NEEMIK TEN itd.

Važno je da cvatući porast u vinogradu bude pokošen prije primjene insekticida, kako ne bismo ugrozili pčele!

Podsjećamo da je brojnost i prisutnost američkog cvrčka u vinogradima potrebno pratiti pomoću žutih ploča, a sve čokote koji pokazuju simptome zlatne žutice vinove loze iskrčiti !

 

Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijenite sukladno uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim sustavom (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/).

Prema novom Zakonu o održivoj uporabi pesticida ( NN 46/2022), članku 73., stavku 8. propisano je da su svi profesionalni korisnici sredstava za zaštitu bilja dužni voditi evidenciju o zaštiti bilja i čuvati je 3 godine. Na isti rok dužni su čuvati i račune od kupljenih pesticida.

Ambalažu sredstava za zaštitu bilja potrebno je zbrinuti na propisani način, možete je predati u C.I.A.K. d.o.o. ( Gubaševo  47 c) svakog prvog ponedjeljka u mjesecu.

 

Sanja Gregurić, dipl.ing.agr.
E-mail:
sanja.greguric@mps.hr

Pripremi za ispis

Obavijest proizvođačima oraha

Obavještavamo vlasnike plantažnih nasada oraha o potrebi praćenja i suzbijanja populacije orahove muhe (Rhagoletis completa) uz pomoć žutih ljepljivih ploča ili ferotrapova.

Veći boj postavljenih žutih ploča po stablu oraha omogućuje veći ulov muha, te time smanjujemo njihovu štetnost.

Prvo tretiranje potrebno je obaviti 4-6 dana nakon prvog ulova orahove muhe.

Za suzbijanje navedenog štetnika primijeniti pripravak LASER.

U nasadima oraha sa velikom krošnjom u svrhu smanjenja škropiva uz insekticid moguće je dodati biljni proteinski mamac (npr. Buminal) i tretirati donje dijelove krošnje gdje će štetnik biti privučen.

Navedene pripravke koristiti sukladno uputi proizvođača i u skladu sa Fitosanitarnim informacijskim sustavom (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/).

mr.sc. Zvonimir Vukov

Zvonimir.vukov@mps.hr

Pripremi za ispis

Obavijest tržnim proizvođačima korjenastog povrća

Od posljednje upute za zaštitu korjenastog povrća proteklo je šesnaest dana (08.7. 2024.). Vrlo je vruće bilo u danima 06.7.-19.7. 2024. kada su 13 dana uzastopno najviše dnevne temperature u hladovini iznosile 31,5°-36,4°C! Mjesečni je srpanjski prosjek temperature zraka značajno iznad očekivane vrijednosti (vidi Tablicu 1.)! U takvim je uvjetima korjenasto povrće u prvoj polovici srpnja bilo poželjno navodnjavati! Prema najavama na svim je mjernim mjestima u Međimurju dana 20.7. 2024. zabilježena kiša u količinama 20,2 -29,6 mm, te ponovno protekle noći u središnjim i zapadnim dijelovima Županije u manjim količinama 2,4-3,2 mm)! Vrlo je sparno, pa dnevne vrijednosti relativne vlage u zraku na lokalitetima uz riječne doline posljednja dva tjedna imaju raspon vrijednosti 57,3-99,7 %! Jutra su posljednjih dva tjedna toplija (17,1-20,8°C), pa je pojava dugotrajnije rose nije bila izražena! U narednim je danima biti nadalje toplo (27-33°C) i vrlo sparno, ali ne tako vruće kao u prethodnom “toplinskom udaru”! Manje količine oborina moguće su još tijekom današnjeg prijepodneva!

 

Tablica 1. Neki mjerni podatci bitni za naknadni razvoj bolesti i štetnika korjenastog povrća u prve dvije i pol dekade srpnja 2024. godine na lokalitetima zapadnog dijela, te uz riječne doline u središnjem i istočnom Međimurju (do 24.7. 2024. u 6.00 h):

Mjerni lokalitet Ukupno oborina (mm) Vlaženje lišća (min) Prosječna vlažnost zraka Prosječna temperatura zraka
Železna Gora  65,8 mm 4.440 minuta 65,00 % 23,86°C
M. Središće 40,6 mm 5.770 minuta 73,49 % 23,97°C
Donja Dubrava 54,0 mm 7.555 minuta 64,15 % 24,48°C

U višegodišnjim prosjecima tijekom mjeseca srpnja u Međimurju očekujemo 67,2 mm oborina uz prosječnu mjesečnu temperaturu zraka 20,8°C!

 

U takvim smo uvjetima ipak bilježili uvjete za epidemiološki razvoj gljivičnih bolesti korjenastog povrća (pri uzgoju na laganim, aluvijalnim tlima uz riječne doline). U ranijim smo uputama upozoravali na prvu pojavu simptoma i širenje uzročnika crne pjegavosti (paleži) lišća mrkve (Alternaria dauci) i pjegavosti lista celera (Septoria apiicola) (08.7. 2024.)! Na nezaštićenim je usjevima mrkve u središnjem dijelu Međimurja uz riječnu dolinu tijekom prve polovice ovog mjeseca crna pjegavost mrkve (Alternaria) uništila više od 85 % lisne površine!

Od početka mjeseca srpnja o.g. dnevne ocjene za zarazu uzročnicima pjegavosti i paleži korjenastog povrća (Alternaria, Septoria, Cercospora) (prognozni model “TOMCAST“) najčešće dnevno iznose 2-4 (naročito nakon 20.7.), pa njihova ukupna mjesečna suma u proteklom razdoblju iznosi 27 (bez navodnjavanja kišenjem)! Jutarnje rose i moguće magle (sumaglice) tijekom vrućeg ljetnog razdoblja pogoduju epidemijskom razvoju bolesti korjenastog povrća iz skupine pjegavosti i paleži lišća (Alternaria, Cercospora, Septoria)! Iz višegodišnjih je podataka poznato da prema dnevnim vrijednostima infektivnog potencijala najkritičnije razdoblje za razvoj ovih bolesti je upravo završetak mjeseca srpnja i naredni mjesec kolovoz!!

Na netretiranim i slabije zaštićenim biljkama očekujemo bilježimo jači razvoj već spomenute skupine pjegavosti korjenastog povrća (Alternaria, Cercospora i Septoria). Na mrkvi je dominantna palež lišća (Alternaria dauci), na celeru korjenašu se osim Septoria pjegavosti pojavljuje i siva pjegavost koju uzrokuje Cercospora apii. Na peršinu se osim pjegavosti (Septoria petroselini) razvija i pepelnica (Erysiphe).

 

Prema iskustvima iz prethodnih sezona ranija i jača pojava bolesti lišća korjenastog povrća značajno umanjuje prinose, a već slabija pojava lisne pjegavosti celera onemogućuje prodaju lišća kao začinske namirnice. Ove se bolesti održavaju se na zaraženim i zaostalim biljnim ostacima u polju, odnosno moguć je prijenos i zaraženim sjemenom. Razvoju bolesti pogoduje noćno vlaženje lišća oborinama ili jutarnjom rosom i topli dani s temperaturama 26 ili više ºC. U usjevima celera očekujemo brži rast zaraze uzročnikom pjegavosti lišća (Septoria, Cercospora), a u usjevima peršina uzročnika pjegavosti i pepelnice (Septoria petroselinii, Erysiphe spp.).

Stoga tržnim proizvođačima korjenastog povrća preporučujemo pregledati polja i nastaviti preventivnu zaštitu protiv navedenih bolesti, uz izbor dopuštenih fungicida (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/).

VAŽNO: sve poljoprivredne proizvođače upućujemo na redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede (mps.hr), svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/).

 

Također, u narednom je razdoblju potrebno pratiti pojavu i razvoj štetnih organizama životinjskog podrijetla, naročito fitofagnih grinja i kukaca: usjeve celera korjenaša redovito kontrolirati na moguću prvu pojavu koprivine grinje (Tetranychus urticae). Brzo umnažanje ovog nametnika moguće je u vrućim ljetnim danima. Prvu pojavu ovog nametnika zabilježili smo u patlidžanima i salatnim (velikim) krastavcima, te proteklih dana na nekim poljima soje! Proizvođače celera i peršina u ranijim smo uputama obavještavali na prezimljujuću populaciju i simptome napada od minirajućih muha (Euleia, Phytomyza, Lyriomyza), a naknadno se na zadebljalom korijenu nezaštićenih usjeva celera razvija i kukuruzni četvero-točkasti sjajnik (Grischlochilus quadrisignatus) i moguće gusjenice lisnih sovica u usjevima celera, te druge generacije mrkvine muhe (Psila rosae)!

Usjeve mrkve (i drugog korjenastog povrća) koje se planiraju vaditi sredinom mjeseca kolovoza o.g. više ne preporučujemo kemijski tretirati protiv spomenutih bolesti. Moguće je takve usjeve u zadnjim mjerama aplikacije zaštititi mikro-biološkim pripravcima koji sadrže korisne mikroorganizme (npr. Bacillus subtilis i dr.). Utrošiti barem 350-400 litara škropiva/ha, a mjere zaštite provoditi u kasnim popodnevnim i večernjim satima.

 

Obavještavamo da ljetno razdoblje od druge polovica srpnja i naročito tijekom narednog kolovoza na području Međimurja u višegodišnjim prosjecima, a prema dnevnim vrijednostima infektivnog potencijala (DVIP) (Cvjetković, 2004.), predstavlja najkritičnije razdoblje za epidemiološki razvoj skupine bolesti pjegavosti i palež korjenastog povrća. Tržnim proizvođačima preporučujemo u narednom vremenu redovito pratiti zdravstveno stanje usjeva, posebice na poljima s kojih se urod namjerava skladištiti tijekom zimskog razdoblja, te prema potrebi poduzimati mjere zaštite dopuštenim sredstvima (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/)!

U korjenastom povrću namijenjenom skladištenju tijekom jeseni u mjerama aplikacije tijekom kolovoza preporučujemo dodavanje folijarnih gnojiva s naglašenim sadržajem kalija i mikro-elemenata!

Dodatna zaštita pčela i divljih oprašivača: Sukladno Zakonu o održivoj primjeni pesticida (NN 46/2022), ako se obavlja tretiranje pesticidom opasnim za pčele, profesionalni proizvođači moraju prije obavijestiti Hrvatski pčelarski savez i povjerenike za izvođenje evidencije pčelara i pčelinjaka te katastra pčelinjih paša po županijama i pčelarskim udrugama u propisanom roku.

mr.sc. Milorad Šubić, dipl. inž. agr.

milorad.subic@mps.hr

Pripremi za ispis

Obavijest vinogradarima

S obzirom na vremenske neprilike praćeno tučom koje su jučer (22.07.2024.) pogodile područje Pojezerja, savjetujemo poljoprivrednike o potrebama provedbe mjera zaštite vinove loze od pojave biljnih bolesti, prvenstveno sive plijesni (Botrytis cinerea). Bolest koja može uzrokovati izravne i neizravne štete, što će rezultirati smanjenim urodom i lošom kvalitetom grožđa. Dostupni kemijski pripravci botricidi na tržištu RH za suzbijanje sive plijesni su: SWITCH 62,5 WG , PYRUS 4OO SC, CANTUS, TELDOR SC 500  i dr. Također savjetujemo vinogradare o primjenu biostimulatora s naglašenim sadržajem amino i huminskih kiselina, kako bih se biljci pomoglo da se u što kraćem roku oporavi od preživjelog oblika stresa ubrzavajući fiziološke procese u samoj biljci.

Podaci o registriranim SZB u RH vode se u  Fitosanitarnom  informacijskom  sustavu (FIS) dostupnom na web adresi https://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb/

 

Sukladno Zakonu o održivoj uporabi pesticida (NN 46/2022) propisano je da su svi profesionalni korisnici sredstava za zaštitu bilja dužni voditi evidenciju o zaštiti bilja i čuvati je 3 godine kao i račune od kupljenih sredstava za zaštitu bilja te propisno zbrinuti ambalažu.

 

Srećko Bošković mag. ing. agr.

srecko.boskovic@mps.hr

Pripremi za ispis