Strojna berba višnje maraske
Prilikom podizanja većih (plantažnih) nasada nužno je planirati upotrebu strojeva za berbu primjenjujući odgovarajući razmak između redova i unutar redova kao i pravilan izbor visine debla do početka krošnje kako bi se omogućila neometana uporaba strojeva za berbu.
U sljedećoj opisanoj berbi korišteni berač je vučeni traktorski priključak (kombajn), težine cca 4 t, za čiji prohod je nužno pripremiti tlo između redova kako ne bi došlo do oštećenja stroja i pneumatika.
Slika 1. Nepripremljena međuredna površina
Za učinkovitu primjenu stroja za berbu potrebno je osigurati prohodnu (pripremljenu) parcelu za neometano kretanje stroja, prilazne putove, manevarski prostor kao i prilagođen sustav za natapanje koji svojim instalacijama ne smeta radu stroja.
Slika 2. Pripremljena međuredna površina, dobra visina krošnje i nesmetani sustav za navodnjavanje
U ovoj prilici korišten je vučeni kombajn za berbu višanja Poljskog proizvođača kojeg karakterizira radna brzina od 1,0 – 1,7 km/h, što ovisi o prohodnosti površine u nasadu.
Za vuču je korišten traktor snage 100 KS, uslijed čega je pri takvoj brzini prohoda moguće obrati 200-njak stabala na sat, odnosno sa desetosatnim učinkom rada od 4-5 ha dnevno.
Slika 3.,3a. Vučeni berač višanja
Način rada ovoga berača je sličan drugima, prema principu „tresi i hvataj“, i to na način da se red višnje opkorači a silikonske palice tresu i vibriraju cijelu krošnju uzrokujući opadanje plodova na prihvatne posudice u beskonačnom elevatoru.
Slika 4., 4a. Berač višanja u radu
Nakon čega ventilator odstranjuje lišće i druge biljne ostatke transportirajući plodove u prihvatne box palete nosivosti 350-400 kg nad kojima posljednji pregled kontrolira dvoje djelatnika svaki na svojoj strani berača.
Slika 5., 5a. Kontrola čistoće ubranih plodova
Rad na ovakvom vučenom kombajnu omogućava smanjenje troška radne snage uz rad samo tri djelatnika na kombajnu odnosno nužan je rad traktoriste i dva pomoćna djelatnika čime se znatno povećava učinak uz zadržavanje visoke kvalitete ubranog ploda.
Miroslav Andrić, dipl. ing. agr.
viši stručni savjetnik za mehanizaciju
0 komentara
Napišite komentar