Obavijest proizvođačima jagoda
Kod velikih dnevnih oscilacija temperatura, biljke doživljavaju fiziološke šokove, koji rezultiraju poremetnjama kao što je zastoj u rastu i razvoju, prestanak rasta ploda, neravnomjerno dozrijevanje i druge promjene. Primjena nekih bio-stimulatora na osnovi aminokiselina ili alga znatno doprinosi bržem oporavku od nastalih šokova te pomaže u jačanju obrambenih mehanizama biljaka.
U fazi branja jagoda smanjiti uporabu sredstava za zaštitu bilja te kod zaštite nasada paziti na broj dopuštenih primjena u proizvodnoj sezoni te na registracije i karence. A proizvođači kojima sustavi otkupa to zahtijevaju, trebaju povesti računa i o broju primijenjenih aktivnih tvari.
Za suzbijanje pojave Sive plijesni (Botrytis cinerea) primijeniti pripravke Switch 62,5 WG, Signum, Pyrus 400 SC, Geoxe.
Za suzbijanje Pepelnice (Podosphaera aphanis sin. Sphaerotheca macularis) primijeniti jedan od registriranih pripravaka kratke karence: Ortiva, Systhane 20EW, Karathane gold 350 EC i dr.
Kod pojave lisnih ušiju (Aphididae) primijeniti sredstva sukladno registracijama i pazeći na karence kao što su na otvorenom: Decis 100 EC, Poleci Plus, Scatto i dr.
Kod pojave Crvenog pauka (Tetranychus urticae) primijeniti jedan od registriranih pripravaka Milbeknock, a Kraft 18 EC treba primijeniti u večernjim satima, pri smanjenom osvjetljenju, jer dnevna svjetlost brzo razgradi ovu aktivnu tvar.
Kod pojave tripsa (Frankliniella spp.) primijeniti jedan od registriranih pripravaka kao što su Laser i Kraft (primjena za oba pripravka samo u večernjim satima), Poleci Plus.
Radi lakšeg praćenja štetnika u nasadima poželjno je postaviti ljepljive žute i plave ploče malo iznad listova i redovito pratiti promjene na pločama.
Svakako je uputno primijeniti pripravke za jačanje otpornosti i kondicije biljaka (aminokiseline, ojačivači) i nešto iz programa korisnih mikroorganizama koji se koriste u ekološkoj proizvodnji, kao što su trichoderma vrste ili bacillus vrste.
Na malim površinama za sve bolesti lista korisna je mjera sakupljanja i spaljivanja zaraženih listova. Zaštitu kemijskim sredstvima treba započeti čim se primijete prvi simptomi, pazeći na poštivanje karenci.
Sredstva za zaštitu bilja primijeniti prema priloženoj uputi ili etiketi, a sukladno registraciji.
Podaci o registracijama i dozvolama sredstva za zaštitu bilja nalaze se u Fitosanitarnom informacijskom sustavu (FIS baza ) Ministarstva poljoprivrede na web adresi :
https://fis.mps.hr/trazilicaszb/
Zoran Kajić, dipl.ing.agr.
e-mail: zoran.kajic@mps.hr
0 komentara
Napišite komentar