News

Događaji, Vijest

Predstavljena šampionska vina 2. revije vina hrvatskih autohtonih sorata

Drugu reviju vina hrvatskih autohtonih sorata VINA OD DAVNINA i izabrana šampionska vina predstavio je na današnjoj konferenciji za medije, pomoćnik ministra poljoprivrede Zdravko Tušek.

Na ocjenjivanje vina prijavilo se 85 proizvođača sa 130 uzoraka vina proizvedenih od 34 autohtone sorte različitih godina berbe (2008. – 2018. godine). Najzastupljenija su bila vina redovitih berbi, ali prijavljena su i vina predikatnih berbi te pjenušava vina. Ocjenjivanje vina organiziralo je Ministarstvo poljoprivrede uz pomoć suorganizatora i partnera Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu, Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Instituta za poljoprivredu i turizam u Poreču i Instituta za jadranske kulture i melioraciju krša iz Splita. Povećani odaziv vinara u odnosu na prošlu godinu pokazuje interes proizvođača koji su u organizaciji Ministarstva poljoprivrede dobili jedinstvenu manifestaciju i promidžbu za svoja vina koja su i turistički autentičan proizvod i dio su gastronomske ponude Hrvatske.

Vinarima s najbolje ocjenjenim vinima potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar poljoprivrede, Tomislav Tolušić dodijelit će šampionska odličja  26. travnja 2019. godine na otvorenju revije VINA OD DAVNINA u Art galeriji Lauba u Zagrebu. Uoči revije vina, ministar Tolušić podsjetio je vinare i vinogradare da je do kraja travnja otvoren natječaj Ulaganja u vinarije i marketing vina iz Vinske omotnice.

„Mi smo prije svega partner i suradnik vinara i vinogradara što smo i dokazali novim Zakonom o vinu kojim smo maksimalno smanjili administrativna opterećenja i papirologiju te olakšali vinarima pristup tržištu. Decentralizirali smo ocjenjivanje vina, uspostavili veću kontrolu na terenu i osigurali administrativna rasterećenja od 33% u odnosu na dosadašnje propise. Ukinuli smo sve naknade za kontrole stavljanja vina u promet te time  uštedjeli vinarima 12 milijuna kuna, koje će se iskoristiti za marketinške aktivnosti i brendiranje naših vina. Ukinuli smo i  evidencijske markice koje su bile obvezne prije stavljanja vina u promet te se uspostavili marketinško označavanje vina kroz četiri nove vinogradarske regije: Slavonija i Hrvatsko Podunavlje; Hrvatska Istra i Kvarner; Dalmacija i Središnja bregovita Hrvatska. U dogovoru s vinarima i vinogradarima izradili smo i Nacionalni program pomoći sektoru vina od 2019. do 2023. – Vinska omotnica – gdje je tom sektoru kroz četiri mjere na raspolaganju 10,8 milijuna eura godišnje. Mjere poput Promidžba na tržištima trećih zemalja, Restrukturiranje i konverzija vinograda i Ulaganja u vinarije od ranije su poznate, a sada na traženje sektora imamo i mjeru Informiranje u državama članicama. Natječaj za mjeru „Ulaganja u vinarije i marketing vina“ završava krajem travnja i još imate vremena prijaviti svoje projekte.“ – izjavio je potpredsjednik Vlade RH i ministar poljoprivrede, Tomislav Tolušić.

Najbolje ocijenjena vina u pojedinim kategorijama

Najbolje ocijenjeno vino:

Pušipel prestige –  izborna berba bobica 2015.- Vinogradarstvo-podrumarstvo Branimir Jakopić, Železna gora

Šampion u kategoriji bijelih vina redovite berbe – regije Središnja bregovita Hrvatska:

Pušipel 2018.- Vinarija Preiner, Sveti Urban

Šampion u kategoriji bijelih vina redovite berbe – regije Dalmacija:

Malvasija dubrovačka 2018.- Malvasija Karaman obrt, Pridvorje

Šampion u kategoriji crvenih vina – regije Dalmacija:

Crljenak 2015.- Poljoprivredna zadruga „Maslina i vino“, Polača

Šampion u kategoriji bijelih vina redovite berbe – regije Hrvatska Istra i Kvarner:

Malvazija istarska 2018.- In Sylvis vina (OPG ZGRABLIĆ MARKO), Sv. Petar u Šumi

Šampion u kategoriji crvenih vina regije Hrvatska Istra i Kvarner:

Teran  2016.- OPG Dario Sirotić, Buzet

 „Drago nam je da su proizvođači vina od hrvatskih autohtonih sorata prepoznali napore koje ulažemo da bi etablirali i promovirali upravo njih i njihova vina, te su se i ove godine odazvali ocjenjivanju i izlaganju u većem broju nego na prošloj reviji. To govori da je ova manifestacija potrebna Hrvatskoj jer je jedinstvena u mnoštvu sličnih vinskih događanja koja ukupno podižu interes i znanje potrošača, ali i kvalitetu proizvedenih vina. Zahvaljujem se svima na pomoći, svim partnerima u projektu, a posebno vinarima koji su se odazvali našem pozivu uz posebnu čestitku ovogodišnjim šampionima. Želja nam je senzibilizirati potrošače upravo za ovakva vina koja su ujedno i naša baština, a u njima se krije veliki turistički i gospodarski potencijal. Posjet reviji za sve građane je besplatan, a VINA OD DAVNINA su jedini ovakav vinski događaj gdje su na jednom mjestu okupljena isključivo vina hrvatskih autohtonih sorata iz cijele Hrvatske“ – naglasio je pomoćnik ministra poljoprivrede Zdravko Tušek.

Ocijenjena vina će na reviji u Laubi biti izložena 26. i 27. travnja 2019. te će ih posjetitelji moći kupiti i kušati izravno od proizvođača i saznati priče vezane uz svaku pojedinu sortu.

Osim poziva svim zainteresiranima da posjete Art galeriju Lauba ovog petka i subote, te se upoznaju s našim vinarima i kušaju vina od hrvatskih autohtonih sorata, predstavljen je i program revije koji je kreiran zajedno sa suorganizatorom i partnerima projekta VINA od DAVNINA. Sudjelovanje na radionicama i panelima je besplatno, uz prijavu na mail: vinaoddavnina@mps.hr.

 

Pripremi za ispis
Hortikultura, Maslinarstvo, Savjet

Određivanje tehnološke zrelosti maslina – Druga preporuka

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede (dalje: Uprava za stručnu podršku) i njezini službenici na terenu nastavljaju s provedbom projekta „Određivanje tehnološke zrelosti maslina u njihovom području uzgoja“, koji se počeo provoditi 2018. godine uoči berbe maslina, s ciljem davanja preporuka maslinarima za pravovremenu berbu.

Korištenjem najsuvremenije analitičke tehnike, tzv. NIR spektrometrije (punog naziva Diode array bliska infracrvena DA NIR), učinkovito se i jednostavno utvrđuje sadržaj ulja u suhoj tvari ploda masline, koji je stabilan pokazatelj sadržaja ulja u plodu i ne mijenja porastom težine ploda.

Uzorkovanje plodova maslina za to ispitivanje počelo je ove godine 2. rujna 2024. i planira se završiti kad maslina dostigne maksimalni sadržaj ulja u plodovima, što se iskustveno očekuje oko 11. studenoga 2024., a ovisno o sorti i području uzgoja maslina. Uzorkovanje za analize obavlja se svakih 7 dana, na 9 područja uzgoja duž hrvatskog priobalja: Zapadna obala Istre (sjeverni i južni dio), Hrvatsko primorje (otoci Krk i Rab), Sjeverna Dalmacija (Zadarska i Šibensko-kninska županija), Srednja Dalmacija s otocima Šolta, Brač i Hvar, poluotok Pelješac, otok Korčula i jug Dalmacije – Konavle, i to na sortama: Buža, Istarska bjelica, Leccino, Oblica, Plominka, Mašnjača, Krvavica, Levantinka, Lastovka i Drobnica.

Ukupno stanje u maslinarskim područjima Republike Hrvatsko obilježeno je za sada velikom količinama vlage tj. kiše. Maslina se oporavlja i sada nas očekuje period stvaranja mase, ponajprije naglim upijanjem vode. Sve masline koje su patile sušu brzo će upijati vodu, tako da će samo na izgled situacija biti zadovoljavajuća. Ono što je upitno kod takvih maslina je stvaranje kvalitetne suhe tvari iz koje proizlazi i stvaranje kvalitetnog ulja.

Optimalan termin berbe za većinu sorata neće biti tako brz, pa se nakon kiša preporuča tretiranje protiv štetnika, kako bi se maslini ostavilo dovoljno vremena za postepeno dozrijevanje. Preporuča se dodatno tretiranje maslinika sa zaštitnim sredstvima kojima je karenca do 25 dana. Optimalni termin berbe ne očekuje se prije, osim za sorte oblica i istarska bjelica koje su imala optimalne uvijete i navodnjavanje.

Maslinari ne trebaju žuriti sa berbom, štetnika je malo tj. neznatno, analizirani plodovi savršeno su zdravi, a ova kiša koja momentalno pada dodatno povećava masu masline. Tako da bi berbom samo smanjili kvalitetu i količinu ulja. Plod masline još je uvijek tvrd i čvrsto se drži za peteljku, a eventualnom berbom dolazilo bi do oštećenja grana što bi pogodovalo razvoju bolesti stabla.

U priloženoj Tablici (kliknite ovdje) za tekuću 2024. godinu maslinari trebaju pratiti dva osnovna parametra prinosa i kvalitete masline kojim će odlučiti kada je optimalan termin za berbu. To su: ulje u suhoj tvari i težina ploda masline. Sve dok vrijednost ulja u suhoj tvari raste, znak je da maslina stvara ulje u biljnoj stanici, a pri tome ga i harmonizira (u okusima i mirisima). Dok se stvara ulje maslina nije za brati.

Za lakše snalaženje priložene su i tablice 1, 2, 3 i 4 koje pokazuju prosječne optimalne termine berbe u nazad pet godina, a za naše najznačajnije sorte i u prosijeku za neka uzgojna područja.

Tablica i graf 1. ISTARSKA_ŽUPANIJA_BJELICA_2019_2020_2021_2022_2023_2024

Tablica i graf 2. Srednja_Dalmacija_Dograde_Kaštel_Sućurac_OBLICA_2019_2020_2021_2023_2024

Tablica i graf 3. Srednja_Dalmacija_Dograde_Kaštel_Sućurac_LEVANTINKA_2019_2020_2021_2023_2024

Tablica i graf 4. Južna_Dalmacija_Konavle_G.Vataje_OBLICA_2018_2019_2020_2021_2022_2023_2024

 

U svim hrvatskim maslinarskim uzgojnim područjima maslina još uvijek dozrijeva tj. stvara ulje i nije spremna za berbu.

3. 10. 2024.

Tomislav Filipović, dipl. ing.

Pripremi za ispis

Obavijest proizvođačima poriluka

Poriluk u uzgoju na otvorenom iz presadnica u fazi je pred berbu. Gljivične bolesti koje se mogu javiti na poriluku su Phytopthora porri, hrđa (Puccinia porri) i pjegavosti (Alternaria porri) – za razvoj pogoduju oborine, vlaga zraka te niže temperature kako je i bilo prethodnih dana.

Dozvoljeni fungicidi za suzbijanje bolesti na poriluku su: NATIVO 75 WG (pjegavost lišća, hrđa, vršna palež), NEORAM WG (plamenjača, bakterioze), ORTIVA (koncentrična pjegavost, hrđa, plamenjača), QUADRIS (vršna palež, pjegavost lišća), SCORE 250 EC (hrđa, obična pjegavost), SIGNUM (pjegavost lišća, plamenjača), TAZER (plamenjača, hrđa),ZAKEO 250 SC (koncentrična pjegavost, hrđa, plamenjača), ZAFTRA AZT 250 SC (koncentrična pjegavost, hrđa, plamenjača), AZBANY (hrđa, plamenjača), AZTEK 250 SL (plamenjača, hrđa), SERCADIS PLUS (hrđa, pjegavost lišća)

Upotrijebljeno sredstvo koristiti prema priloženoj uputi za upotrebu, isto na propisani način zbrinuti, voditi evidenciju o uporabi sredstava za zaštitu bilja kao i pridržavati se Zakona o održivoj uporabi pesticida NN 46/2022 (15.04.2022.), te točke 73.  stavak 8 novog Zakona u kojem se navodi  obveza vođenja evidencija i čuvanja računa za kupljene pesticide na razdoblje od 3 godine,  dodatna zaštita pčela i divljih oprašivača-ako se obavlja tretiranje pesticidom opasnim za pčele, profesionalni proizvođači moraju prije obavijestiti Hrvatski pčelarski savez i povjerenike za izvođenje evidencije pčelara i pčelinjaka te katastra pčelinjih paša po županijama i pčelarskim udrugama u propisanom roku.

 

Ana-Marija Čajkulić, dipl.ing.agr.,

e-mail: Ana-Marija.Cajkulic@mps.hr

Pripremi za ispis

Obavijest proizvođačima salate

Salata za jesensku berbu u intenzivnom je porastu pred berbu. Preporuka je uzgajivačima salate na otvorenom da izvrše preventivnu zaštitu protiv plamenjače, bijele truleži i sive plijesni. Biljke mogu biti napadnute u svim fazama razvoja. Preventivna zaštita protiv navedenih bolesti ograničenje navodnjavanja i sprječavanje zadržavanja vode u tlu,  odstranjivanje bolesnih biljaka, sadnja biljaka na foliju i gredice, plodored. Kemijska zaštita fungicidima koji su registrirani i nalaze se na stranici https://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb/

U zaštićenim prostorima potrebno je postaviti plave i žute  ljepljive ploče za kontrolu pojave štetnika. Pratiti pojavu lisnih sovica i lisnih uši. U slučaju pojave na usjevu primijeniti neki od insekticida dozvoljenih na salati na otvorenom a popis se nalazi na stranici  https://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb/

Odabrani sredstvo potrebno je prilagoditi datumu  berbe salate !

Važno je voditi računa o karenci primijenjenog sredstva, sve korištene pripravke upisivati u evidenciju sredstava za zaštitu bilja. Pridržavati se uputa na etiketi primijenjenog sredstva! Zakon o održivoj uporabi pesticida NN 46/2022.

 

Ana-Marija Čajkulić, dipl.ing.agr.,
e-mail:
Ana-Marija.Cajkulic@mps.hr

Pripremi za ispis

Obavijest proizvođačima krizantema

U uzgoju krizantema započelo je razdoblje formiranja cvjetna glavice te je ovo razdoblje u kojem moramo sačuvati cvijet i list zdravima. Od bolesti  koje se mogu javiti na listu krizanteme jesu ; bijela hrđa(Puccinia chrysanthemi)  ( sitne bijele točkice na naličju donjeg lišća u uvjetima visoke vlage i gustog rasta) koja se suzbija  preventivno. Osim bijele hrđe, bolesti koje se mogu javiti su lisne pjegavost (Septoria chrysanthemi, S. chrysanthemella, Alternaria species, i Cercospora chrysanthemi), pepelnica (Golovinomyces cichoracearum), siva plijesan (Botrytis cinerea) . Bolesti na cvjetnim glavicama: smeđa palež cvjetova i siva plijesan .

Popis fungicida dozvoljenih za primjenu na krizantemi https://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb/pregled/114 (neki od dozvoljenih Captan WP 50, Futura 50 WP, Pyrus 400 SC, Ranman top, Serenade ASO, i drugi..).

 

Štetnici koji predstavljaju problem na krizantemi  su štitasti moljci, lisne uši, tripsi i koprivina grinja, te kukuruzni moljac i gusjenice sovica od kojih su trenutno vidljive štete. Potrebno je postaviti ljepljive ploče (plave, žute) u nasadu za praćenje pojave štetnika. Dozvoljeni insekticidi za primjenu na krizantemi su: Decis 2.5 EC , Cythrin max, Flipper, Neemik ten, i drugi dozvoljeni.

 

 

Sve dozvoljene pripravke, zajedno sa uputama, registracijama  i dozvolama mogu se pronaći na linku http://fis.mps.hr  .Preporučene pripravke koristiti sukladno uputama proizvođača ! Voditi redovito obrazac (evidencija o uporabi sredstava za zaštitu bilja) i zbrinjavati ambalažu na način kako je propisano pravilnikom! Upotrijebljeno sredstvo koristiti prema priloženoj uputi za upotrebu, isto na propisani način zbrinuti, voditi evidenciju o uporabi sredstava za zaštitu bilja. U skladu sa Zakonom o održivoj uporabi pesticida (NN 46/2022). Zaštita pčela i divljih oprašivača

Članak 71.

(1) U vrijeme cvatnje poljoprivrednih kultura zabranjena je primjena pesticida opasnih za pčele, uključujući medonosne pčele, bumbare i solitarne pčele.

(2) Profesionalni korisnici pesticida moraju prije obavljanja svakog tretiranja obavijestiti Hrvatski pčelarski savez i povjerenike za izvođenje evidencije pčelara i pčelinjaka te katastra pčelinjih paša po županijama i pčelarskim udrugama u propisanom roku, ako se obavlja tretiranje pesticidom opasnim za pčele.

(3) Flora i korovna flora koja služi za zatravljivanje u višegodišnjim nasadima ne smije biti u cvatnji odnosno mora biti pokošena u trenutku tretiranja pesticidima koji su opasni za pčele, uključujući medonosne pčele, bumbare i solitarne pčele, ili se mora na drukčiji način spriječiti da pesticid ne dođe s njom u dodir.

(4) Način primjene pesticida u vrijeme cvatnje poljoprivrednih kultura, mjere za smanjenje rizika za pčele, način obavještavanja, sadržaj i vrijeme obavijesti te postupak u slučaju trovanja pčela pesticidima propisuje ministar pravilnikom uz prethodnu suglasnost ministra nadležnog za zaštitu prirode.

 

 

Ana-Marija Čajkulić, dipl.ing.agr.,

e-mail: Ana.Marija.Cajkulic@mps.hr

Pripremi za ispis
Hortikultura, Savjet, Vinarstvo, Vinogradarstvo

FENOLNA ZRELOST GROŽĐA

Crna vina u odnosu na bijela razlikuju se većim sadržajem spojeva koji potječu iz čvrstih dijelova bobice grožđa. Tehnologija proizvodnje počiva na maceraciji i fermentaciji masulja te posljedično crna vina imaju veću količinu fenolnih spojeva, kao i mineralnih i ostalih sastojaka.

Polifenoli su grupa različitih kemijskih spojeva. Iako ih u grožđu i vinu ima u malim koncentracijama, imaju vrlo značajan utjecaj na senzorna svojstva što uključuje boju, aromu, trpkost, gorčinu, a mnogi fenolni spojevi imaju antioksidacijsku aktivnost. Sadržaj je vezan uz sortu, uvjete proizvodnje grožđa, tehnologiju proizvodnje vina, odnosno maceraciju kao fizikalni proces te dozrijevanje vina.

U grožđu postoji niz fenolnih spojeva, smještenih u različitim dijelovima; među njima prevladavajući su antocijani i tanini. Antocijani predstavljaju crvene pigmente grožđa. Nalaze se prvenstveno u kožici bobice, iznimno u mesu kod nekih sorti.

Tanini su tvari sposobne proizvoditi stabilne kombinacije s proteinima i drugim biljnim polimerima. Oni reagiraju s proteinima i glikoproteinima sline, dajući senzorni osjećaj trpkosti. Tanini se nalaze u kožici bobice i u sjemenkama.

Tanini su relativno voluminozne fenolne molekule nastale polimerizacijom monomernih molekula s fenolnom funkcijom.

U procesu maceracije, prilikom čega je tekuća i čvrsta frakcija masulja u kontaktu, dolazi do ekstrakcije antocijana i tanina iz kožice bobice, a iz sjemenke se izlučuju taninski spojevi.

Uz kakvoću sorte, zdravstveno stanje i zrelost grožđa, a što je u vezi s vremenskim uvjetima, fenolna zrelost osnovni je uvjet za dobivanje željenog tipa vina.

Ako je crno grožđe nezrelo ili prezrelo, ne može se dobiti tražena obojenost, a isto će se dogoditi kad je grožđe zaraženo sivom plijesni (Botrytis).

Iako se klasična vinogradarska proizvodnja ne veže uz navodnjavanje, režim vode ima značajnu ulogu u dobivanju optimalno zrelog grožđa i pri formiranju flavonoida.

Tako je nakupljanje antocijana, tvari boje, usko vezano uz dostupnost dušika i intenzitet svjetlosti.

Kako je željeni tip vina moguće postići određenim tehnološkim postupcima, ipak je potrebno znati svojstva sorte grožđa u pojedinom klimatskom području, i brati grožđe u fazi fenolne zrelosti.

Naknadno se intenzitet i stabilnost boje, harmoničnost okusa i potencijal dozrijevanja mogu uskladiti određenim preinakama klasičnog načina proizvodnje vina, primjerice postupkom mikrooksigenacije, kojim se u vino koje dozrijeva u inoks posudama uvodi manja količina kisika i tako smanjuje sadržaj nekih nepoželjnih spojeva (heksanola, sulfida, pa čak i metoksipirazina kojih će više biti kod nedovoljno zrelog grožđa). Mala količina kisika koji se uvodi u vino postupkom mikrooksigenacije ima najbolji učinak kod vina s visokom koncentracijom antocijana i tanina. Moguće je uz mikrooksigenaciju koristiti i efekt aldehida iz komadića hrastovine (čips, dužice) jer se time postiže veća stabilnost spojeva nastalih reakcijama između antocijana i tanina nego onih koje povezuje acetaldehid nastao oksidacijom etanola.

Optimalna zrelost grožđa je vrlo značajna za kvalitetu i stil crnih vina te stoga rok berbe treba određivati na osnovu fenolne zrelosti, a ne na osnovu praćenja sladora i ukupne kiselosti, ili na temelju boje sjemenke, odnosno vizualne „zrelosti“ sjemenke.

Smeđa boja sjemenke povezuje se sa slabijom ekstrakcijom tanina iz sjemenke, ali s druge strane visoki potencijal alkoholne jakosti može imati suprotan efekt, i povećati izlučivanje tanina.

Tanini iz sjemenke nisu poželjni jer izazivaju gorčinu i laganu trpkost, a više ih ima u manje zrelom grožđu. Ipak, to ne mora nužno dovesti do veće koncentracije u vinu. Neki podaci govore da je relativna i apsolutna ekstrakcija veća u toplijim godinama, a posebno kod produljene maceracije koja traje od 14-20 dana, i čiji je osnovni cilj polimerizacija tanina i omekšavanje okusa vina.

Ako su klimatski uvjeti povoljni, posebno je efikasna višekratna berba, čime je omogućeno dobivanje složenijih aromatskih profila vina.

Kod fenolne zrelosti grožđa u obzir se uzima ukupna koncentracija fenolnih spojeva (antocijani i tanini), njihova struktura i njihova ekstrakcija, tj. postotak antocijana i tanina koji se može izvući iz grožđa u mošt i vino. Važnost određivanja sposobnosti ekstrakcije fenolnih spojeva je vezana uz činjenicu da pod istim okolišnim i uzgojnim uvjetima, vino dobiveno od zrelog ili malo prezrelog grožđa sadrži više fenolnih spojeva nego vino dobiveno od nezrelog grožđa.

Metoda koja se smatra referentnom za određivanje fenolne zrelosti je metoda ekstrakcije antocijana iz uzorka mošta.

Antocijani se ekstrahiraju razrjeđivanjem s kiselim medijem pri pH 1 i pri pH 3,2.

Kod pH 1 izlučuje se sav prisutan sadržaj antocijana, a u otopini s pH 3,2 simulira se situacija koja se događa pri maceraciji masulja. Što je grožđe zrelije to je veća količina ekstrahiranih antocijana, odnosno membrana stanice se lakše degradira.

Fenolna zrelost predstavlja najbolji odnos količine antocijana u kožici bobice i taninskih spojeva u sjemenkama i kožici bobice.

U odnosu na tehnološku zrelost, fenolna zrelost nastupa kasnije, ali može biti i ranija ili se preklopiti s njom, što se veže uz klimatske prilike pojedine godine.

Ravnoteža između fenolnih spojeva u kožici bobice i sjemenkama mijenja se tijekom dozrijevanja. Sadržaj antocijana koji se nalaze u kožici povećava se u dozrijevanju. U stanicama kožice nalaze se i neki taninski spojevi. Ako je grožđe nezrelo, u sjemenkama prevladavaju tanini izraženijeg trpkog okusa, odnosno nižeg stupnja polimerizacije, koji se lagano izdvajaju u maceraciji. S većom dozrelosti grožđa, povećava se sadržaj manje trpkih tanina iz kožice.

Tijekom razdoblja dozrijevanja grožđa koncentracije antocijana i tanina u kožici bobice variraju, i važno je odrediti trenutak kada je prisutna najveća koncentracija fenolnih spojeva, odnosno treba pratiti razvoj koncentracije glavnih fenolnih spojeva grožđa tijekom faze dozrijevanja.

Od početka šare do tzv. tehnološke zrelosti, u kožici bobice dolazi do nakupljanja fenolnih spojeva. Antocijani se pojavljuju u šari i nastavljaju povećavati tijekom zrenja, dostižući svoj maksimum koncentracije blizu tehnološke zrelosti, a sadržaj im opada tijekom faze prekomjernog sazrijevanja grožđa.

Tanini prisutni u kožicama pokazuju isto ponašanje, s tom razlikom što su u trenutku šare već prisutne značajne količine.

Što se tiče tanina prisutnih u sjemenkama grožđa, postoji suprotno ponašanje, odnosno njihova koncentracija opada od trenutka šare i tijekom cijelog razdoblja zrenja grožđa. Čini se da je ovo smanjenje povezano s nakupljanjem antocijana u kožici.

Maksimalna koncentracija antocijana i tanina prisutnih u grožđu može se podudarati s najvećim omjerom šećera i ukupne kiselosti, ali može također biti i ranije ili kasnije. Upravo iz tog razloga smatra se važnim identificirati fenolnu zrelost grožđa, kao i tehnološku zrelost, kako bi se odredio optimalan trenutak za berbu.

Grožđe koje je nedovoljno zrelo daje slabo obojeno vino, s manje alkohola, a više kiselina, pa je teško postići dobru harmoničnost okusa.

S druge strane, ako su topliji predjeli uzgoja ili toplije godine, vino je slabije obojeno, ima manju kiselost, viši pH, veći alkohol, a okusno podsjeća na kuhano voće.

Zaključno, da bi se postigao željeni aromatski profil vina, najveći utjecaj ima ukupna količina antocijana i tanina, kao i količina pojedinih fenolnih spojeva.

 

 

Joško Bubalo, dipl. ing. agr.

Pripremi za ispis
Obavijest, Potpore, Vijest

Podnošenje zahtjeva za kompenzacijske mjere potpore depopuliranim područjima za 2024. godinu

U tijeku je podnošenje zahtjeva za potporu iz Programa kompenzacijske mjere potpore depopuliranim područjima za 2024. godinu, a na temelju Pravilnika o provedbi Programa kompenzacijske mjere potpore depopuliranim područjima za 2024. godinu. Tekst Pravilnika te popisi prihvatljivih JLS i potencijalnih korisnika mjere nalaze se na sljedećim poveznicama:

Pravilnik o provedbi Programa kompenzacijske mjere potpore depopuliranim područjima za 2024. (NN 103/2024)

Prilog 1 Popis prihvatljivih JLS

Popis potencijalnih korisnika kompenzacijske mjere depopuliranih područja 10.09.2024

Uputa za popunjavanje Zahtjeva i preuzimanje Odluka za Nacionalne potpore putem AGRONET-a

Cilj Programa je poljoprivrednicima u područjima koja su do 2023. godine bila u statusu područja s prirodnim ili ostalim posebnim ograničenjima u skladu s Pravilnikom o određivanju područja s prirodnim ili ostalim posebnim ograničenjima (Narodne novine br. 38/19), a taj su status izgubile od 2023. godine u skladu s Pravilnikom o određivanju područja s prirodnim i ostalim ograničenjima (Narodne novine br. 27/23 i 50/24), osigurati kompenzacijsko plaćanje u 2024. godini radi nadoknade gubitka dohotka.

Za provedbu Programa osigurana su sredstva u iznosu od 4.000.000,00 eura.

Prihvatljivi korisnici za potporu temeljem ovog Pravilnika su fizičke ili pravne osobe upisane u Upisnik poljoprivrednika ili Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava koji moraju ispunjavati sljedeće uvjete:

  • za 2022. godinu ostvarili su potporu u okviru mjere 13 Plaćanja područjima s prirodnim ograničenjima ili ostalim posebnim ograničenjima za podmjeru 13.2. Plaćanja u područjima sa značajnim prirodnim ograničenjima (u daljnjem tekstu: ZPO) ili su za te površine ostvarili potporu za 2023. za Osnovno plaćanje, za poljoprivredne površine koje se nalaze na području JLS-a iz Priloga 1. ovoga Pravilnika, a koje su od 2023. godine izgubile status područja s ograničenjima u skladu s Pravilnikom o određivanju područja s prirodnim i ostalim ograničenjima (Narodne novine, br. 27/23 i 50/24),
  • u 2023. godini za prihvatljive površine podnijeli su Jedinstveni zahtjev za potporu u skladu s propisom kojim se uređuje provedba izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog  razvoja za 2023. godinu,
  • u 2023. godini imali su status aktivnog poljoprivrednika.

 Zahtjevi za potporu popunjavaju se i podnose putem AGRONET sustava od 12. rujna do 12. listopada 2024. godine.

Pripremi za ispis
Obavijest, Vijest

Edukativne i promotivne aktivnosti – Pametna poljoprivreda iz NPOOa

U okviru investicije C1.5. R3-I2 – Pametna poljoprivreda, financiranog iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, Ministarstvo poljoprivrede šumarstva i ribarstva gradi platformu za pametnu poljoprivredu sa središnjom infrastrukturom te integracijom postojećih sustava i registara. Platformu za pametnu poljoprivredu čini nekoliko podsustava i usluga.

Uspostavljena je usluga eMotrenje koju čini ukupno 695  IoT senzora instaliranih na više od 400 lokacija diljem Republike Hrvatske. Sustav omogućuje prikupljanje podataka i praćenje stanja vremenskih uvjeta, faza rasta i razvoja biljaka, pojavi štetnika i biljnih bolesti i ostalih parametara važnih za planiranje i upravljanje  poljoprivrednom proizvodnjom. Prikupljene podatke trenutno koristi oko 650 savjetnika i poljoprivrednika.

Sustav eUčenje uspostavljen je za potrebe prijenosa znanja poljoprivrednicima. Poljoprivrednici se mogu prijaviti na kreirane e-tečajeve na AKIS platformi. Prezentacije o mogućnostima i funkcioniranju sustava eUčenje obavljaju se u sklopu redovnih edukacija poljoprivrednika u okviru provedbe Intervencije 78.01. te putem individualnih savjetovanja. Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju je kroz AGRONET sustav odaslala obavijest o mogućnosti pohađanja edukacija putem sustava e-učenje. Obavijest je poslana na više od 102.000 korisnika.

Sustav eSavjetnik predstavlja centralnu platformu za integraciju postojećih sustava te prikupljanje i distribuciju informacija i podataka poljoprivrednicima i drugim dionicima AKIS sustava putem WEB-a i mobilne aplikacije. Trenutno sustav koristi oko 2400 korisnika te je u tijeku široka nadogradnja sustava.

Za potrebe bolje vidljivosti svih AKIS dionika i njihove bolje povezanosti uspostavljena je AKIS platforma kao centralno WEB sjedište sa svim ključnim informacijama o AKIS-u u RH. AKIS platforma sadržava ključne informacije o savjetnicima, edukacijama, inovacijama te razne stručne članke i informacije. Predviđeno je da AKIS platforma sadržava podatke o konceptu inovacija iz SP ZPPa te projektima EIP operativnih skupina. Platforma se kontinuirano nadograđuje te će između ostalog sadržavati i modul za prikupljanje potreba poljoprivrednika za određenim znanjima. AKIS platformu trenutno koristi 15.971 jedinstvenih korisnika („Unique users“).

Provedba investicije „Pametna poljoprivreda“ čini pozitivan iskorak za hrvatsku poljoprivredu u svijet korisnih digitalnih usluga. Izgradnja javne infrastrukture za pametnu poljoprivredu omogućuje stvaranje korisnih digitalnih usluga za poljoprivrednike i druge dionike AKIS sustava u RH.

O jednom ili više dijelova sustava i usluga platforme za pametnu poljoprivredu do sada je kroz različite kanale upoznato više od 50 % potencijalnih korisnika platforme za pametnu poljoprivredu.

Pripremi za ispis

Obavijest maslinarima – let 3. generacija maslinine muhe

Let 3. generacije maslinine muhe (Bactrocera oleae)   na području Šibensko-kninske županije slabog je intenziteta.

Nakon pregleda uzoraka plodova maslina uzetih iz maslinika koji se ne navodnjavaju utvrđeno je da je aktivna zaraza ispod praga štetnosti.

U uzorku plodova koji je uzet iz maslinika koji se navodnjava utvrđenja je aktivna zaraza od 8% od čega je pronađeno 5% živih ličinki.

Opravdano je provoditi kurativne kemijske mjere zaštite kada je aktivna zaraza plodova (jaje+ličinka) u rasponu od 10-15%.

Prema dobivenim rezultatima u narednom tjednu nije potrebno provoditi kemijske mjere zaštite.

Preporuča se maslinarima da uzmu uzorke plodova i izvrše pregled istih (100 plodova po lokalitetu) utvrde postotak zaraze kako bi mjere zaštite prilagodili dobivenim rezultatima i planiranom vremenu berbe.

Maslinari koji za suzbijanje odraslih oblika maslinine muhe koristite metodu masovnog ulova, korištenjem gotovih lovki ili zatrovanih mamaka, istu mogu nastaviti provoditi prema uputama proizvođača. Maslinari koji koriste proizvode na bazi kaolina, ukoliko je kiša isprala pripravak sa površine ploda mogu ponoviti tretman.

NAPOMENA!

Korisnici sredstava za zaštitu bilja imaju obvezu ispuniti evidencijsku listu o korištenju sredstava za zaštitu bilja, čuvati račune od kupljenih SZB, a praznu ambalažu propisno zbrinuti.

 

Gordana Kožarić-Silov dipl.inž.agr.

e-mail: gordana.k-silov@mps.hr

Pripremi za ispis
Hortikultura, Maslinarstvo, Savjet

Određivanje tehnološke zrelosti maslina – Prva preporuka

STANJE NA TERENU

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede (dalje: Uprava za stručnu podršku) i njezini službenici na terenu nastavljaju s provedbom projekta „Određivanje tehnološke zrelosti maslina u njihovom području uzgoja“, koji se počeo provoditi 2018. godine uoči berbe maslina, s ciljem davanja preporuka maslinarima za pravovremenu berbu.

Korištenjem najsuvremenije analitičke tehnike, tzv. NIR spektrometrije (punog naziva Diode array bliska infracrvena DA NIR), učinkovito se i jednostavno utvrđuje sadržaj ulja u suhoj tvari ploda masline, koji je stabilan pokazatelj sadržaja ulja u plodu i ne mijenja porastom težine ploda.

Uzorkovanje plodova maslina za to ispitivanje počelo je ove godine 2. rujna 2024. i planira se završiti kad maslina dostigne maksimalni sadržaj ulja u plodovima, što se iskustveno očekuje oko 18. studenoga 2024., a ovisno o sorti i području uzgoja maslina. Uzorkovanje za analize obavlja se svakih 7 dana, na 9 područja uzgoja duž hrvatskog priobalja: Zapadna obala Istre (sjeverni i južni dio), Hrvatsko primorje (otoci Krk i Rab), Sjeverna Dalmacija (Zadarska i Šibensko-kninska županija), Srednja Dalmacija s otocima Šolta, Brač i Hvar, poluotok Pelješac, otok Korčula i jug Dalmacije – Konavle, i to na sortama: Buža, Istarska bjelica, Leccino, Oblica, Plominka, Mašnjača, Krvavica, Levantinka, Lastovka i Drobnica.

Ukupno stanje u maslinarskim regijama Republike Hrvatsko obilježeno je sušom tj. kroničnim nedostatkom vode. Mada je u početnom razvojnom ciklusu masline (fenofaze): razvoj pupa, razvoj lista i pojava cvatova i bilo vode. Što se pokazalo dobro za oplodnju i stvaranje zametaka i prosječne do dobre količine ploda. Kroz ljutni dio godine, radi visokih temperatura, dubinske evaporacije tla, sveukupne suše došlo je do otresanja krošnje i rijeđenja zametnutog ploda.

Radi takvog razvoja situacije u maslinicima koji nemaju navodnjavanje, maslina je dosta patila i nije se razvijala u normalno očekivanom stanju. Maslina je do kraja kolovoza ponegdje i do polovice rujna hibernirala zbog visokih ljetnih temperatura. Naime masline ne stvara ulje preko temperatura koje su više od 32 °C. Pa je logično očekivati da se ove godine neće desiti rana berba.

Optimalan termin berbe neće biti tako brzo, zbog navedenih stresova masline pa se po prvim kišama preporuča tretiranje protiv štetnika, kako bi se maslini ostavilo dovoljno vremena za postepeno i zakašnjelo dozrijevanje.

Poteškoće će u narednom vremenu dodatno stvara i nagla promjena pigmenta što će dodatno buni maslinare, a razlog će biti nagla promjena temperatura, s toplog na hladnije, niže noćne temperature te spomenuta suša i patnja masline. Također, sa očekivanom kišom dodatne poteškoće stvarati će i napad štetnika (muhe). Mada, generalno u većini uzgojnog područja RH, muha ne bi trebala učiniti veću štetu, jer zbog dugotrajne suše i visokih temperatura nije razvila svoje generacijsko razmnožavanje.

U priloženoj Tablici 2. (kliknite ovdje) maslinari trebaju pratiti dva osnovna parametra prinosa i kvalitete masline kojim će odlučiti kada je optimalan termin za berbu. To su: ulje u suhoj tvari i težina ploda masline. Sve dok vrijednost ulja u suhoj tvari raste, znak je da maslina stvara ulje u biljnoj stanici, a pri tome ga i harmonizira (u okusima i mirisima). Dok se stvara ulje maslina nije za brati.

Preporuku pripremio:

Tomislav Filipović, dipl. ing.

Pripremi za ispis
Agroekologija, Međunarodna suradnja, Vijest

Koja je veza između zdravlja bilja i svakodnevnog života?

Zdravlje bilja utječe ne samo na okoliš, gospodarstvo i europski prehrambeni lanac, nego i na našu sadašnjost te budućnost, a mnogi europski građani toga nisu svjesni. Očuvanjem zdravlja biljaka štitimo život.

Upravo zato široka koalicija partnera iz cijele Europe udružila je snage kako bi pokrenuli kampanju #PlantHealth4Life čiji je cilj podizati svijest o dubokim vezama između zdravlja bilja i našeg svakodnevnog života i poticati djelovanje građana u cilju zaštite zdravlja bilja. Kampanju vode Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA), Europska komisija (EK) i 22 europske zemlje. Nacionalni nositelj kampanje je Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH).

Zašto je zdravlje bilja važno?

Biljke čine 80 % hrane koju jedemo i proizvode kisik koji udišemo. Zdrave biljke znače i dobar poljoprivredni prinos, što utječe na dostupnost i cjenovnu pristupačnost hrane. Nažalost, zbog klimatskih promjena i globalizacije, biljke su pod sve većim pritiskom štetnih organizama koji mogu prouzročiti katastrofalne ekološke i gospodarske posljedice. Donošenjem bilja i biljnog materijala s putovanja, možemo unijeti nove štetnike i biljne bolesti u našu zemlju. Ovi organizmi često nemaju prirodne neprijatelje u novom okolišu, što im omogućava brzo širenje i utječe na zdravlje  lokalnih biljnih vrsta.

 

Invazivne vrste istiskuju autohtone biljke, smanjuju bioraznolikost i narušavaju ravnotežu u prirodi uništavajući šume i urbane zelene površine. „Hrvatska se danas bori s azijskom strizibubom, zlatnom žuticom vinove loze, trnovitim štitastim moljcem, pajasenom, octenom mušicom ploda, palminom pipom, hrastovom mrežastom stjenicom i drugim štetnim organizmima, koji su u našu zemlju uspjeli ući i u njoj se više ili manje proširiti. Zato je ova kampanja važna i zato apeliramo na aktivnu ulogu svih građana u savjesnom postupanju u kontekstu putovanja i potencijalnog prijenosa biljaka i organizama,” izjavio je povodom predstavljanja kampanje Krunoslav Karalić, v.d. ravnatelja HAPIH-a.

Poruke ove kampanje važne su i trebale bi doći do svih koji vole putovati izvan granica Lijepe naše, ali i do svih koji se vole baviti uzgojem bilja. Svi volimo egzotične biljke, ali one mogu biti rizik za naš ekosustav ako nisu uzgajane prema standardima EU. Ako volite putovati, nemojte donositi bilje i biljne materijale iz drugih zemalja bez odgovarajućeg fitosanitarnog certifikata. Svaki građanin može pridonijeti očuvanju zdravlja bilja na način da bilje i biljne materijale kupuje u ovlaštenim trgovinama. Bilje i biljni materijali koji se mogu naći u ovlaštenim trgovinama moraju imati biljnu putovnicu kojom se jamči sljedivost i usklađenost s propisima EU o zdravlju bilja. „Informirani europski građani koji posjeduju točne informacije o zdravlju bilja mogu pomoći u zaštiti i očuvanju naše bioraznolikosti”, dodala je Claire Bury iz Europske komisije.

Važno je educirati i djecu i mlade koji danas u ranim godinama otkrivaju ljepote vrtlarstva. Sve veća pojava malih urbanih vrtova također upozorava na važnost edukacije i prevencije kako bi se spriječilo širenje potencijalno štetnih organizama. „Apelirala bih na sve da u svom vrtu sade zdravi materijal. Svi volimo egzotične biljke koje lijepo izgledaju, ali one mogu predstavljati rizik jer se često nabavljaju od dobavljača koji ne uzgajaju bilje sukladno fitosanitarnim zahtjevima. Kad nabavljamo bilje iz trećih zemalja važno je da ima odgovarajuću dokumentaciju (fitosanitarni certifikat) koji jamči da je bilje uzgojeno prema standardima Europske unije“, kazala je Marijana Kelava, voditeljica Odjela za biljno zdravstvo, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.

 

Uzbudljive aktivnosti kampanje #PlantHealth4Life

Najbolji način za očuvanje zdravlja bilja je prevencija. Edukacija o rizicima i odgovorno ponašanje tijekom putovanja mogu značajno smanjiti šanse za unošenje štetnih organizama u našu zemlju. Cilj kampanje #PlantHealth4Life jest podići kolektivnu svijest o rizicima za zdravlje bilja i o ulozi koju svatko od nas treba imati u zaštiti bilja. Ove godine, kampanja nudi brojne prilike za sudjelovanje kroz sajmove, izložbe i edukativne radionice. Posjetite mrežnu stranicu kampanje #PlantHealth4Life i saznajte kako možete zaštititi zdravlje bilja. Tamo ćete pronaći resurse dostupne na svim jezicima EU-a, uključujući materijale za medije, objave na društvenim mrežama i videozapise.

Pripremi za ispis