MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE

UPRAVA ZA STRUČNU PODRŠKU RAZVOJU POLJOPRIVREDE I RIBARSTVA

Natjecanje u oranju

Mehanizacija, Natjecanje u oranju, Vijest

Izvješće s 9. županijskog natjecanja u oranju Grada Zagreba

U subotu, 05. listopada 2019. godine u Kupinečkom Kraljevcu, u organizaciji Udruge orača Grada Zagreba (UOGZ), Vijeća Gradske četvrti Brezovica i Mjesnog odbora Kupinečki Kraljevec, održano je 9. županijsko natjecanje orača Grada Zagreba 2019.

Suorganizator i pokrovitelj natjecanja bio je Grad Zagreb – Gradski ured za poljoprivredu i šumarstvo Grada Zagreba.
Uz prigodni nastup KUD-a Brezovica, prisutne je pozdravila predsjednica Gradske četvrti Brezovica Marina Pucević, a natjecanje je otvorila izaslanica gradonačelnika Grada Zagreba Draženka Grah, pomoćnica pročelnika za poljoprivredu i ruralni prostor, ujedno i predsjednica Hrvatske udruge za organizaciju natjecanja orača (HUONO).
Natjecanje je održano na parceli koju je za natjecanje ustupilo poduzeće „Fragaria“ d.o.o., a na natjecanju je sudjelovalo ukupno deset natjecatelja.

U kategoriji plugova ravnjaka natjecalo se sedam natjecatelja – Ivan Novoselec (prvo mjesto), Božo Dumić (drugo mjesto), Mihael Kalaj (treće mjesto), Tihomir Milača (četvrto mjesto), Jurica Milača (peto mjesto), Stjepan Jagatić Vlašić (šesto mjesto) i Franjo Mavračić (sedmo mjesto), te tri natjecatelja u kategoriji plugova premetnjaka – Dubravko Kalaj (prvo mjesto), Karlo Čuvar (drugo mjesto) i Matija Ivančić (treće mjesto).

Prema odluci UOGZ, a radi osiguranja dovoljnog vremena za pripreme za natjecanje, prvoplasirani natjecatelji u obje kategorije stekli su pravo sudjelovanja na 18. natjecanju u oranju Republike Hrvatske 2020. godine koje će se održati u Zagrebačkoj županiji, u Rugvici. Natjecatelji koji će predstavljati Grad Zagreb na ovom natjecanju su pobjednici Dubravko Kalaj u kategoriji plugova premetnjaka, i Ivan Novoselec u kategoriji plugova ravnjaka.

Ocjenjivanje su, prema Pravilniku svjetskog natjecanja u oranju, obavili certificirani suci Draženka Grah, Marijan Mavračić i Tomislav Viceban, a mjeritelji dubine oranja bili su Božidar Dumić i Vladimir Leskovac. Voditelj natjecanja i glavni sudac bio je Dario Padro.
Osim nagrada i priznanja za sudjelovanje svim natjecateljima, natjecatelji su nagrađeni i pobjedničkim peharima i diplomama za prvoplasirane natjecatelje u obje kategorije.

Sponzori natjecanja bili su: KWS Sjeme d.o.o., Bc Institut d.d., Gospodarski list, Danon d.o.o., Messis d.o.o. i Fragaria d.o.o.

Projekt je realiziran uz pomoć sredstava Grada Zagreba.

Posebnu zahvalu upućujemo svim članovima Udruge orača Grada Zagreba koji su svojim radom i trudom omogućili ovo natjecanje.

 

Dario Padro, dipl. ing. agr.
predsjednik Udruge orača Grada Zagreba

Mehanizacija, Natjecanje u oranju, Poziv, Ratarstvo, Vijest

Najava 17. natjecanja u oranju Zagrebačke županije 2019.

U organizaciji Udruge orača Zagrebačke županije, u subotu 12. listopada 2019. godine, u Zaprešiću, održati će se 17. županijsko natjecanje u oranju Zagrebačke županije.

Suorganizator natjecanja, koji je financijski potpomogao ovu manifestaciju, jest Zagrebačka županija – Upravni odjel za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo.
Natjecanje će se na parceli u neposrednoj blizini Lovačkog doma Vrbine – Zaprešić prema slijedećem programu:

08.00 – 08.30 Dolazak i prijava natjecatelja
08.30 – 09.30 Probno oranje
09.30 – 09.45 Izvlačenje startnih brojeva
10.00 – 10.20 Svečano otvorenje natjecanja
10.30 – 11.00 Početak oranja – otvaranje prve brazde i ocjenjivanje
11.00 – 13.30 Oranje – natjecanje
13.30 – 14.30 Obrada rezultata – Ručak
14.30 – 15.00 Proglašenje rezultata i dodjela nagrada

Po dva prvoplasirana natjecatelja u kategorijama plugova ravnjaka i premetnjaka stječu pravo sudjelovanja na 18. državnom natjecanju orača Republike Hrvatske 2020. godine, u Rugvici u Zagrebačkoj županiji.

Prijave natjecatelja, uz naznaku tipa traktora i pluga kao i kategorije za koju se natjecatelj prijavljuje, mogu se dostaviti na Dario.Padro@gmail.com , info mob 091 4882734.

Pozivamo Vas da svojom prisutnošću uveličate ovu manifestaciju!

 

Mehanizacija, Natjecanje u oranju, Vijest

9. županijsko natjecanje orača Grada Zagreba 2019.

Dana 05. listopada 2019. godine, u organizaciji Udruge orača Grada Zagreba, uz pokroviteljstvo i suorganizaciju Grada Zagreba – Gradskog ureda za poljoprivredu i šumarstvo Grada Zagreba i Vijeća mjesnog odbora Kupinečki Kraljevec, održati će se 9. županijsko natjecanje orača Grada Zagreba.

Natjecanje će se održati na parcelama u Kupinečkom Kraljevcu, Grančarska ulica 62, koje koriste poduzeće „Fragaria“ d.o.o., a prema slijedećem programu:

08.00 – 08.30     Dolazak i prijava natjecatelja

08.30 – 09.30     Probno oranje

09.30 – 09.45     Izvlačenje startnih brojeva

10.00 – 10.20     Svečano otvorenje natjecanja – plato pored objekta NK Brezovica, Brezovička cesta 98

(na vikend tržnici)

Mimohod traktora do parcele za natjecanje:

10.30 – 11.00     Početak oranja – otvaranje prve brazde i ocjenjivanje

11.00 – 13.30     Oranje – natjecanje

13.30 – 14.30     Obrada rezultata – Ručak

14.30 – 15.00     Proglašenje rezultata i dodjela nagrada

Dva prvoplasirana natjecatelja – u kategorijama plugova ravnjaka i premetnjaka – stječu pravo sudjelovanja na 18. državnom natjecanju orača Republike Hrvatske koje će se održati 2020. godine u Rugvici.

Za organizacijski odbor i prijave za natjecanje:

Dario Padro, dipl. ing. agr.

091 4882734

dario.padro@gmail.com

Pozivamo Vas da svojom prisutnošću uveličate ovu manifestaciju!

Za organizacijski odbor:

Dario Padro, dipl. ing. agr.

Predsjednik Udruge orača Grada Zagreba

Mehanizacija, Natjecanje u oranju, Ratarstvo, Vijest

Održano 17. državno natjecanje u oranju traktorima i 8. državno natjecanje u oranju konjima

U organizaciji Sisačko-moslavačke županije, Ministarstva poljoprivrede, Općine Sunja i Hrvatske udruge za organizaciju natjecanja orača (HUONO), u subotu, 21. rujna održano je 17. natjecanje u oranju traktorima i 8. natjecanje u oranju konjima Republike Hrvatske. Manifestacija se održala pod visokim pokroviteljstvom Predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarović. Natjecanje u oranju traktorima okupilo je 32 natjecatelja iz 16 županija, a na natjecanju u oranju konjima na tradicionalan način sudjelovalo je osmero natjecatelja iz 6 županija. Manifestaciju je otvorio predsjednik Organizacijskog odbora, sisačko-moslavački župan Ivo Žinić, a zatim se iz središnjeg parka u Sunji povorka natjecatelja uputila do natjecateljske parcele „Bečko zvono“.

Uz cjelodnevno natjecanje orača domaćini su za posjetitelje ove prepoznatljive manifestacije pripremili i izložbu poljoprivredne mehanizacije, sajam poljoprivredno – prehrambenih proizvoda, kulturno-umjetnički program te izvrsnu gastronomsku ponudu. Na izložbenom prostoru Ministarstva poljoprivrede posjetitelji su mogli dobiti informacije o programu ruralnog razvoja, edukativne brošure, te informacije o aktualnostima u poljoprivrednoj proizvodnji.

 

 

Proglašeni najbolji hrvatski orači u 2019. godini

Pod budnim okom sudaca, koji su ocjenjivali ravninu, čistoću, slaganje i nalijeganje brazdi, njihovu ujednačenost i uz mjerenje dubine oranja, odstupanje od zadanog vremena za natjecanje, te povrh svega uz provjeru iskusnih glavnih sudaca Siniše Hrgović (trener orača RH i sudac na svjetskim natjecanjima orača), Đure Cerovčec i Daria Padro, te voditelja natjecanja Ivice Prpić (predstavnik RH u svjetskoj organizaciji orača WPO) orači su s obzirom na ukupno osvojene bodove ostvarili rezultate prikazane u tablicama 1. i 2.

 

Tablica 1: Prvoplasirani orači u kategoriji – oranje traktorskim plugovima ravnjacima

Plasman Ime i prezime Županija
1. Miroslav Bartolović Požeško-slavonska
2. Fran-Andrej Jalušić Međimurska
3. Željko Goldašić Karlovačka

 

Tablica 2: Prvoplasirani orači u kategoriji – oranje plugovima premetnjacima

Plasman Ime i prezime Županija
1. Zrinko Miličić Osječko-baranjska
2. Goran Šebalj Virovitičko-podravska
3. Petar Spudić Karlovačka

 

 

Ekipno je najuspješnija bila Virovitičko-podravska županija, drugoplasirana Osječko-baranjska, a treće plasirana Karlovačka županija.

 

Osim prvoplasiranih orača, nagrade brojnih sponzora pripale su najmlađem natjecatelju, Stjepanu Cvetković iz Zagrebačke županije, i najstarijem natjecatelju, Mladenu Crnčić iz Koprivničko-križevačke županije), kao i jedinoj natjecateljici nježnijeg spola, oračici Mariji Bralić iz Požeško-slavonske županije.

 

Najuspješniji natjecatelji u oranju kojima bili su natjecatelji iz Bjelovarsko-bilogorske županije, pa je pobjednik u oranju konjima Jure Capan, drugo mjesto pripalo je Slavenu Oćevar, a treće Ivanu Despetović.

 

 

Pobjednici ovogodišnjeg 17. državnog natjecanja u oranju, Miroslav Bartolović iz Požeško-slavonske županije u kategoriji oranja plugom ravnjakom i Zrinko Miličić iz Osječko-baranjske županije u kategoriji oranja plugom premetnjakom, stekli su pravo da predstavljaju Republiku Hrvatsku na 67. svjetskom oračkom natjecanju koje će se sljedeće godine održati u Rusiji.

 

mr. sc. Tatjana Međimurec

foto: Ivica Prpić, dipl. ing. agr.

Mehanizacija, Natjecanje u oranju, Vijest

Održano 17. Natjecanje orača Krapinsko–zagorske županije

U subotu, 27. travnja 2019. godine, na području Poslovne zone Zlatar Bistrica održano je 17. natjecanje orača Krapinsko-zagorske županije.

Natjecanje je organizirala Krapinsko–zagorska županija u suradnji s Općinom Zlatar Bistrica, Udrugom za organizaciju natjecanja u oranju KZŽ i Ministarstvom poljoprivrede.

Natjecanje je otvorio župan Željko Kolar.

Manifestaciji je prisustvovao i državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, Tugomir Majdak.

Na natjecanju je sudjelovalo 11 natjecatelja, 3 u kategoriji plugova ravnjaka i 8 u kategoriji plugova premetnjaka.

U kategoriji plugova ravnjaka natjecatelji su ostvarili sljedeći rezultat:

  1. Stjepan Počekal
  2. Andrija Škrlec
  3. Juraj Hanžek

U kategoriji plugova premetnjaka natjecatelji su ostvarili sljedeći rezultat:

  1. Vilko Kukec
  2. Ivan Tušak
  3. Božidar Domitran
  4. Dragomir Jadek
  5. Neven Smiljanec
  6. Dalibor Gumbas
  7. Dominik Černenjić
  8. Petar Jadek

Mirko Majsec, predsjednik Županijske udruge uzgajivača konja Krapina, prikazao je tradicijsko oranje konjskom zapregom.

Pobjednik svake kategorije predstavljat će Krapinsko-zagorsku županiju na 17. Državnom natjecanju orača i 8. Državnom natjecanju u oranju konjskim zapregama, u Sunji 20. i 21. rujna. 2019. godine.

Ivan Krušelj, mag. ing. agr.

Događaji, Mehanizacija, Natjecanje u oranju, Vijest

16. županijsko natjecanje u oranju Zagrebačke županije

Suorganizator natjecanja, koji je financijski potpomogao ovu manifestaciju, jest Zagrebačka županija – Upravni odjel za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo.

Natjecanje se održalo u Zaprešiću, na državnoj parceli u neposrednoj blizini Westgate Shopping City centra.

Prisutne je u ime Zagrebačke županije pozdravio pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo mr.sc. Josip Kraljičković, koji je i dodijelio nagrade svim natjecateljima.

Na natjecanju je sudjelovalo ukupno deset natjecatelja. Od toga ih je sedam sudjelovalo u kategoriji plugova ravnjaka – Mario Miler (prvo mjesto), te dalje redom Ivan Gruden, Marko Cvetković, Oto Šetinc, Stjepan Doračić, Stefani Cvetković i Ivan Pogačić, dok su se u kategoriji plugova premetnjaka natjecala tri natjecatelja – Stjepan Cvetković (prvo mjesto), te dalje redom Ivan Vrhovec i Tin Šetinc.

Prema odluci UOZŽ, a radi osiguranja dovoljnog vremena za pripreme za natjecanje, prvoplasirani natjecatelji u obje kategorije stekli su pravo sudjelovanja na državnom natjecanju u oranju 2019. godine. Kako je Mario Miler maloljetan, na državno natjecanje iz kategorije plugova ravnjaka ići će Ivan Gruden, a u kategoriji plugova premetnjaka Stjepan Cvetković.

Ocjenjivanje su, prema Pravilniku svjetskog natjecanja u oranju, obavili certificirani suci Marijan Mavračić, Nenad Đura te Luka Jović, a mjeritelji dubine oranja bili su Nikola Miler i Dragan Miler. Voditelj natjecanja i glavni sudac bio je Dario Padro.

Osim priznanja za sudjelovanje svim natjecateljima i diploma za prvoplasirane natjecatelje u obje kategorije, natjecatelji su nagrađeni peharima i nagradama.

Sponzori natjecanja bili su:

Bc Institutd d.d.: 1. mjesto ravnjak – sjemenski kukuruz za 1 ha, 1. mjesto premetnjak – sjemenski tritikal za 1 ha i 2. mjesto premetnjak – sjemenska pšenica za 1 ha.

KWS: 2 x sjemenski kukuruz za 1 ha – 1. mjesto i 2. mjesto ravnjak i

Gospodarski list: 1. mjesto premetnjak – tromjesečna pretplata na Gospodarski list i gratis knjiga po izboru; 1. mjesto ravnjak – gratis knjiga po izboru; 2. mjesto ravnjak – gratis knjiga po izboru.

Posebnu zahvalu upućujemo svim članovima Udruge orača Zagrebačke županije koji su svojim radom i trudom  omogućili ovo natjecanje.

Projekt je potpomognut sredstvima Zagrebačke županije.

Dario Padro, dipl. ing. agr.

 

Događaji, Mehanizacija, Natjecanje u oranju, Vijest

Održano 8. županijsko natjecanje Grada Zagreba u oranju

Suorganizator natjecanja bio je Grad Zagreb – Gradski ured za poljoprivredu i šumarstvo Grada Zagreba.

Natjecanje je održano na parceli koju je za natjecanje ustupilo poduzeće „Krmiva“ d.o.o., a na natjecanju je sudjelovalo ukupno osam natjecatelja.

U kategoriji plugova ravnjaka natjecalo se sedam natjecatelja – Ivan Jantolek (prvo mjesto), Božo Dumić (drugo mjesto), Ivan Novoselec (treće mjesto), Tihomir Milača  (četvrto mjesto), Mihael Kalaj (peto mjesto), Jurica Milača (šesto mjesto) i Karlo Čuvar (sedmo mjesto), te jedan natjecatelj u kategoriji plugova premetnjaka – Dubravko Kalaj.

Prema odluci UOGZ, a radi osiguranja dovoljnog vremena za pripreme za natjecanje, prvoplasirani natjecatelji u obje kategorije stekli su pravo sudjelovanja na 17. natjecanju u oranju Republike Hrvatske 2019. godine. Natjecatelji koji će predstavljati Grad Zagreb na ovom natjecanju su Dubravko Kalaj u kategoriji plugova premetnjaka, i Ivan Novoselec kao trećeplasirani u kategoriji plugova ravnjaka budući da su se prva dvojica iz ove kategorije izjasnila da iz osobnih razloga ne mogu ići na državno natjecanje.

Ocjenjivanje su, prema Pravilniku svjetskog natjecanja u oranju, obavili certificirani suci Marijan Mavračić i Tomislav Viceban te Luka Jović kao treći sudac, a mjeritelji dubine oranja bili su Vlado Biškupić i Zlatko Peček. Voditelj natjecanja i glavni sudac bio je Dario Padro.

Osim nagrada i priznanja za sudjelovanje svim natjecateljima natjecatelji su nagrađeni i pobjedničkim peharima i diploma za  prvoplasirane natjecatelje u obje kategorije.

Sponzori natjecanja bili su:

Bc Institutd d.d.: 1. mjesto – sjemenski ječam za 1 ha, 2. mjesto – sjemenski tritikal za 1 ha i 3. mjesto – sjemenska pšenica za 1 ha.

KWS: 2 x sjemenski kukuruz za 1 ha  i

Gospodarski list: 1. mjesto – tromjesečna pretplata na Gospodarski list i gratis knjiga po izboru; 2. mjesto – gratis knjiga po izboru; 3. mjesto – gratis knjiga po izboru.

Posebnu zahvalu upućujemo svim članovima Udruge orača Grada Zagreba koji su svojim radom i trudom  omogućili ovo natjecanje.

Dario Padro, dipl. ing. agr.

 

Mehanizacija, Najava, Natjecanje u oranju, Ratarstvo, Vijest

16. natjecanje orača Zagrebačke županije

Natjecanje će se održati u Zaprešiću, na parceli u neposrednoj blizini Westgate Shopping City centra,  a prema slijedećem programu:

  • 07.30  – 08.00  Dolazak i prijava natjecatelja
  • 08.00  – 08.30  Probno oranje
  • 08.30  – 09.00  Izvlačenje startnih brojeva
  • 09.00  – 09.30  Svečano otvaranje natjecanja
  • 09.30  – 10.00  Početak oranja – otvaranje prve brazde i ocjenjivanje
  • 10.00  – 12.30  Oranje – natjecanje
  • 12.30  – 14.00  Obrada rezultata – Ručak
  • 14.00 –  15.00  Proglašenje rezultata i dodjela nagrada                 

Po dva prvoplasirana natjecatelja u kategorijama plugova ravnjaka i premetnjaka stječu pravo sudjelovanja na 17. državnom natjecanju orača Republike Hrvatske 2019. godine.

Prijave natjecatelja, uz naznaku tipa traktora i pluga kao i kategorije za koju se prijavljuje, mogu se dostaviti na Dario.Padro@savjetodavna.hr , info mob 091 4882734.

Projekt je potpomognut sredstvima Zagrebačke županije.

POZIV

Za organizacijski odbor:

Dario Padro, dipl. ing. agr.
Pročelnik Podružnice
Predsjednik Udruge orača Zagrebačke županije

Mehanizacija, Natjecanje u oranju, Vijest

U Njemačkoj je 1. – 2. rujna održano 65. svjetsko natjecanje u oranju, čestitke našem timu!

 Pravo da predstavljaju Republiku Hrvatsku na ovom prestižnom natjecanju, stekli su prošle godine pobjedom na 15. natjecanju orača Republike Hrvatske održanom u Kupinečkom Kraljevcu.  Osim natjecatelja orača, članovi hrvatske ekipe, koji su u Njemačkoj predstavljali „lijepu našu“, bili su trener reprezentacije, a ujedno i sudac, Siniša Hrgović i Ivica Prpić član odbora u WPO.

Na natjecanju je ove godine sudjelovalo ukupno 53 orača iz 29 država svijeta: Australije, Austrije, Belgije, Češke, Danske, Engleske, Estonije, Finske, Francuske, Hrvatske, Kanade, Kenije, Kosova, Latvije, Litve, Makedonije, Nizozemske, Norveške, Novog Zelanda, Njemačke, Republike Irske, Rusije, SAD-a, Sjeverne Irske, Slovenije, Škotske, Švedske, Švicarske i Wales-a.

Među muškim natjecateljima je ravnopravno su sudjelovale dvije predstavnice nježnijeg spola, Emilia Bengtsdottir iz Švedske i Hailey Gruber iz SAD-a. Svaka zemlja-sudionica uobičajeno sudjeluje sa po dva natjecatelja: jedan plugom ravnjakom i jedan plugom premetnjakom. Ove su godine Kosovo i Makedonija imale samo po jednog natjecatelja i to u kategoriji ravnjaka, a Latvija i Rusija po jednog natjecatelja u kategoriji premetnjaka, dok su se obojica orača predstavnika Švicarske natjecala u kategoriji pluga premetnjaka. Tako se klasičnim plugom natjecalo ukupno 26 natjecatelja, a plugom premetnjakom 27 natjecatelja. Pridržavajući se strogih kriterija svjetske oračke organizacije, trudeći se zadovoljiti sve zadane elemente natjecatelji su pokazali pravo majstorstvo u vještini oranja. Brojne skupine navijača iz Hrvatske, bodrile su naše natjecatelje, a Zoranu Piskač, u oštroj konkurenciji najboljih svjetskih orača podršku su pružali svi članovi njegove obitelji. Natjecanju su također prisustvovali državni tajnik, Tugomir Majdak i župan Virovitičko-podravske županije, Igor Andrović sa suradnicima.

Naš predstavnik u kategoriji natjecanja plugom ravnjakom, Radivoj Rekić plasirao se na 21. mjesto dok je Zoran Piskač zauzeo 13. mjesto u kategoriji natjecanja plugom premetnjakom. Čestitamo našim oračima i njihovom treneru!

Natjecanje se odvijalo dva dana, prvi dan na strništu, a drugi dan na zatravnjenom terenu (tratini). Vještina oranja na svjetskim se natjecanjima u oranju ocjenjuje zasebno za oranje strništa i zasebno za oranje tratine. Konačan plasman odnosi se na zbroj osvojenih bodova na natjecanju tijekom oba dana natjecanja. U tablici su prikazani osvojeni bodovi po kategorijama za sve natjecatelje u oba dana.

Republika Hrvatska je mlada članica Svjetske oračke organizacije. Primljena u članstvo WPO-a u rujnu 2004. godine, čime je stekla pravo da s dva prvoplasirana natjecatelja na državnom natjecanju naredne godine sudjeluje na svjetskom natjecanju u oranju. Danas je Republika Hrvatska ravnopravna članica Svjetske oračke organizacije čiji je slogan "Pax arva colat" (Neka mir kultivira naša polja).

 Pobjednici ovogodišnjeg, 16. državnog natjecanja u oranju, održanog u Osijeku, Saša Višak iz Koprivničko-križevačke županije i Ivan Spudić iz Karlovačke županije stekli su pravo da iduće godine  predstavljaju Republiku Hrvatsku na 66. svjetskom natjecanju u oranju, koje će se u periodu 30. 8. – 1. 9. 2019. godine održati u Sjedinjenim Američkim Državama, Lake of the Woods, država Minnesota.

Tablica: Ukupni rezultati 65. svjetskog natjecanja u oranju, Njemačka, 1. – 2. rujna 2018.

Ravnjaci:

Ukupni plasman

Natjecatelj

Država

Osvojeni bodovi za oranje na strništu

Osvojeni bodovi za oranje na tratini

Ukupno osvojeni bodovi

  1.  

Eamonn Tracey

Republic of Ireland

206.0

196.0

402.0

  1.  

Thomas Debes

France

190.5

187.5

378.0

  1.  

Ian Woolley

New Zealand

181.5

162.5

344.0

  1.  

Philip Bauer

Austria

190.0

148.5

338.5

  1.  

Ashley Boyes

England

169.0

154.5

323.5

  1.  

Hailey Gruber

USA

173.0

149.5

322.5

  1.  

Ad Buijs

Netherlands

164.0

152.0

316.0

  1.  

Evan Watkin

Wales

166.0

149.0

315.0

  1.  

Jarmo Itälehto

Finland

173.5

138.0

311.5

  1.  

Samuel Gill

Northern Ireland

159.5

149.0

308.5

  1.  

Martin Lindberg Velling

Denmark

168.5

139.0

307.5

  1.  

Kjartan Trane Skadsem

Norway

149.0

146.5

295.5

  1.  

Anton Filak

Slovenia

145.5

148.5

294.0

  1.  

Florian Sander

Germany

150.5

136.0

286.5

  1.  

Emilia Bengtsdottir

Sweden

151.5

129.5

281.0

  1.  

Gert De Leeuw

Belgium

144.0

137.0

281.0

  1.  

Václav Milík

Czech Republic

153.0

116.0

269.0

  1.  

Eric Ferguson

Canada

148.5

102.0

250.5

  1.  

Ian Williams

Scotland

132.0

100.0

232.0

  1.  

Indrek Zilensk

Estonia

124.0

89.5

213.5

  1.  

Radivoj Rekić

Croatia

118.5

94.5

213.0

  1.  

Lulzim Shehu

Kosovo

113.5

89.0

202.5

  1.  

Shaun Carson

Australia

81.5

99.0

180.5

  1.  

Stanislovas Marcinkus

Lithuania

88.0

68.5

156.5

  1.  

Joshua Kiptim Kigen

Kenya

81.5

60.5

142.0

  1.  

Done Tungelov

Macedonia

50.5

47.0

97.5

Premetnjaci:

Ukupni plasman

Natjecatelj

Država

Osvojeni bodovi za oranje na strništu

Osvojeni bodovi za oranje na tratini

Ukupno osvojeni bodovi

  1.  

Thomas Cochrane

Northern Ireland

206.0

212.0

418.0

  1.  

John Whelan

Republic of Irelan

188.5

203.0

391.5

  1.  

Marco Angst

Switzerland

203.0

185.5

388.5

  1.  

Soren Korsgaard

Denmark

189.0

192.0

381.0

  1.  

Beat Sprenger

Switzerland

198.5

178.5

377.0

  1.  

Igor Pate

Slovenia

176.5

182.0

358.5

  1.  

Leopold Aichberger

Austria

172.0

177.5

349.5

  1.  

Bob Mehrtens

New Zealand

155.5

193.0

348.5

  1.  

Niels Marien

Belgium

169.5

169.0

338.5

  1.  

Brett Loughridge

Australia

162.5

168.5

331.0

  1.  

Sebastian Murkowski

Germany

165.5

165.0

330.5

  1.  

Ton Meuwissen

Netherlands

174.0

155.5

329.5

  1.  

Zoran Piskač

Croatia

164.0

164.0

328.0

  1.  

Juri Lai

Estonia

148.0

180.0

328.0

  1.  

Elfed Jones

Wales

152.5

174.5

327.0

  1.  

Dale R. Dircksen

USA

161.5

159.5

321.0

  1.  

David Carnegie

Scotland

164.0

153.0

317.0

  1.  

Markku Kivipelto

Finland

141.0

153.5

294.5

  1.  

Kazys Gencius

Lithuania

135.0

145.0

280.0

  1.  

Francis Sache

Canada

131.5

142.0

273.5

  1.  

Samuel Capelle

France

141.0

126.0

267.0

  1.  

Michael Chappell

England

146.5

95.5

242.0

  1.  

Žaloudek František

Czech Republic

128.0

111.5

239.5

  1.  

Sergei Telegin

Russia

91.0

101.5

192.5

  1.  

Kristian Haugland Vestly

Norway

106.5

81.5

188.0

  1.  

Mark Kurui Rongdei

Kenya

68.5

83.5

152.0

  1.  

Kristers Krauze

Latvia

64.5

60.5

125.0

mr. sc. Tatjana Međimurec
U prilogu su fotografije, izvor fotografija: Tatjana Međimurec i Siniša Hrgović

Mehanizacija, Natjecanje u oranju, Vijest

Održano 16. Natjecanje u oranju Republike Hrvatske i 7. Natjecanje u oranju konjima Republike Hrvatske

Natjecanje je organizirala Osječko-baranjska županija, Hrvatska udruga za organizaciju natjecanja orača, Hrvatska poljoprivredno-šumarska savjetodavna služba, grad Osijek i Udruga orača Osječko-baranjska županija, pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede.

Natjecanje je otvorio dopredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić.

Natjecanju su još nazočili državni tajnik Tugomir Majdak, župan Osiječko-baranjske županije Ivan Anušić, ravnatelj HPŠSS Zdravko Tušek i predsjednica HUONO Draženka Grah.

Ove godine traktorima se natjecao 31 orač iz 16 županija, 16 u kategoriji plugova ravnjaka i 15 u kategoriji plugova premetnjaka, dok se pomoću konja natjecalo 4 orača.

Na natjecanju se ocjenjivalo 12 elemenata. Neki od važnijih su: otvaranje prve brazde, pravac brazde i čistoća brazde, spojna brazda, opći dojam (zaoravanja biljnih ostataka i nalijeganje brazda), ulazak i izlazak s parcele.

Suci na natjecanju su bili djelatnici HPŠSS i članovi udruga orača.

Natjecatelji su osvojili slijedeći poredak:

U kategoriji plugova ravnjaka:

  1. Saša Višak (Koprivničko-križevačka županija) 216,5
  2. Mihael Sklizović (Osječko-baranjska županija) 169
  3. Fran Andrej Jalušić (Međimurska županija) 161,5
  4. Krunoslav Mužic (Varaždinska županija) – 154,5
  5. Darko Matić (Virovitičko-podravska) – 153
  6. Stjepan Počekal (Krapinsko- zagorska) – 151
  7. Željko Goldašić (Karlovačka županija) – 146
  8. Ivan Novoselec (Grad Zagreb) – 137
  9. Marko Cvetković (Zadarska županija) – 134,5
  10.  Mijo Samaržija (Požeško-slavonska županija) – 129
  11.  Branko Sejka (Bjelovarsko-bilogorska županija) – 128,5
  12.  Marijan Petričević (Brodsko-posavska županija) – 126
  13.  Ante Kapetanović (Splitsko-dalmatinska županija) – 121
  14.  Patrik Momić (Istarska županija) – 112
  15.  Stjepan Petričević (Sisačko-moslavačka županija) – 111,5
  16.  Ivan Jovanovac (Vukovarsko-srijemska županija) – 108,5

U kategoriji plugova premetnjaka:

  1. Ivan Spudić (Karlovačka županija) 204
  2. Zoran Kosanović (Bjelovarsko-bilogorska županija) 197
  3. Josip Martinović (Koprivničko-križevačka) 194,5
  4. Hrvoje Matijaško (Virovitičko-podravska županija) – 184,5
  5. Zrinko Miličić (Osječko-baranjska županija) – 176,5
  6. Ivan Karavidović (Brodsko-posavska županija) – 164,5
  7. Dubravko Kalaj (Grad Zagreb) – 151,5
  8. Ivan Nikolozo (Vukovarsko-srijemska županija) – 148,5
  9. Tomislav Kolarić (Međimurska županija) – 145
  10.  Vilko Kukec (Krapinsko-zagorska županija) – 133
  11.  Ivan Ivanika (Požeško-slavonska županija) – 116,5
  12.  Zdravko Meter (Splitsko-dalmatinska županija) – 112,5
  13.  Mladen Malović (Sisačko-moslavačka županija) – 102,5
  14.  Teo Novosel (Varaždinska županija) – 100,5
  15.  Mateo Terlević (Istarska županija) – 97,5

U ekipnoj kategoriji:

  1. Koprivničko-križevačka županija 411
  2. Karlovačka županija 350
  3. Osječko-baranjska županija 345,5

U oranju konjima:

  1. Jure Capan (Bjelovarsko-bilogorska županija) – 132
  2. Adam Dorić (Brodsko-posavska županija) – 122
  3. Zdravko Bičanić (Požeško-slavonska županija) – 104
  4. Josip Dugaja (Virovitičko-podravska županija) – 102,5

Državni pobjednici Saša Višak (Koprivničko-križevačka županija) iz kategorije plugova ravnjaka i Ivan Spudić (Karlovačka županija) iz kategorije plugova premetnjaka predstavljat će Republiku Hrvatsku na 66. Svjetskom natjecanju u oranju koje će se održati u Lake of the Woods, Minnesota, SAD, 30.08. i 01.09. 2019.

HPŠSS – pokretač natjecanja orača u Republici Hrvatskoj i ove je godine sudjelovala i dala veliki doprinosu u organizaciji natjecanja. Djelatnici Službe bili su uključeni u poslove organizacije, suđenja, mjerenja dubine, logistike i ostalih potrebnih poslova vezanih za natjecanje.

Natjecanje u oranju je manifestacija koja je pokrenuta kao način promoviranja cjelokupne poljoprivrede i oranja kao jedne od najvažnijih agrotehničkih operacija u obradi tla. Konstantna edukacija orača, putem organizacije natjecanja u oranju, kako županijskih tako i državnog, od iznimne je važnosti za uspješniju i učinkovitiju poljoprivrednu proizvodnju.

Od ove godine HPŠSS provodi posebne edukacije (predavanja i praktične radionice) poljoprivrednika kroz Mjeru 1 Programa ruralnog razvoja o osnovnoj obradi tla s naglaskom na natjecateljsko oranje te ovim putem pozivamo sve zainteresirane poljoprivrednike da se prijave na edukaciju.

 

Ivan Krušelj, mag. ing. agr.