Predstavljena šampionska vina 2. revije vina hrvatskih autohtonih sorata

Drugu reviju vina hrvatskih autohtonih sorata VINA OD DAVNINA i izabrana šampionska vina predstavio je na današnjoj konferenciji za medije, pomoćnik ministra poljoprivrede Zdravko Tušek.

Na ocjenjivanje vina prijavilo se 85 proizvođača sa 130 uzoraka vina proizvedenih od 34 autohtone sorte različitih godina berbe (2008. – 2018. godine). Najzastupljenija su bila vina redovitih berbi, ali prijavljena su i vina predikatnih berbi te pjenušava vina. Ocjenjivanje vina organiziralo je Ministarstvo poljoprivrede uz pomoć suorganizatora i partnera Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu, Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Instituta za poljoprivredu i turizam u Poreču i Instituta za jadranske kulture i melioraciju krša iz Splita. Povećani odaziv vinara u odnosu na prošlu godinu pokazuje interes proizvođača koji su u organizaciji Ministarstva poljoprivrede dobili jedinstvenu manifestaciju i promidžbu za svoja vina koja su i turistički autentičan proizvod i dio su gastronomske ponude Hrvatske.

Vinarima s najbolje ocjenjenim vinima potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar poljoprivrede, Tomislav Tolušić dodijelit će šampionska odličja  26. travnja 2019. godine na otvorenju revije VINA OD DAVNINA u Art galeriji Lauba u Zagrebu. Uoči revije vina, ministar Tolušić podsjetio je vinare i vinogradare da je do kraja travnja otvoren natječaj Ulaganja u vinarije i marketing vina iz Vinske omotnice.

„Mi smo prije svega partner i suradnik vinara i vinogradara što smo i dokazali novim Zakonom o vinu kojim smo maksimalno smanjili administrativna opterećenja i papirologiju te olakšali vinarima pristup tržištu. Decentralizirali smo ocjenjivanje vina, uspostavili veću kontrolu na terenu i osigurali administrativna rasterećenja od 33% u odnosu na dosadašnje propise. Ukinuli smo sve naknade za kontrole stavljanja vina u promet te time  uštedjeli vinarima 12 milijuna kuna, koje će se iskoristiti za marketinške aktivnosti i brendiranje naših vina. Ukinuli smo i  evidencijske markice koje su bile obvezne prije stavljanja vina u promet te se uspostavili marketinško označavanje vina kroz četiri nove vinogradarske regije: Slavonija i Hrvatsko Podunavlje; Hrvatska Istra i Kvarner; Dalmacija i Središnja bregovita Hrvatska. U dogovoru s vinarima i vinogradarima izradili smo i Nacionalni program pomoći sektoru vina od 2019. do 2023. – Vinska omotnica – gdje je tom sektoru kroz četiri mjere na raspolaganju 10,8 milijuna eura godišnje. Mjere poput Promidžba na tržištima trećih zemalja, Restrukturiranje i konverzija vinograda i Ulaganja u vinarije od ranije su poznate, a sada na traženje sektora imamo i mjeru Informiranje u državama članicama. Natječaj za mjeru „Ulaganja u vinarije i marketing vina“ završava krajem travnja i još imate vremena prijaviti svoje projekte.“ – izjavio je potpredsjednik Vlade RH i ministar poljoprivrede, Tomislav Tolušić.

Najbolje ocijenjena vina u pojedinim kategorijama

Najbolje ocijenjeno vino:

Pušipel prestige –  izborna berba bobica 2015.- Vinogradarstvo-podrumarstvo Branimir Jakopić, Železna gora

Šampion u kategoriji bijelih vina redovite berbe – regije Središnja bregovita Hrvatska:

Pušipel 2018.- Vinarija Preiner, Sveti Urban

Šampion u kategoriji bijelih vina redovite berbe – regije Dalmacija:

Malvasija dubrovačka 2018.- Malvasija Karaman obrt, Pridvorje

Šampion u kategoriji crvenih vina – regije Dalmacija:

Crljenak 2015.- Poljoprivredna zadruga „Maslina i vino“, Polača

Šampion u kategoriji bijelih vina redovite berbe – regije Hrvatska Istra i Kvarner:

Malvazija istarska 2018.- In Sylvis vina (OPG ZGRABLIĆ MARKO), Sv. Petar u Šumi

Šampion u kategoriji crvenih vina regije Hrvatska Istra i Kvarner:

Teran  2016.- OPG Dario Sirotić, Buzet

 „Drago nam je da su proizvođači vina od hrvatskih autohtonih sorata prepoznali napore koje ulažemo da bi etablirali i promovirali upravo njih i njihova vina, te su se i ove godine odazvali ocjenjivanju i izlaganju u većem broju nego na prošloj reviji. To govori da je ova manifestacija potrebna Hrvatskoj jer je jedinstvena u mnoštvu sličnih vinskih događanja koja ukupno podižu interes i znanje potrošača, ali i kvalitetu proizvedenih vina. Zahvaljujem se svima na pomoći, svim partnerima u projektu, a posebno vinarima koji su se odazvali našem pozivu uz posebnu čestitku ovogodišnjim šampionima. Želja nam je senzibilizirati potrošače upravo za ovakva vina koja su ujedno i naša baština, a u njima se krije veliki turistički i gospodarski potencijal. Posjet reviji za sve građane je besplatan, a VINA OD DAVNINA su jedini ovakav vinski događaj gdje su na jednom mjestu okupljena isključivo vina hrvatskih autohtonih sorata iz cijele Hrvatske“ – naglasio je pomoćnik ministra poljoprivrede Zdravko Tušek.

Ocijenjena vina će na reviji u Laubi biti izložena 26. i 27. travnja 2019. te će ih posjetitelji moći kupiti i kušati izravno od proizvođača i saznati priče vezane uz svaku pojedinu sortu.

Osim poziva svim zainteresiranima da posjete Art galeriju Lauba ovog petka i subote, te se upoznaju s našim vinarima i kušaju vina od hrvatskih autohtonih sorata, predstavljen je i program revije koji je kreiran zajedno sa suorganizatorom i partnerima projekta VINA od DAVNINA. Sudjelovanje na radionicama i panelima je besplatno, uz prijavu na mail: vinaoddavnina@mps.hr.

 




Obavijest proizvođačima koštičavog voća

Prema prognozi, u dane vikenda očekuje nas sunčano i stabilno vrijeme bez padalina s temperaturama iznad 20 ° C.

U posljednjih tjedan dana na lokalitetima je palo između 10 i 15 litara /m2 kiše.

Sredinom idućeg tjedna opet se očekuju oborine te je potrebno provesti zaštitu od uzročnika sušenja grančica i cvijeta (Monilinia laxa) za one voćke cvatu ili su u fazi precvjetavanja. Za one voćke koje su cvatnju završile, treba napraviti zaštitu lista.

U nasadima šljiva treba provesti zaštitu protiv bolesti.  Dozvoljeni preprati su: Kastor (narančasta pjegavost, šupljikavost), Captan WP 50 (narančasta pjegavost, šupljikavost), Futura 50 WP (narančasta pjegavost (Polystigma rubrum) i hrđa (Tranzschellia pruni-spinosae)).

Na trešnji i višnji dozvoljen je Delan  700 WDG  protiv šupljikavosti (Stigmina carpophilla) i kozičavosti (Blumeria japii).

Chromodin S-65  i Sylitt 544 SC  ima dozvolu na višnji itrešni protiv kozičavosti (Blumeriella japii).

Luna experience dozvoljen je protiv kozičavosti na višnji.

Unutar nasada prisutne su lisne uši. Suzbijanje je dozvoljeno sljedećim pripravcima:

Šljiva – Mospilan 20 SP, Mospilan 20 SG, Movento, Pirimor, Teppeki 500 WP, Promanal neu, Demetrina 25 EC, Deltagri, Flipper i drugi.

Višnja- Pirimor 50 WG, Mospilan 20 SG, Mospilan 20 SP, Demetrina 25 EC, Deltagri, Flipper

Trešnja – Mospilan 20 SG, Mospilan 20 SP, Movento, Promanal neu, Demetrina 25 EC, Deltagri, Flipper,

Zaštitu izvršiti predvečer kada pčele ne lete, pri mirnom vremenu bez vjetra. Također je potrebno odstraniti korove u cvatnji prije tretiranja!

Prema Zakonu o održivoj uporabi pesticida (NN 46/2022) svaki profesionalni korisnik obvezan je čuvati i voditi evidenciju o uporabi pesticida na razdoblje od tri godine kao i račune za kupljene pesticide.

Pripravke koristite prema uputama proizvođača ili prema Fitosanitarnom informacijskom sustavu http://fis.mps.hr/trazilicaszb/. Ambalažu  je potrebno propisno zbrinuti.

                                                                                         Sanja Mastelić-Ivić, dipl.ing.agr

                                                                                         sanja.mastelic-ivic@mps.hr




Obavijest vinogradarima

Početkom tjedna na pojedinim lokalitetima Dubrovačko-neretvanske županije zabilježene su negativne temperature u noći 22-23.04.  te su na pojedinim  mikrolokalitetima i nižim položajima vidljive štete od mraza.

Količine oborina u razdoblju od 16.04-26.04.2024. koje bilježe agroklimatske stanice Pinova i Methos :

LOKALITET KOLIČINA OBORNA u l
Blato 28
Babino polje 25
Čara 12
Dingač 20
Konavle 57
Kuna -Zagruda 27
Lumbarda 7
Metković 10
Opuzen 14
Potomje 16
Smokvica 14
Pojezerje 22
Ston 8
Komarna 16

Nestabilno vrijeme s porastom  dnevne temperature i oborine koje su pale u prethodnih dana povoljno će utjecati na  zaraze uzročnikom plamenjače vinove loze ( Plasmopara viticola ).Za zaštitu na sortama gdje je duljina mladice veća od 20 cm preporučujemo pripravke na osnovi Al fosetila https://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb/

Najavljene vremenske prilike pogodovati će razvoju uzročnika pepelnice vinove loze (Erysiphe necator), zaštitu je moguće provesti jednim od pripravaka Domark 40 ME,   Collis, Stroby, Zato 50 WG i dr. https://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb/.

Primjena pripravaka na osnovi sumpora moguća je iznad 15 C.

Na nižim položajima u polju gdje je loza u razvojnom stadiju par listića zaštitu je moguće provesti jednim od pripravaka –  Universalis, Solofol, Delan PRO i dr. https://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb/.

Preporučujemo zasebnu  primjenu biostimulatora  na osnovi aminokiselina kako bi se ublažile posljedice stresa uzrokovanog niskim temperaturama .

Podaci o registriranim sredstvima za zaštitu bilja dostupni su putem internetske tražilice na sljedećoj  adresi: https://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb/

Zakonom o održivoj uporabi pesticida (NN 46/2022) propisano je da su svi profesionalni korisnici sredstava za zaštitu bilja dužni voditi evidenciju o zaštiti bilja i čuvati je 3 godine kao i račune od kupljenih sredstava za zaštitu bilja i propisno zbrinuti ambalažu.

Akcija skupljanja ambalaže od sredstava za zaštitu bilja CROCPA održati će se dana 23.05.2024. (četvrtak) na lokaciji Poljopromet d.o.o., Jasenska bb, Opuzen od  10.00 – 13.00 h.

 

Ivana Tomac Talajić  dipl. ing. agr.

ivana.tomac.talajic@mps.hr 




Obavijest proizvođačima jezgričavog voća

Prema prognozi, u dane vikenda očekuje nas sunčano i stabilno vrijeme bez padalina s temperaturama iznad 20 ° C.

U posljednjih tjedan dana na lokalitetima je palo između 10 i 15 litara /m2 kiše.

To je pogodovalo razvoju zaraze s čađavom krastavošću jabuke (Venturia inaqualis) i kruške (Venturia pyri).

Preporuča se koristiti preparate sistemičnog djelovanja kao što su: Difcor (jabuka, kruška, dunja), Argo (kruška, jabuka, Score 250 SC (jabuka), Difenzone (jabuka), Sercadis plus (jabuka, kruška).

Preporuča se navedenim preparatima dodat neki od pripravaka preventivnog djelovanja radi produženja djelovanja kao što su: Captan 80 WG, Captan WP 50, Merpan 80 WDG, Delan 700 WDG, Delan pro, Alcoban, Dynamo

Prema Zakonu o održivoj uporabi pesticida (NN 46/2022) svaki profesionalni korisnik obvezan je čuvati i voditi evidenciju o uporabi pesticida na razdoblje od tri godine kao i račune za kupljene pesticide.

Pripravke koristite prema uputama proizvođača ili prema Fitosanitarnom informacijskom sustavu http://fis.mps.hr/trazilicaszb/. Ambalažu  je potrebno propisno zbrinuti.

 

                                                                                         Sanja Mastelić-Ivić, dipl.ing.agr

                                                                                         sanja.mastelic-ivic@mps.hr

 




Obavijest proizvođačima koštićavog voća

Od zadnje preporuke za zaštitu koštićavog voća (šljiva, trešnja, višnja) prošlo je 11 dana.

U tom periodu pale su na području Ličko-senjske županije prema podacima agroklimatskih stanica različite količine oborina navedene u tablici 1.

Tablica 1.

Lokalitet Količina oborina (l/m²) 15.04.-25.04.2024.
Brinje 63,7
Bunić 47,5
Donje Pazarište (Kalinovača) 73,7
Gospić 63,0
Ličko Lešće 37,4
Otočac (Glavace) 68,0
Podlašača 34,1
Prvan Selo 40,6
Vranik 10,2

Prema prognozi vremena slijedi nekoliko stabilnih dana uz zatopljenje, a nakon toga ponovno kišni period. Stoga je preporuka provesti mjere zaštite koštićavog voća protiv bolesti.

Podaci o registriranim SZB u RH za ovu svrhu vode se u Fitosanitarnom informacijskom sustavu(FIS) dostupnom na web adresi Ministarstva poljoprivrede:

https://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb

Ako su koštićave voćke još u stadiju cvatnje odnosno precvjetavanja bilo bi potrebno ponoviti zaštitu protiv monilije (Monilinija laxa)  prema preporuci od 15. travnja ove godine. Zaraza uzročnikom sušenja cvijetova  i rodnih grančica (Monilinia laxa) moguća je sve do kraja cvatnje.

Koštićave voćke koje su završile cvatnju preporučamo provesti zaštitu protiv bolesti lista.

U nasadima šljiva mogu se koristiti fungicidi: Captan WP 50, Kastor, Futura 50 WP.

Na trešnji može se upotrijebiti Delan 700 WDG protiv šupljikavosti lista i kozičavosti lista.

Protiv kozičavosti lista na višnji i trešnji (Blumeriella jaapii) može se upotrijebiti fungicid Chromodin S-65, Syllit 544 SC.  Na višnji protiv kozičavosti lista dozvoljen je i Luna experience.

 Zatopljenjem se može očekivati i pojava lisnih ušiju na koštićavom voću.

Potrebno je vršiti pregled i prema potrebi provesti mjere zaštite. Kritičan broj je pojava  5 kolonija na 100 pregledanih izbojaka.

Za suzbijanje može se upotrijebiti jedan od sljedećih pripravaka: Mospilan 20 SG (trešnja, višnja, šljiva), Movento (šljiva, trešnja), Pirimor 50 WG (šljiva, višnja), Teppeki 500 WG (šljiva).

Zaštitu izvršiti predvečer kada pčele ne lete, pri mirnom vremenu bez vjetra. Također je potrebno odstraniti korove u cvatnji prije tretiranja!

Preporučena sredstava primijeniti sukladno uputama proizvođača i u skladu sa Fitosanitarnim informacijskim sustavom (FIS). Pri primjeni sredstva koristiti zaštitnu odjeću.

Prema Zakonu o održivoj uporabi pesticida (NN 46/2022) primjenu sredstava za zaštitu bilja treba unijeti u Evidenciju korištenja sredstava za zaštitu bilja koju je potrebno čuvati u razdoblju od tri godine, uključujući i račune za kupljene pesticide. Ambalažni otpad od sredstava za zaštitu bilja također treba propisno zbrinjavati

 

Martina Orešković, dipl. inž. agr.

E-mail: Martina.Oreskovic@mps.hr




Obavijest maslinarima

Započela je cvatnja maslina na  južnim položajima u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, dok su na sjevernijim i  zaklonjenijim položajima  masline u razvojnom stadiju bubrenja cvjetnih vjenčića te se s porastom temperature očekuje početak cvatnje.

Na opažačkim lokalitetima  za praćenje leta 1. generacije   maslininog moljca (Prays oleae) bilježimo srednji intenzitet ulova. Tretiranje maslinika protiv cvjetne generacije maslininog moljca opravdana je u maslinicima s oskudnom količinom cvjetnih resa. Za tu namjenu mogu se koristiti pripravci na osnovi Bacillus thuringiensis – Belthurel, Biobit WP, Dipel DF.

Maslinarima savjetujemo daljnje praćenje populacije maslininog moljca  feromonskim lovkama i pregled cvjetnih resa.

Nestabilne vremenske prilike  s povremenim oborinama  od početka mjeseca povoljno utječu na razvoj i zarazu s uzročnikom paunova oka masline (Spilocaea oleagina). Ukoliko nisu provedene mjere usmjerene zaštita mladog porasta uputno je napraviti tretiranje. Na južnim položajima uz more gdje je započela cvatnja moguća je zaštita pripravcima: Syllit 544 SC, Serenade Aso (dozvoljen i u ekološkim maslinicima).

Na položajima na kojima još nije započela cvatnja moguća je primjena jednog od pripravka: Stroby WG, Syllit 544 SC, Ortiva top,  Sugoby, Quimera, Fosika, Savial forte, Phyto Sarcan.

Radi mjera dodatne zaštite pčela potrebno je sve kemijske mjere u voćnjaku provoditi u vrijeme kad pčele ne lete (u kasnim večernjim satima), voditi računa da je cvjetni uzrast pokošen te o primjeni insekticida opasnog za pčele obavijestiti najbližu udrugu pčelara!

Podaci o registriranim sredstvima za zaštitu bilja dostupni su putem internetske tražilice na sljedećoj  adresi: https://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb/

Zakonom o održivoj uporabi pesticida (NN 46/2022) propisano je da su svi profesionalni korisnici sredstava za zaštitu bilja dužni voditi evidenciju o zaštiti bilja i čuvati je 3 godine kao i račune od kupljenih sredstava za zaštitu bilja i propisno zbrinuti ambalažu.

Akcija skupljanja ambalaže od sredstava za zaštitu bilja CROCPA održati će se dana 23.05.2024. (četvrtak) na lokaciji Poljopromet d.o.o., Jasenska bb, Opuzen od  10.00 – 13.00 h.

 

Ivana Tomac Talajić  dipl. ing. agr.

ivana.tomac.talajic@mps.hr  




Obavijest vinogradarima

Početak travnja obilježile su iznadprosječne temperature koje su pogodovale porastu mladica, nakon čega je uslijedilo pad temperatura s pojavom mraza na pojedinim lokalitetima. (tablica 1.)

 

Lokalitet                      Temperature zraka 0°C

Čazma                                    -0,7

Daruvar                                  -1,7

Dežanovac                             -0,7

Gornja Kovačica                    -1,9

Drljanovac                              -1,1

Ivanovo Selo                           -2

Kovačevac                               -0,7

Palešnik                                  – 0,2

Sirač                                         -2,5

Meteorolozi u narednim danima najavljuju promjenjivo vrijeme i porast temperature zraka te u takvim uvjetima moguća je zaraza s plamenjačom vinove loze (Plasmopara viticola). Stoga se u zaštiti može primijeniti fungicide na bazi fosetila: Mikal Flash, Mikal premium, Profiler, Azimut 80 WG, Alfil, i dr.

U zaštiti od pepelnice  (Erysiphe necator)  moguća je primjena sljedećih fungicida: Collis, Stroby, Zato 50 WG i dr.

Za ublažavanje  šteta od mraza moguća je primjena biljnih stimulatora s naglašenim sadržajem aminokiselina. Radi bolje učinkovitosti preporuka je da se aminokiselinski pripravci primjene zasebno, bez miješanja sa sredstvima za zaštitu bilja.

Pripravke za zaštitu bilja upotrijebiti prema uputi proizvođača, a praznu je ambalažu potrebno zbrinuti na propisani način.

Podaci o registriranim sredstvima za zaštitu bilja dostupni su putem internetske tražilice na adresi: http://fis.mps.hr/trazilicaszb/

                                                                                                                      Vesna Bradić, dipl.inž.agr.

                                                                                                                      Vesna.bradic@mps.hr




Obavijest vinogradarima

U narednim danima možemo očekivati povoljne uvjete za razvoj zaraze plamenjačom vinove loze (Plasmopara viticola) te je potrebno ponoviti zaštitu. Za borbu protiv spomenute bolesti savjetujemo primjenu kombiniranih fungicida na bazi fosetila: MIKAL FLASH, MIKAL PREMIUM F, PROFILER, AZIMUT 80 WG, ALFIL itd.

U zaštiti vinove loze od pepelnice (Erysiphe necator) primijeniti jedan od registriranih preparata: COLLIS, STROBY, ZATO 50 WG itd.

Na pojedinom lokalitetima VPŽ zabilježene su štete od mraza te je preporuka da se primijeni jedan od biostimulatora s naglašenim sadržajem aminokiselina: DRIN, POLY AMIN, AMINO VITAL itd. Preporuka je ne mješati biostimulatore sa sredstvima a zaštitu bilja.

Zakon o održivoj uporabi pesticida (NN 46/22) propisuje da je profesionalni korisnik obavezan voditi i čuvati evidenciju o uporabi pesticida na razdoblje od tri godine, uključujući i račune za kupljene pesticide.

Preporučene pripravke koristiti sukladno uputama proizvođača ili prema Fitosanitarnom informacijskom sustavu (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/)

Nakon tretiranja praznu ambalažu propisno zbrinuti.

                                                                                                                                   Marko Borić, mag.ing.agr.,

                                                                                                                                e-mail: marko.boric©mps.hr




Obavijest proizvođačima pšenice

Promjenjivo vrijeme koje je prevladavalo proteklih dana pogoduje razvoj bolesti na strnim žitaricama te je potrebno provesti  zaštitu od paleži klasa (Fusarium spp.),  pepelnice (Blumeria graminis), hrđe (Punccinia spp.) te smeđa pjegavost pšenice (Septoria Ttritici).

 Zaštitu od bolesti može se primijeniti jedan od fungicida: Falcon forte, Prosaro plus, Ascra xpro, Elatus Era, Zanatra  i dr.

Zaštitu treba provesti za mirnog i toplog vremena. Pripravke koristite prema uputama proizvođača ili prema Fitosanitarnom sustavu http://fis.mps.hr/trazilicaszb/. Ambalažu je potrebno propisno zbrinuti uz obavezno vođene evidencije o provedenoj zaštiti.

Andreja Vukalović-Pofuk dipl.ing.agr.

andrea.v-pofuk@mps.hr




Obavijest proizvođačima kukuruza

Podsjećamo sve poljoprivrednike o mogućnosti suzbijanja korova u kukuruzu nakon sjetve, a prije nicanja kukuruza ili nakon nicanja pa do faze 2-3 lista tzv. zemljišnim herbicidima koji djeluju preko tla. Zemljišnim herbicidima mogu se suzbiti  jednogodišnji širokolisni korovi (  poput bijele lobode, ščira, ambrozije, konice, europskog mračnjaka i dr) i jednogodišnji travni korovi (koštan, svraćica, korovsko proso i dr.).  Za bolji unos herbicida u zonu krojenja  trebalo bi nakon prskanja pasti barem 20 mm kiše po m² .

Jednogodišnje  travne  i pojedine širokolisne korove prije nicanja suzbijaju:

Frontier X2, Dual gold 960 EC*, Koban 600,  Dost 330 EC,  Stomp aqua*  i dr.

Jednogodišnje širokolisne korove suzbijaju:  Click 50 FL, Callisto 480 SC,  Pledge 50 WP i dr.

Tvorničke kombinacije herbicida za suzbijanje jednogodišnjih travnih i jednogodišnjih širokolisnih korova su: Primextra TZ gold 500 SC*, Lumax*, Lumax H537.5 SE*, Camix 560 SE*,  Akris, Adengo, Koban T i dr.

* Sredstvu je istekla registracija, dopuštena je prodaja zaliha do datuma 23.06.2024a dopuštena je primjena zaliha do datuma 23.07.2024.

Zaštitu treba provesti za mirnog  vremena kada nema vjetrova kako ne bi došlo do zanošenja herbicida na susjedne parcele. Pripravke koristite prema uputama proizvođača i prema Fitosanitarnom sustavu http://fis.mps.hr/trazilicaszb/. Ambalažu je potrebno propisno zbrinuti uz obavezno vođene evidencije o provedenoj zaštiti.

Andreja Vukalović-Pofuk dipl.ing.agr.

email: andreja.v-pofuk@mps.hr




Obavijest proizvođačima ozimih žitarica

Nestabilne vremenske prilike pogoduju uzročnicima biljnih bolesti. Preporučamo obilazak i pregled usjeva te po potrebi tretiranje fungicidima. Za suzbijanje smeđe pjegavosti lista pšenice (Septoria tritici), žuto-smeđe pjegavosti pšenice (Pyrenophora tritici-repentis), hrđa (Puccinia spp.), sive pjegavosti ječma (Rhynchosporium secalis), mrežaste pjegavosti ječma (Pyrenophora teres), pepelnice (Erysiphe graminis) te drugih bolesti lista i stabljike strnih žitarica mogu se koristiti neki od fungicida dozvoljeni za tu namjenu: Retengo, Amistar gold, Elatus plus, Elatus Era, Caramba, Falcon forte, Delaro forte, Prosaro plus, Ascra xpro, Zanatra  i drugi dozvoljeni  registrirani na https://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb

Prilikom pregleda usjeva obrati pozornost i na pojavnost crvenog žitnog balca (Oulema melanopus) najvažnijeg štetnika strnih žitarica. Ukoliko se primijeti  prisustvo 1-2 ličinke po zastavici primijeniti neki od insekticida registriranih za tu namjenu: Cypgold, Cythrin max, Karate zeon, Decis 2,5 EC i drugi dozvoljeni registrirani na  https://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb

Prije upotrebe sredstva obavezno pročitati priloženu uputu o primjeni i sredstva koristiti prema preporukama proizvođača. O provedenom tretiranju potrebno je voditi evidenciju, čuvati račune od kupljenih sredstava, a praznu ambalažu SZB zbrinuti na propisani način.

 

 Marija Prnjak, dipl.ing.agr.

e-mail: marija.prnjak@mps.hr