Ususret Dalmatini – Dugopolje, 13 – 14. studenog 2010.

Nezaboravna su bila iskustva koja smo stekli 2009. u Metkoviću i 2010. u Dubrovniku. I u ostalim županijama se osjeća velika energija i trud koji ulažu lokalne pčelarske udruge kako bi prezentirali značaj pčelarstva za širu društvenu zajednicu.
Stoga je logično da se moramo razveseliti kada smo dobili vijest da su pčelari iz Splitsko-dalmatinske županije preuzeli stvar u svoje ruke, skupili glave, osnovali organizacijski odbor, podijelili obveze i dužnosti, zasukali rukave i postavili temelje 1. međunarodnog pčelarskog sajma „Dalmatina“, koji ima stručno-edukativni, prodajno- izložbeni te humanitarni karakter. Povoljne cijene štandova za potencijalne izlagače trebale bi biti dostatan mamac da se mnogi proizvođači pčelarske opreme i pribora spuste na jug. Blizina Splita i Sinja te Jadranskog mora nas također mora privući. Tu je bogati stručno-edukativni program.

Organizator je pozvao 15 predavača iz RH, BiH, Slovenije i Srbije. Pokrivene su sva pčelarska poglavlja od biologije, tehnologije, patologije pčela, medonosnog bilja i apiterapije. Raduje spoznaja da će nas momci iz Hrvatskog pčelarskog saveza (HPS); urednik „Hrvatske pčele“ Vedran Lesjak i predsjednik HPS-a Martin Kranjec upoznati o praktičnoj važnosti Katastra pčelinje paše u RH te kakvi nas poticaji očekuju kada uđemo u EU. Novost je da ćemo oba dana imati pčelarske radionice. Smisao pčelarskih radionica je omogućiti posjetiteljima brz, dinamičan, interaktivan i učinkovit prikaz neke pčelarske radnje. Kako najbolje zamijeniti maticu, kako najjednostavnije proizvesti propolis, pelud, matičnu mliječ i pogaču za pčele; da li rabiti matičnu rešetku ili ne, kako pripremiti otopinu oksalne kiseline te način suzbijanja američke gnjiloće samo su neki od odgovora koji će pčelari dobiti. Također u okviru plenarnih predavanja će nas uvaženi predavači izvijestiti o problematici pčelinjih bolesti u suvremenom pčelarenju (mr.sc. Santrač), o hranidbi pčela (dr.med. Živadinović), o važnosti feromona za pčelinju zajednicu (dr.sc. Tlak-Gajger) te kako smanjiti gubitke pčela i povećati prinose u pčelarstvu (Zdešar).

Što na kraju kazati, što na kraju očekivati od „Dalmatine“? Moram se podsjetiti da mi često, tijekom sajma u Gudovcu znaju doći organizatori u salu za predavanje i izvijestiti me o broju autobusa i automobila koji su pristigli. Pa logično je onda očekivati da će pčelari iz cijele Hrvatske podržati i „Dalmatinu“. Zaista, više nema razloga da s tugom govorimo o nepoduzetnosti dalmatinskih pčelara. Oni su se organizirali, a mi trebamo doći. Stoga, pčelari iz panonske, gorske i ličke Hrvatske, Primorci i  istrani, i svi ostali Dalmatinci, kao i kolege pčelari iz regije unesite u svoju bilježnicu pčelarskih događanja  i posjeta, „Dalmatinu“ kao nezaobilazno mjesto dobrih pčelarskih rasprava, sklapanja novih i obnove starih prijateljstava, mjesto povoljne kupovine pčelarskog pribora i opreme te mjesto gdje ćemo svi nešto novo naučiti .Organizirajte pčelarske autobuse, dođite automobilima i uživajte u pčelarskom koloritu.
Vidimo se na „Dalmatini“ u hotelu „Katarina“ u Dugopolju 13. i 14. studenog!
 
Područni odjel HZPSS-a Zagrebačke županije
Zlatko Tomljanović, dr. vet. med.,
stručni savjetnik za pčelarstvo
Pripremi za ispis