Završna radionica projekta Održivi razvoj sektora akvakulture u fazi nakon izlova s naglaskom na kvalitetu, sljedivost i sigurnost
Cilj ovog projekta bio je doprinos održivom i konkurentnom razvoju akvakulture u Albaniji, Hrvatskoj, Crnoj Gori i Turskoj, a fokusirao se na aspekte nakon izlova vezane za pristup tržištu, s ciljem izgradnje sektora i sposobnosti proizvodnje i izvoza na ključna tržišta, kao što je Europska unija (EU).
Projekt je osmišljen da pomogne potrebama ovih zemalja da prilagode svoju akvakulturu sa zahtjevima EU tržišta, što će također pomoći u razvoju sigurnih i konkurentnih proizvoda. Prva faza projekta je uključivala procjenu nacionalnih zahtjeva. Nacionalni stručnjaci u suradnji s drugim dionicima (FAO, predstavnici Ministarstva, proizvođači, itd.) su analizirali i procijenili u četiri zemlje prehrambene navike, potrošnju i tržišne zahtjeve za proizvode akvakulture.
Ministarstvo poljoprivrede, Uprava ribarstva, kao partner na projektu u Hrvatskoj je uz FAO i EUROFISH organiziralo dvije radionice, od kojih je prva bila namijenjena proizvođačima šarana, a druga proizvođačima brancina i komarče i prerađivačima.
Nakon održanih nacionalnih radionica, na završnoj su podnesena završna izvješća svake od zemalja sudionica te je dan pregled projektnih aktivnosti i rezultata.
Glavne teme radionica bile su:
- Zakonski uvjeti za izvoz ribe
- Međunarodni standardi i Vodiči
- Provedba dobre higijenske prakse u akvakulturi
- Upotreba veterinarskih lijekova u akvakulturi, bolesti, uvjeti za izvoz žive ribe
- Primjena HACCP, sljedivost u sektoru ribarstva
- Uvjeti certificiranja proizvoda ribarstva
- Tržište EU za ribe iz uzgoja, označavanje i tržišne promocije
- Upravljanje sigurnošću u proizvodnji školjkaša, pročišćavanje
Na radionici se raspravljalo i o mogućnostima za unapređenje prerade i marketinga te kompetitivnim prednostima pojedinih zemalja.
Posljednji dan organiziran je posjet offshore uzgajalištu i dva pogona za preradu ribe koji većinu svoje proizvodnje prodaju na EU tržištu.
mr. sc. Boris Župan
viši stručni savjetnik
0 komentara
Napišite komentar