13. Alpe Jadran biosimpozij „Istraživanje i primjena znanosti u ekološkoj poljoprivredi“

Trinaesti po redu Alpe Jadran biosimpozij prema planu trebao se održati u jesen 2009. godine u talijanskoj Regiji Friuli Venezia Julia. No, kako se to nije dogodilo Univerzitet u Mariboru, Fakultet za poljoprivredu i životne znanosti prihvatio se zahtjevne zadaće organizacije ovog biosimpozija. Grad Hompoš, u mjestu Hoče blizu Maribora, bio je po drugi puta domaćin Alpe Jadran biosimpozija, ovoga puta 13.-tog.

Sudionici skupa su se okupili u Hompošu u večernjim satima 27. siječnja 2010. u novom arhitektonskom zdanju koje svojim stilom podsjeća na prošlost. Program simpozija uslijedio je 28. i 29. siječnja 2010. sa slijedećim temama:

Četvrtak, 28. siječnja 2010.

U amfiteatru Fakulteta za poljoprivredu i životne znanosti okupili su se predavači i sudionici institucija, tvrtki i proizvođača Italije, Austrije, Slovenije i Hrvatske te studenti studija ekološke poljoprivrede spomenutog fakulteta.

Predavanja na temu: „Istraživanje i primjena znanosti u ekološkoj poljoprivredi“ moderirala jeAnamarija Slabe s Instituta za održivi razvoj, Ljubljana.

Istraživanje na području ekološke poljoprivrede u EU – stanje i vizije – Anamarija Slabe, Institut za održivi razvoj, Ljubljana;

Predstavljanje znanstvenih i savjetodavnih institucija i sustava na području ekološke poljoprivrede u Austriji – dr. Štefan Merkač, Društvo Ecocontact Austrija;

Uključivanje ekološke poljoprivrede u istraživačke projekte/programe u Sloveniji i potpora države – predstavnik MKGP;

– Uloga poljoprivredno savjetodavne službe u primjeni znanosti za potrebe ekološke poljoprivrede (pregled rezultata) – dr. Janko Rode, KGZS;

Uloga HZPSS-a u primjeni znanosti na ekološkim gospodarstvima u RH – mr. sc. Marija Ševar, HZPSS, Hrvatska;

Primjer povezivanja ideje o primjeni znanja (proizvodnja, prerada, prodaja) u ekološkoj poljoprivredi – prof. dr. Franci Bavec, UM FKBV. 

Nakon prvog dijela rad biosimpozija je nastavljen je u dvije grupe.

I Grupa

1. Okrugli stol

Tema: Osnova za bolju komunikaciju između znanosti i prakse na području ekološke poljoprivrede

Moderator: prof. dr. Franci Bavec, UM FKBV

U radu ovog okruglog stola sudjelovali su predstavnici Saveza udruženja ekoloških poljoprivrednika Slovenije BIODAR, Udruženja za ekološku poljoprivredu SV Slovenije, Ministarstva za poljoprivredu, šumarstvo i prehranu Republike Slovenije, Fakulteta za poljoprivredu i životne znanosti i predstavnici IKC-Instituta za kontrolu i certifikaciju Univerziteta u Mariboru.

Tema: Primjeri dobre prakse pri istraživanju, primjena znanosti i povezivanje

Moderator:izvanr. prof. dr. Martina Bavec, UM FKBV

Iznijeti su primjeri dobre suradnje pri istraživanju između znanstvenika, studenata i ekoloških poljoprivrednika.

U popodnevnim satima rad biosimpozija nastavljen je novim okruglim stolom:

2. Okrugli stol

Tema: Godina nakon primjene novog zakonodavstva u ekološkoj poljoprivredi

Moderator: Polonca Repič, voditeljica kontrole ekološke poljoprivrede pri IKC – Institutu za kontrolu in certifikaciju Univerziteta u Mariboru

U radu ovog okruglog stola sudjelovali su predstavnici ekoloških poljoprivrednika, nadležnih tijela, certifikacijskih tijela …

Iznijeti su pozitivni primjeri pri kontroliranju ekoloških proizvođača, ali i nelogičnosti koje uzrokuju njihovo nezadovoljstvo.

II Grupa

Tema: Predstavljanje znanstveno istraživačkih projekata, diplomskih i drugih radova Univerziteta u Mariboru, Fakulteta za poljoprivredu i životne znanosti

Modertor: mag. Silva Grobelnik Mlakar, UM FKBV

Studenti Fakulteta za poljoprivredu i životne znanosti zajedno s svojim profesorima predstavili su znanstvene projekte, diplomske i druge radove iz područja ekološke poljoprivrede.

Svaki od njih je iznio cilj svoga rada kao i dobivene rezultate. Istraživanja su provodili u razdoblju od jedne do tri godine. Područja njihovih istraživanja bila su: povrćarstvo, voćarstvo i vinogradarstvo, stočarstvo, uređenje ruralnog prostora, agroekonomija i marketing.

Petak, 29. siječnja 2010.

Održan je sastanak udruženja ekoloških proizvođača i drugih organizacija iz područja ekološke poljoprivrede, lokalnih organizacija i nadležnih tijela regije Alpe Jadran Panonija pod nazivom „Aktualnosti na području ekološke poljoprivrede 2010.“

Moderator: dr. Štefan Merkač, Društvo Ecocontact Austrija;

Nakon rasprave otvorene u okviru ovog sastanka, sudionici su se zaputili na stručnu ekskurziju koja je obuhvaćala:

– Posjet Poljoprivrednoj ekološkoj tržnici na Glavnom trgu u Mariboru i razgovor s kontrolorima ekološke poljoprivrede pod nazivom „Dan s kontrolorom“;

–  Posjet obližnjem ekološkom imanju Tikva u Limbušu;

– Posjet vinogradarskom muzeju uz predstavljanje rada Univerzitskog centra za vinogradarstvo i vinarstvo Meranovo.

U prijepodnevnim satima na Glavnom trgu u Mariboru organizirana je prigodna prodaja ekoloških proizvoda u okviru projekta „Bioužitek“.

Odjel za integriranu i ekološku proizvodnju HZPSS-a na 13. Alpe Jadran biosimpoziju predstavila je u četvrtak, 28. siječnja, načelnica Odjela. Stečena znanja koristit će pri planiranju poslova pogotovo kad je u pitanju nova zakonska regulativa iz ekološke poljoprivrede koju ćemo uskoro početi slijediti.


Ured ravnatelja HZPSS-a
mr. sc. Marija Ševar,
načelnica za integriranu i ekološku poljoprivredu

Pripremi za ispis