Obavijest tržnim proizvođačima kasnih kupusnjača 10.09.2018.

Od posljednje upute proizvođačima kupusnjača iz ljetnog ciklusa proizvodnje a koji za berbu dospijevaju krajem ljeta i/ili početkom jeseni (najčešće krajem mjeseca rujna i početkom mjeseca listopada) proteklo je mjesec dana (08.8. 2017.).

U mjesecu kolovozu o.g. na većini je mjernim lokalitetima u Međimurju zabilježeno manje oborina od višegodišnjih prosjeka: umjesto očekivanih 80,4 mm izmjereno je od istočnom 42,1 mm u zapadnom dijelu (npr. Orehovčak, općina Štrigova) do 69,8 mm u zapadnom dijelu Županije (npr. općina Donji Kraljevec)! Ipak, na nekim mjestima u središnjem dijelu Međimurja je proteklog mjeseca kolovoza o.g. zabilježeno nešto više oborina od prosjeka (89,0 mm)! U razdoblju od 16.-24.8. 2018. zabilježili smo devet vrlo vrućih dana tijekom kojih su najviše temperature zraka bile svakodnevno veće od 30°C, s najvišom temperaturom koja je 20. kolovoza o.g. iznosila 33,2°C! Tijekom prva četiri dana mjeseca rujna o.g.  zabilježili smo kišu na svim mjernim lokalitetima, naročito obilnu dana 4. rujna o.g.  (ukupno u količini 64,6-95,2 mm)!

U takvim su uvjetima iznadprosječno vrućeg i sparnog razdoblja u usjevima kupusnjača zabilježeni optimalni uvjeti za razvoj više kategorija štetnih organizama životinjskog podrijetla (npr. kupusna „bijela mušica“, tripsi, različite vrste štetnih gusjenica) te različitih uzročnika biljnih bolesti (gljivičnih i bakterijskih), o čemu smo tržne proizvođače obavještavali zajedno sa potrebama njihova suzbijanja u uputama od 08.08., te još ranije 23.07. i 06.07. 2018.!

U narednim danima (do sredine rujna o.g.) očekujemo stabilno i iznadprosječno vruće razdoblje (bez novih oborina), s porastom temperatura na vrijednosti 28-29°C!

Tablica 1. Neki insekticidi dopušteni za suzbijanje štetnika u različitim vrstama kupusnjača u našoj zemlji s naglaskom na pripravke kraće karence od 3 do 14 dana!

Pripravak

Namjena

Primjena

Karenca

Rogor 40 EC

muha, uši, tripsi, gusjenice

0,075-0,1 % (1x)

14

Fastac 10 EC

buhači, bijelac, moljac

0,1 lit./ha (1x)

14

Cythrin Max

buhači, uši, sovice, bijelac, moljac

100 ml/ha (2x)

3

Decis 2,5 EC

štit.moljac, uši, sovice, bijelac, trips

0,3-0,5 lit./ha (2x)

7

Decis 100 EC

sovice, uši, bijelac, mljac

0,075-0,125 lit./ha

7

Vantex MC

uši, kupusni moljac, bijelac

0,05-0,06 lit./ha (2x)

14

Chess WG

lisne uši

0,4 kg/ha (3x)

7

Movento SC

bijela mušica

0,45-0,75 lit./ha (2x)

3

Affirm WG

kupusni moljac

1,5 kg/ha (3x)

3

Avaunt EC

sovice, kupusni bijelac, moljac

170 ml/ha (3x)

3

Alverde SC

sovice, kupusni bijelac, moljac

1 lit./ha (2x)

3

Tablica 2. Neki insekticidi za suzbijanje štetnika u različitim vrstama kupusnjača u našoj zemlji (s naglaskom na pripravke kraće karence 3 do 14 dana):

Pripravak

kupusnjače

kupus

cvjetača

brokula

kelj/pupčar

Rogor 40 EC

 

+

Fastac 10 EC

 

+

+

+

+

Cythrin Max

 

+

+

+

Decis 2,5 EC

+

 

 

 

 

Decis 100 EC

 

+

+

+

Vantex MC

+

 

 

 

 

Chess WG

 

+

+

Movento SC

 

+

+

+

+

Affirm WG

 

+

+

+

Avaunt EC

 

+

+

+

+

Alverde SC

 

+

+

Coragen SC

 

+

+

VAŽNO: sve poljoprivredne proizvođače upućujemo na redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede (mps.hr), svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/).

U Tablicama 1. i 2. navedeni su neki od insekticida koji su dopušteni u našoj zemlji u različitim vrstama kupusnjača, s naglaskom na pripravke kraće karence 3-14 dana! Voditi računa o najvećem broju dopuštenih primjena jednog te istog pripravka u istom usjevu tijekom sezone! Neki od insekticida vrlo brzo gube djelotvornost na visokim temperaturama! Kombinaciju insekticida koristiti u nižim ili smanjenim propisanim količinama.

Zdravstvenim pregledom polja kupusnjača iz ljetne sadnje već krajem mjeseca srpnja a naročito početkom kolovoza o.g. uočena pojava bakterijske bolesti (npr. bakterijska tamna trulež žila – Xanthomonas)! Prema iskustvima iz ranijih sezona od gljivičnih se bolesti u ljetnim kupusnjačama javlja više vrsta pjegavosti lišća (Alternaria, Mycospherella, Leptosphaeria), zatim suha trulež (Phoma) i mumifikacija glava (Sclerotinia)!

Stoga za završno folijarno suzbijanje uzročnika biljnih bolesti na kupusu preporučujemo pripravak Signum DF (u količini do 1 kg/ha, najviše 2x, Karenca = 21 dan), registriran za suzbijanje prstenaste i koncentrične pjegavosti, ali djelotvoran protiv mumuifikacije i plijesni kupusnih glava (Sclerotinia, Botrytis)!

Moguće je u završnim aplikacijama protiv uzročnika bolesti kupusnjača osim kemijskih fungicida koristiti mikro-bioloških pripravake koji sadrže Bacillus subtilis i/ili neke druge korisne mikroorganizme (npr. u pripravcima Ekstrasol, Florbat, FitoBacillus i dr.).

Pripravcima za suzbijanje biljnih bolesti u kupusnjačama potrebno je dodavati ranije navedene insekticide protiv različitih kategorija štetnika. Moguće im je dodati i kvalitetnija sredstva za poboljšanje kvašenja i prianjanja, npr. Silwett, Inex-A, Etalfix Pro i sl. u propisanim količinama.

U završnim je aplikacijama moguće u usjevima kupusna namijenjenim skladištenju koristiti  folijarna hranjiva s naglašenim sadržajem fosfora, kalija (i mikroelemenata). Dobro je folijarna hranjiva koristiti preventivno, u više navrata sa smanjenim količinama, a moguće ih je miješati sa svim preporučenim fungicidima i insekticidima za zaštitu kupusnjača.

mr. sc. Milorad Šubić
milorad.subic@savjetodavna.hr

Pripremi za ispis