Obavijest proizvođačima jabuka i krušaka

Tijekom jučerašnjeg dana našu je županiju ponovno zahvatilo olujno nevrijeme s obilnom kišom, a na pojedinim područjima ponovno je zabilježena i tuča.

U nasadima jabuka i krušaka prestala je opasnost od primarnih zaraza uzročnikom krastavosti jabuke i kruške (Venturia inaequalis), a za kišovitih dana je moguće sekundarno širenje bolesti u voćnjacima s vidljivim simptomima.

Voćarima preporučamo da redovito obavljaju zaštitu plodova jabuke preventivnim, kontaktnim pripravcima,  a razmaci između tretiranja ovise o količini oborina i ispiranju sredstva

Od kontaktnih pripravaka za zaštitu se  mogu koristiti fungicidi na bazi mankozeba (Dithane M-45, Mankozeb, Penncozeb 75 DG, Star 80 WP, Manfil 75 WG, Manfil 80 WP, Indofil 80 WP), ditianona (Delan 700 WDG, Delan Pro), kaptana (Merpan 80 WDG, Kastor, Scab 80 WG, Kapetan 80 WG, Caption 80 WG, Scab 480 SC).  

U voćnjacima zahvaćenim tučom prednost dajemo pripravcima na osnovi kaptana. Nasade koji su oštećeni tučom planirajte u narednim danima tretirati i nekim od  bioloških stimulatora.

 

Visoka temperatura zraka uz visoku relativnu vlagu zraka pogoduje razvoju pepelnice jabuke (Podosphaera leucotricha). Za zaštitu od pepelnice jabuke mogu se koristiti: Luna Experience, Domark 40 ME, Nimrod 25 EC, Sercadis, te pripravci na bazi strobilurina ili sumpora.

 

Ove je godine u nasadima jabuka u većoj mjeri zabilježena i bakterijska palež jabuke i kruške (Erwinia amylovora). Ovogodišnja primarna zaraza ostvarena je preko cvjetnih organa jabuka i to kod naknadne cvatnje, a daljnjem širenju pogoduju olujna nevremena prilikom kojih se oštećuju biljni organi. U nasadima s vidljivim simptomima potrebno je provoditi mjere zaštite protiv ove bolesti, a to je prvenstveno rez zaraženih izboja. Mehaničko odstranjivanje zaraženih izboja je obavezna mjera zaštite, a provodi se rezom 30 cm ispod prijelaza bolesnog u zdravo tkivo kod jabuke, odnosno 50 cm kod kruške. Zaraženi izboji moraju se spaliti, a alat za rezidbu je potrebno dezinficirati.

Danas imamo na raspolaganju i nekoliko pripravaka registriranih za zaštitu od bakterijske paleži nakon cvatnje, a to su Serenade ASO, Alliette flash i Luna care koji se primjenjuju u povoljnim uvjetima za razvoj bolesti.

 

Voćarima savjetujemo da obave i tretiranje protiv jabučnog savijača nekim od insekticida kao što su Affirm, Affirm opti, Coragen 20 SC, Imidan 50 WG, Calypso SC 480, Mospilan 20 SP, Harpun, Delegate 250 WG, Voliam targo i dr.

 

Prilikom primjene odabranih sredstava potrebno je voditi računa o mogućnostima miješanja – provjeriti u uputama ili kod proizvođača pripravka!

Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijenite sukladno uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim sustavom. Primjenu sredstava za zaštitu bilja mogu obavljati samo osobe s položenim ispitom o sigurnom rukovanju i pravilnoj primjeni pesticida, za aplikaciju se smiju koristiti samo pregledani uređaji za primjenu pesticida.  Ambalažu sredstava za zaštitu bilja potrebno je zbrinuti na propisani način te voditi evidencijsku listu o uporabi sredstava za zaštitu bilja.

 mr. sc. Željkica Oštrkapa-Međurečan

E-mail: zeljkica.medurecan@mps.hr

 

 

Pripremi za ispis