Predstavljena šampionska vina 2. revije vina hrvatskih autohtonih sorata

Drugu reviju vina hrvatskih autohtonih sorata VINA OD DAVNINA i izabrana šampionska vina predstavio je na današnjoj konferenciji za medije, pomoćnik ministra poljoprivrede Zdravko Tušek.

Na ocjenjivanje vina prijavilo se 85 proizvođača sa 130 uzoraka vina proizvedenih od 34 autohtone sorte različitih godina berbe (2008. – 2018. godine). Najzastupljenija su bila vina redovitih berbi, ali prijavljena su i vina predikatnih berbi te pjenušava vina. Ocjenjivanje vina organiziralo je Ministarstvo poljoprivrede uz pomoć suorganizatora i partnera Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu, Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Instituta za poljoprivredu i turizam u Poreču i Instituta za jadranske kulture i melioraciju krša iz Splita. Povećani odaziv vinara u odnosu na prošlu godinu pokazuje interes proizvođača koji su u organizaciji Ministarstva poljoprivrede dobili jedinstvenu manifestaciju i promidžbu za svoja vina koja su i turistički autentičan proizvod i dio su gastronomske ponude Hrvatske.

Vinarima s najbolje ocjenjenim vinima potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar poljoprivrede, Tomislav Tolušić dodijelit će šampionska odličja  26. travnja 2019. godine na otvorenju revije VINA OD DAVNINA u Art galeriji Lauba u Zagrebu. Uoči revije vina, ministar Tolušić podsjetio je vinare i vinogradare da je do kraja travnja otvoren natječaj Ulaganja u vinarije i marketing vina iz Vinske omotnice.

„Mi smo prije svega partner i suradnik vinara i vinogradara što smo i dokazali novim Zakonom o vinu kojim smo maksimalno smanjili administrativna opterećenja i papirologiju te olakšali vinarima pristup tržištu. Decentralizirali smo ocjenjivanje vina, uspostavili veću kontrolu na terenu i osigurali administrativna rasterećenja od 33% u odnosu na dosadašnje propise. Ukinuli smo sve naknade za kontrole stavljanja vina u promet te time  uštedjeli vinarima 12 milijuna kuna, koje će se iskoristiti za marketinške aktivnosti i brendiranje naših vina. Ukinuli smo i  evidencijske markice koje su bile obvezne prije stavljanja vina u promet te se uspostavili marketinško označavanje vina kroz četiri nove vinogradarske regije: Slavonija i Hrvatsko Podunavlje; Hrvatska Istra i Kvarner; Dalmacija i Središnja bregovita Hrvatska. U dogovoru s vinarima i vinogradarima izradili smo i Nacionalni program pomoći sektoru vina od 2019. do 2023. – Vinska omotnica – gdje je tom sektoru kroz četiri mjere na raspolaganju 10,8 milijuna eura godišnje. Mjere poput Promidžba na tržištima trećih zemalja, Restrukturiranje i konverzija vinograda i Ulaganja u vinarije od ranije su poznate, a sada na traženje sektora imamo i mjeru Informiranje u državama članicama. Natječaj za mjeru „Ulaganja u vinarije i marketing vina“ završava krajem travnja i još imate vremena prijaviti svoje projekte.“ – izjavio je potpredsjednik Vlade RH i ministar poljoprivrede, Tomislav Tolušić.

Najbolje ocijenjena vina u pojedinim kategorijama

Najbolje ocijenjeno vino:

Pušipel prestige –  izborna berba bobica 2015.- Vinogradarstvo-podrumarstvo Branimir Jakopić, Železna gora

Šampion u kategoriji bijelih vina redovite berbe – regije Središnja bregovita Hrvatska:

Pušipel 2018.- Vinarija Preiner, Sveti Urban

Šampion u kategoriji bijelih vina redovite berbe – regije Dalmacija:

Malvasija dubrovačka 2018.- Malvasija Karaman obrt, Pridvorje

Šampion u kategoriji crvenih vina – regije Dalmacija:

Crljenak 2015.- Poljoprivredna zadruga „Maslina i vino“, Polača

Šampion u kategoriji bijelih vina redovite berbe – regije Hrvatska Istra i Kvarner:

Malvazija istarska 2018.- In Sylvis vina (OPG ZGRABLIĆ MARKO), Sv. Petar u Šumi

Šampion u kategoriji crvenih vina regije Hrvatska Istra i Kvarner:

Teran  2016.- OPG Dario Sirotić, Buzet

 „Drago nam je da su proizvođači vina od hrvatskih autohtonih sorata prepoznali napore koje ulažemo da bi etablirali i promovirali upravo njih i njihova vina, te su se i ove godine odazvali ocjenjivanju i izlaganju u većem broju nego na prošloj reviji. To govori da je ova manifestacija potrebna Hrvatskoj jer je jedinstvena u mnoštvu sličnih vinskih događanja koja ukupno podižu interes i znanje potrošača, ali i kvalitetu proizvedenih vina. Zahvaljujem se svima na pomoći, svim partnerima u projektu, a posebno vinarima koji su se odazvali našem pozivu uz posebnu čestitku ovogodišnjim šampionima. Želja nam je senzibilizirati potrošače upravo za ovakva vina koja su ujedno i naša baština, a u njima se krije veliki turistički i gospodarski potencijal. Posjet reviji za sve građane je besplatan, a VINA OD DAVNINA su jedini ovakav vinski događaj gdje su na jednom mjestu okupljena isključivo vina hrvatskih autohtonih sorata iz cijele Hrvatske“ – naglasio je pomoćnik ministra poljoprivrede Zdravko Tušek.

Ocijenjena vina će na reviji u Laubi biti izložena 26. i 27. travnja 2019. te će ih posjetitelji moći kupiti i kušati izravno od proizvođača i saznati priče vezane uz svaku pojedinu sortu.

Osim poziva svim zainteresiranima da posjete Art galeriju Lauba ovog petka i subote, te se upoznaju s našim vinarima i kušaju vina od hrvatskih autohtonih sorata, predstavljen je i program revije koji je kreiran zajedno sa suorganizatorom i partnerima projekta VINA od DAVNINA. Sudjelovanje na radionicama i panelima je besplatno, uz prijavu na mail: vinaoddavnina@mps.hr.

 




Obavijest vinogradarima o mjerama zaštite vinove loze krajem mjeseca travnja

Krajem mjeseca ožujka (29.3.) i prije trinaest dana (10.4.) upućene su preporuke vinogradarima o prvim usmjerenim i preventivnim mjerama zaštite vinove loze početkom vegetacije! VAŽNO: U mjesecu travnju o.g. meteorološki uvjeti su nadalje neobični i odstupaju od prosjeka: u svim danima od 01.4. do 15.4. 2024. najviše temperature zraka svakodnevno su bile s vrijednostima od 17,9° do 30,5°C, ali s najavljenom sjevernom frontom od 16. travnja je značajno osvježilo (naknadno su dnevne temperature najčešće u rasponu 13,1°-16,5°C)! Tog je dana (16.4.) kiša padala na svim mjernim mjestima: u vinorodnoj općini Štrigova u količini 27,2 mm! Jutarnje su temperature posljednjih osam dana svakodnevno niže od 4,5°C, a jučer je u vinskoj sorti Rajnski rizling (Železna Gora) zabilježeno samo 0,05°C! Ipak, u dosadašnjem dijelu ovog mjeseca prosječna je temperatura zraka čak 13,3°C (što je 3,0°C više od očekivanog prosjeka), a oborine smo bilježili samo početkom (01.4./02.4.) (10,6 mm) i sredinom mjeseca (16.4.) (27,2 mm)! Slabija kiša jutros pada pri temperaturama 4,5-4,7°C! Ovaj tjedan očekujemo promjenljivo razdoblje, naredna tri dana nastavak sjevernih strujanja, moguće oborine tijekom naredna dva dana (23.4/24.4.) i krajem tjedna (26.4). Jutra će biti s vrijednostima ne većim od 5°C, a nešto toplije vrijeme (21°-24°C) očekujemo tek narednog vikenda (28.4./29.4.)!

U takvim su toplinskim uvjetima su sredinom ovog mjeseca zabilježeni značajniji porasti mladica, koje su početkom ovog tjedna (22.4. 2024.) dosezale u nekih vinskih sorti 25-35 cm (npr. Muškat žuti, Chardonnay, Rizvanac, Rajnski rizling, Kerner i dr.), ali kod nekih vinskih sorti još su uvijek bile 5-10 cm (npr. Graševina, Sauvignon i dr.)!

VAŽNO: U prvoj polovici mjeseca travnja o.g. bilježili smo uvjete za primaran (skriveni) razvoj samo pepelnice (Erysiphe) bolesti vinove loze, dok zbog vjetrova i pada temperature zraka nisu još zabilježeni uvjeti za primaran razvoj: plamenjače (Plasmopara), crne pjegavosti (Phomopsis), sive plijesni (Botrytis), te crne truleži (Guignardia)!

Moguće nestabilno i svježije razdoblje (<10°C) sa oborinama u narednom razdoblju (23.4.-26.4.) još uvijek neće pogodovati razvoju plamenjače ili peronospore (Plasmopara), ali i nekih drugih bolesti: npr. skrivenom razvoju crne truleži grožđa (Guignardia)!

Ipak, preporučujemo planirati i nastaviti provoditi redovitu preventivnu zaštitu vinograda uz izbor pripravaka koji istovremeno daju zaštitu većeg broja gljivičnih bolesti vinove loze (npr. Phomopsis, Guignardia, Phoma, Botrytis) (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/)! Ovisno o izboru fungicida za suzbijanje plamenjače i pepelnice, te količini i rasporedu zabilježenih oborina, razmaci tretiranja vinograda iznose od 10 do najviše 12 dana (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/). Količina i raspored oborina, te naknadi porast temperatura zraka, može utjecati na ranije primarne zaraze različitih uzročnika bolesti (simptomi vidljivi tek u cvatnji)!

VAŽNO: sve poljoprivredne proizvođače upućujemo na redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede (mps.hr), svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/).

Pepeljasti grožđani moljac (Lobesia botrana) je započeo letom prezimljujuće generacije početkom druge dekade ovog mjeseca (11.4. na lokalitetima Železna Gora i Sveti Urban). Pojavu žutog grožđanog moljca (Eupoecillia ambiguella) do jučerašnjeg dana nismo zabilježili! Usmjereno suzbijanje njihove prezimljujuće generacije krajem mjeseca travnja i u prvoj polovici mjeseca svibnja o.g. nije potrebno provoditi!

U nasadima jače oštećenim i/ili napadnutim lozinim grinjama šiškaricama (npr. ove sezone jače napadnute vinske sorte Graševina, Rajnski rizling, Pinot sivi  i dr.) moguće je koristiti folijarna gnojiva s naglašenim sadržajem amino– i huminskih kiselina. Isto vrijedi za položaje gdje su mladice proteklih dana oštećene niskim temperaturama! Važno: U pravilu se folijarno tretiranje vinograda (bio)gnojivima ne preporučuje istovremeno provoditi s pripravcima na osnovi teških metala, npr. Aluminij-fosetil (naročito ako su folijarna gnojiva bogata dušikom) i anorganskim spojevima, npr. sumpornim pripravcima u povišenim količinama. Također, ne miješati sumporne fungicide sa organskim meptil-dinokapom!

U mladim nasadima sadnje 2024. godine, nakon pojave prvih listića iz cjepova preporučujemo obavljati preventivnu zaštitu protiv lozinih grinja šiškarica, uz dodatak površinskih organskih i sumpornih fungicida registriranih za suzbijanje crne pjegavosti (vidi preporuke od 29.3. i 10.4. o.g.) (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/)!

VAŽNO: Prve mjere usmjerene kemijske zaštite vinograda ne preporučujemo provoditi metodom raspršivanja, već metodom prskanja (bez zračne struje ventilatora)!

Dodatna zaštita pčela: Cvatući podrast u višegodišnjim nasadima mora u trenutku tretiranja sredstvima opasnim za pčele biti pokošen. Sukladno Zakonu o održivoj primjeni pesticida (NN 46/2022), ako se obavlja tretiranje pesticidom opasnim za pčele, profesionalni proizvođači moraju prije obavijestiti Hrvatski pčelarski savez i povjerenike za izvođenje evidencije pčelara i pčelinjaka te katastra pčelinjih paša po županijama i pčelarskim udrugama u propisanom roku.

 

mr.sc. Milorad Šubić, dipl.inž.agr.

milorad.subic@mps.hr




Obavijest proizvođačima krumpira

Da bi biljci krumpira osigurali nesmetano klijanje i rast bez prisutnosti korova, nakon sadnje, a prije nicanja krumpira može se koristiti nekoliko vrsta herbicida.

Podaci o registriranim SZB u RH za tu svrhu vode se u Fitosanitarnom informacijskom sustavu (FIS) dostupnom na web adresi Ministarstva poljoprivrede: https://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb

Za suzbijanje širokolisnih i nekih travnih korova koriste se: Sencor WG 70, Sharmetrin, Scorpio 70 WG, Senat WG, Metro, Mistral 70 WG. Svi ovi navedeni pripravci koriste se u dozi 0,75-1,5 kg/ha ovisno o tipu tla, a Sencor SC 600 u dozi 0,9 l/ha. Mogu se  koristiti i nakon nicanja krumpira (ne u ranim sortama krumpira – Jerla i dr.) ali u smanjenim dozama.

Također za suzbijanje širokolisnih i nekih travnih korova mogu se koristiti Racer 25 EC, Racer 25 EC u dozi 2 l/ha, Proman u dozi 4 l/ha.

Za suzbijanje jednogodišnjih travnih i nekih širokolisnih korova koriste se: Plateen WG 41,5 (2-2,5 kg/ha), Profesional, Filon 80 EC, Dost 330 EC, Stomp Aqua SC, Pendus 330 EC, Sharpen 330 EC, u dozi od 4-6 l/ha ovisno o preparatu, Challange 600 (4 l/ha).

Za suzbijanje jednogodišnjih širokolisnih korova mogu se koristiti Reactor 360 CS, Kalif 360 CS, Centium 36 SC, Clematis, Clomate, Sirtaki u dozi 0,25 l/ha. Sredstvo Reactor 360 CS ne smije se primjenjivati u sjemenskom krumpiru i na tlima koja sadrže više od 10% organske tvari.

Izbor herbicida ovisi o vrsti korova koji dominiraju na zasađenoj parceli, a njihova djelotvornost ovisna je o oborinama koje će premjestiti herbicid u donje slojeve tla bliže korijenju korova. Stoga navedene herbicide treba primijeniti na vlažno tlo ili prije najavljenih oborina.

Preporučena sredstava primijeniti sukladno uputama proizvođača i u skladu sa Fitosanitarnim informacijskim sustavom (FIS). Pri primjeni sredstva koristiti zaštitnu odjeću.

Prema Zakonu o održivoj uporabi pesticida (NN 46/2022) primjenu sredstava za zaštitu bilja treba unijeti u Evidenciju korištenja sredstava za zaštitu bilja koju je potrebno čuvati u razdoblju od tri godine, uključujući i račune za kupljene pesticide. Ambalažni otpad od sredstava za zaštitu bilja također treba propisno zbrinjavati.

Martina Orešković, dipl. inž. agr.

e-mail: Martina.Oreskovic@mps.hr




Obavijest voćarima

Idućih nekoliko dana postoji mogućnost za kišu pa stoga voćarima preporučujemo da provedu zaštitu jabuka od infekcije  fuzikladijem ( Venturia spp.) najavljene su oborine, stoga je   prije kiše poželjno provesti zaštitu fungicidima od infekcije fuzikladijem ( Venturia spp.). Radi moguće veće količine oborina potrebno je koristiti pripravke preventivnog djelovanja (Delan 700 WDG, Delan pro, Dynamo), u kombinaciji s pripravcima sistemičnog djelovanja, koje kiša ne ispire ( Score 250 EC, Difcor, Argo EC, Difenzione, Sercadis plus ).

Za zaštitu od pepelnice ( Podosphaera leucotricha) koristiti Luna expirience ili Stroby WG.

Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijenite sukladno uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim sustavom (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/)

Prema Zakonu o održivoj uporabi pesticida  propisano je da su svi profesionalni korisnici sredstava za zaštitu bilja dužni voditi evidenciju o zaštiti bilja i čuvati je 3 godine.

Na isti rok dužni su čuvati i račune od kupljenih pesticida.

Ambalažu sredstava za zaštitu bilja potrebno je zbrinuti na propisani način, možete je predati u C.I.A.K. d.o.o. ( Gubaševo  47 c) svakog prvog ponedjeljka u mjesecu.

                                                                                                       Sanja Gregurić, dipl.ing.agr.

                                                                                                  E-mail: sanja.greguric@mps.hr

 




Obavijest proizvođačima kukuruza

Obavijest  o mogućnosti suzbijanja korova u kukuruzu nakon sjetve, a prije nicanja ili nakon nicanja kukuruza pa do faze 2-3 lista  zemljišnim herbicidima. Zemljišnim herbicidima mogu se suzbiti  jednogodišnji širokolisni korovi (poput bijele lobode, ščira, ambrozije, europskog mračnjaka i dr.) i jednogodišnji travni korovi (koštan, svraćica, korovsko proso i dr.).  Za aktivaciju aktivne tvari iz herbicida potrebna je određena količina oborina.

Jednogodišnje  travne  i pojedine širokolisne korove prije nicanja suzbijaju: Frontier X2, Dual gold 960 EC, Koban 600,  Stomp aqua  i drugi dozvoljeni.

Jednogodišnje širokolisne korove suzbijaju: Callisto 480 SC,  Pledge 50 WP i drugi dozvoljeni.

Gotove tvorničke kombinacije herbicida za suzbijanje jednogodišnjih travnih i jednogodišnjih širokolisnih korova su: Primextra TZ gold 500 SC, Lumax, Lumax H537.5 SE, Motivell extra 6 OD Adengo, Koban T i drugi dozvoljeni.

Popis dozvoljenih herbicida nalazi se na stranici https://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb

Upotrijebljeno sredstvo koristiti prema priloženoj uputi za upotrebu, isto na propisani način zbrinuti, voditi evidenciju o uporabi sredstava za zaštitu bilja kao i pridržavati se Zakona o održivoj uporabi pesticida NN 46/2022 (15.04.2022.), te točke 73.  stavak 8 novog Zakona u kojem se navodi  obveza vođenja evidencija i čuvanja računa za kupljene pesticide na razdoblje od 3 godine,  dodatna zaštita pčela i divljih oprašivača-ako se obavlja tretiranje pesticidom opasnim za pčele, profesionalni proizvođači moraju prije obavijestiti Hrvatski pčelarski savez i povjerenike za izvođenje evidencije pčelara i pčelinjaka te katastra pčelinjih paša po županijama i pčelarskim udrugama u propisanom roku.

                                                                                                                     Ana-Marija Čajkulić, dipl.ing.agr.,

                                                                                                                e-mail: Ana-Marija.Cajkulic@mps.hr




Obavijest ratarima

Nakon sjetve kukuruza, prije nego što kukuruz  nikne ili pak nakon nicanja, do razvijena 3 lista kukuruza, mogu se primijeniti tzv. „zemljišni“ herbicidi. Njima možemo suzbiti jednogodišnje širokolisne korove (poput bijele lobode, šćira, ambrozije, konice, europskog mračnjaka i dr.) i jednogodišnje travne korove (koštan, svračica, korovsko proso i dr.).

Višegodišnje korove poput slaka, osjaka, pirike, divljeg sirka i sl. je potrebno suzbijati nakon nicanja kukuruza i korova, translokacijskim herbicidima, odnosno, herbicidima koje će korovi upiti preko lista.

Da bi zemljišni herbicidi bili djelotvorni neophodno je da nakon prskanja površine herbicidom padne barem 20-tak  mm kiše, kako bi unijela herbicid u zonu nicanja korova.

Za suzbijanje jednogodišnjih širokolisnih korova  nakon sjetve, a prije nicanja kukuruza i korova ili u ranim razvojnim fazama kukuruza nakon nicanja (do 3 lista) mogu se primijeniti slijedeći herbicidi: Callisto 480 SC, Click 50 FL, Pledge 50 WP i dr.

 Za suzbijanje jednogodišnjih travnatih korova:

Dual Gold 960, Dost 330 EC,Stomp aqua, Frontier X2, Koban 600 i dr.

Kombinirani pripravci za suzbijanje jednogodišnjih širokolisnih i travnatih korova:

Camix, Akris, Koban T, Lumax, Lumax H- 537.5 SE, Primextra TZ Gold 500 SC, Adengo i dr..

Pripravci Lumax, Dual Gold 960 EC, Primextra TZ Gold, Camix 560 SE , Lumax H 537.5 SE, Efica 960 EC, Deflexo mix, Deflexo ultra, Deflexo, Deluge 960 EC imaju dozvolu za prodaju  do 23.07.2024. Zbrinjavanje, skladištenje i primjena zaliha dozvoljena je do 23.07.2024.

Sve proizvođače kukuruza podsjećamo na zakonsku obvezu zaoravanja kukuruzinca (Ostrinia nubilalis) i tako spriječilo njegovo daljnje širenje. Gusjenice ovog štetnika napadaju i oštećuju kukuruz, krizanteme, jabuke i plodovito povrće.

Pripravke koristite isključivo prema uputstvima dobivenim uz sredstvo i sukladno

Fitosanitarnom informacijskom sustavu (FIS).

Sanja Gregurić, dipl.ing.agr.
E-mail: sanja.greguric@mps.hr

 

 

 

 

 




Obavijest proizvođačima kukuruza

 

Budući da je sjetva  kukuruza u tijeku, podsjećamo proizvođače na mogućnost suzbijanja korova odmah nakon sjetve a prije nicanja.

Preporuka su herbicidi koji djeluju preko tla („ zemljišni“ ). Za njihovo optimalno djelovanje potrebna je određena količina vlage, i kvalitetna obrada tla.

Za suzbijanje jednogodišnjih travnih korova (koštan, muhari) te nekih širokolisnih korova (ambrozija lobode, štir, dvornici i dr.)

Koristiti: DUAL GOLD 960 EC, FRONTIER X2, , KOBAN 600, PENDUS 330 EC, STOMP AQUA i dr.

Za suzbijanje jednogodišnjih širokolisnih korova koristiti:

CALLISTO 480 SC, PLEDGE 50 WP.

Ili možete koristiti gotove kombinacije kao što su: PRIMEXTRA TZ GOLD 500 SC, LUMAX, KOBAN T, KOBAN TX, ADENGO i dr.

Sva sredstva koristiti prema uputi proizvođača, voditi evidenciju o korištenju SZB, a praznu ambalažu zbrinuti na pravilan način do trenutka organiziranog odvoza.

Marija Kuprešak, dipl.ing.agr.

email: marija.kupresak@mps.hr




Obavijest tržnim proizvođačima proljetnog luka pri uzgoju sadnjom lučica i proizvođačima zimskog luka

U razdoblju 15.2.-18.3. 2024. proizvođačima lukovičastog povrća (zimski luk, češnjak poriluk, proljetni luk) upućivali smo obavijesti i preporuke o mjerama zaštite usjeva od neželjenih organizama (različitih vrsta štetnih muha, uzročnicima bolesti i korova).

Razlikujemo uzgoj luka kratkog i dugog dana (zimski i proljetni), od koji se obje vrste mogu saditi lučicama ili uzgajati izravno iz sjemena! Na većini planiranih površina sjetva i/ili sadnja usjeva tržnog luka dugog dana (proljetni luk) obavljena u prvoj polovici ili sredinom mjeseca ožujka o.g.!

U mjesecu travnju o.g. meteorološki uvjeti su nadalje neobični i odstupaju od prosjeka: u svim danima do 15.4. 2024. najviše temperature zraka svakodnevno su bile s vrijednostima od 17,9° do 30,5°C), ali s najavljenom sjevernom frontom od 16. travnja je značajno osvježilo! Tog je dana kiša padala na svim mjernim mjestima u količinama od 20 do 37 mm a jutarnje su temperature posljednjih tjedan dana svakodnevno na većini mjernih mjesta niže od 4°C (bilježimo i pojavu mraza uz riječne doline s vrijednostima -0,5°C)!

Ipak, u dosadašnjem dijelu ovog mjeseca prosječna je temperatura zraka čak 13,3°C (što je 3,0°C više od očekivanog prosjeka), a oborine smo bilježili samo početkom (01.4./02.4.) i sredinom mjeseca (16.4.)! Ovaj tjedan očekujemo promjenljivo razdoblje, naredna tri dana nastavak sjevernih strujanja, moguće oborine sredinom (23.4/24.4.) i krajem tjedna (26.4./27.4.) a jutra će biti s vrijednostima ne većim od 5°C! Nešto toplije očekujemo tek narednog vikenda (27.4./28.4.)!

Sadržaj vlage na dubini 7 cm porastao je nakon 16. travnja o.g. (35,1 %), a vrijednosti temperature zemljišta na istoj dubini padaju u istom razdoblju sa 19,0° na 11,1°C!

Usjevi proljetnog luka uzgajani iz sjemena u osjetljivom su stadiju razvoja kličnog i prvih pravih listova, te protekle i moguće nove oborine pozitivno utječu na popunjavanje sklopa!

Tržni proizvođači usjeva luka dugog dana (proljetni luk) izravnom sjetvom moraju nakon nicanja usjeva planirati suzbijanje korova višekratnom aplikacijama smanjenih doza ili količina dopuštenih i selektivnih herbicida (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/). Naime, proteklih su godina s hrvatskog tržišta iz primjene u luku povučeni neki selektivni herbicidi (npr. bromoksinil, linuron) kojima su uspješno naknadno (postem) suzbijani dominantni širokolisni korovi u usjevima luka (npr. Chenpodium, Polygonum, Amaranthus, Ambrosia, Galinsoga i dr.)!

VAŽNO: Selektivnost većine herbicida je značajno manja u usjevima luka uzgajanim iz sjemena, nego pri uzgoju luka iz lučice! Pri uzgoju luka izravno iz sjemena praksa uspješno koristi iskustva višekratne primjene smanjene količine selektivnih herbicida (prilagođeno razvojnom stadiju usjeva), uz smanjeni utrošak škropiva!

Stoga prema dominantnim korovima na parcelama luka, a prema propisanim ograničenjima dopuštenih herbicida (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/) preporučujemo njihovo redovito i višekratno suzbijanje (pre-em i post-em). U vrijeme razvoja kličnog lista usjeva luka uzgajanog iz sjemena nije dopuštena primjena herbicida!

Tablica 1. Neki mjerni podatci za lokalitet uz riječnu dolinu upućuju na povoljne (epidemijske) uvjete za rani razvoj i pojavu različitih uzročnika bolesti u usjevima zimskog luka (npr. Peronospora, Botrytis i dr.) (bilježeno od početka kalendarske 2024. godine):

Razdoblje Temperatura Oborine Vlažnost zraka Vlaženje biljaka
siječanj 0,59°C 48,8 mm 86,3 % 5.200 minuta
veljača 7,51°C 28,8 mm 79,3 % 10.255 minuta
ožujak 9,63°C 66,8 mm 75,9 % 9.785 minuta
*travanj 13,28°C 31,8 mm 67,5 % 4.450 minuta

*zabilježeno do 22.4. 2024. u 6.00 sati!

Meteorološki uvjeti tijekom protekle zime 2023./24. bili su povoljni za razvoj uzročnika  bolesti zimskog luka, pa simptome plamenjače luka (Peronospora) pronalazimo od kraja veljače i početka mjeseca ožujka na lokalitetima uz riječne doline! Vrlo je kritično razdoblje za epidemijski razvoj bolesti u zimskom luku (Peronospora, Botrytis), pa preporučujemo nastaviti s mjerama zaštite dopuštenim fungicidima (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/)!

Temperature zraka koje smo bilježili u prvom dijelu ovog mjeseca pogodovale su aktivnijem letu uzročnika prezimljujuće (prve) generacije “crvljivosti” luka i poriluka: lukove muhe (Delia antiqua) i minera poriluka (Napomyza gymnostoma)! Na uzročnike “crvljivosti” luka naročito su tijekom travnja osjetljivi usjevi proljetnog luka koji se uzgajaju sadnjom lučica!

Usjeve lukovičastog povrća krajem zime i početkom proljeća napada nekoliko različitih vrsta povrtnih muha – uzročnika “crvljivosti” (vidi preporuku od 15.2. 2024.), a naknadno se na takvim usjevima može jače razvijati trulež (npr. Fusarium i dr.)!

Budući našoj zemlji dopuštenje za folijarno suzbijanje različitih uzročnika “crvljivosti” luka nema niti jedno kemijsko sredstvo (https://fis.mps.hr/trazilicaszb/) Ministarstvo poljoprivrede izdaje dozvolu u hitnim situacijama za poznate korisnike djelatnoj tvari cijantraniliprol (za poznate kupce)! Primjenjuje se metodom prskanja u vrijeme odlaganja jaja i pred pojavu prvih ličinki kupusne muha uz povećani utrošak škropiva i dodavanje pomoćnog sredstva (okvašivača)! Ali, iskustva iz prakse potvrđuju postranu djelotvornost nekih djelatnih tvari registriranih za suzbijanje drugih nametnika (Thrips) ili neki botanički (biljni) insekticidi koji se koriste u ekološkoj proizvodnji!

VAŽNO: sve poljoprivredne proizvođače upućujemo na redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede (mps.hr), svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji (https://fis.mps.hr/trazilicaszb/).

VAŽNO: U manjim vrtovima uz okućnicama i/ili vikendice moguće je radi usmjerenog suzbijanja uzročnika “crvljivosti” lukovičastog povrća (Hylemya, Napomyza) koristiti biljne insekticide – dopuštene u ekološkoj proizvodnji (https://fis.mps.hr/trazilicaszb/)!

Preporučujemo utrošiti nešto više škropiva (400-600 lit./ha), te dodati pomoćna sredstva za poboljšanje kvašenja i prianjanja.

Pri uzgoju luka proljetnom sjetvom sjemena najčešće izbjegavamo napad lukove muhe jer usjev još nije dovoljno razvijen u prvoj polovici mjeseca travnja da bi štetni organizmi na isti odlagala jaja. Ali, proljetni luk iz lučica (sa razvojem 3-5 lista) vrlo je osjetljiv na napad prezimljujuće populacije lukove muhe (Hylemya antiqua)! Stoga u takvim usjevima luka (proljetnom sadnjom lučica) u drugoj polovici mjeseca travnja preporučujemo provesti dvije usmjerene aplikacije insekticidima s prosječnim razmakom tretiranja 11-15 dana (https://fis.mps.hr/trazilicaszb/)!

Prije primjene sredstva za zaštitu bilja pri uzgoju luka i poriluka obavezno proučiti upute uz dopuštene djelatne tvari u našoj zemlji, te se pridržavati navedenih ograničenja (https://fis.mps.hr/trazilicaszb/) (vrijeme primjene, najveći broj dopuštenih primjena u sezoni, doza ili količina, propisana karenca).

U vrtovima uz okućnice za vlastite potrebe gospodarstva zaštitu luka od uzročnika “crvljivosti” svakako preporučujemo provoditi ne-kemijskim mjerama: poštivanjem plodoreda, postavljanjem žutih ljepljivih ploča i prekrivanjem gredica sa zimskim i/ili proljetnim lukom paučinastim folijama u vrijeme leta i odlaganja jaja prve ili prezimljujuće generacije uzročnika “crvljivosti” luka!

VAŽNO: Usjeve luka koji se namjeravaju koristiti kao “mladi luk” nije dopušteno tretirati kemijskim sredstvima za zaštitu bilja!

Jednom kad usjevi proljetnog luka iz lučice razviju 3-4 zelena lista preporučujemo započeti preventivnim mjerama zaštite protiv uzročnika bolesti dopuštenim fungicidima (https://fis.mps.hr/trazilicaszb/), a svakako ove mjere treba nastaviti u usjevima zimskog luka.

mr.sc. Milorad Šubić, dipl.inž.agr.

milorad.subic@mps.hr




Obavijest proizvođačima soje

U tijeku je sjetva soje na području Virovitičko-podravske županije. Na vrijeme je potrebno pripremiti parcelu i odabrati herbicide dozvoljene za primjenu na soji nakon sjetve , a prije nicanja usjeva. Odabir parcele treba biti pametan s obzirom na prošlogodišnju predkulturu  ( kukuruz)  i korištene herbicide , jer neki od njih mogu uzrokovati zaostajanje soje u rastu u fazi klijanja i nicanja. Herbicidi koje primjenjujemo nakon sjetve a prije nicanja usjeva u soji je potrebno koristiti radi sporijeg nicanja, sjetvenog sklopa  i slabije sposobnosti za konkurenciju korovima, naročito širokolisnim višegodišnjim korovima (abutilon, ambrozija, loboda i oštrodlakavi šćir. i dr.). Izbor herbicida za suzbijanje širokolisnih korova je znatno ograničen. Što se tiče korovnih trava (uskolisnih korova) .

Što se tiče herbicida koji se koriste prije nicanja soje i korova, treba napomenuti da ne suzbijaju višegodišnje korovne vrste, zbog čega je potrebno korektivno tretiranje. Osim iznesenog, uspjeh zemljišnih herbicida ovisi o oborinama koje moraju uslijediti nakon primjene.

U slučaju veće količine oborina nakon primjene, na lakšim tlima mogu izazvati fitotoksična oštećenja mladih biljaka soje.

Jednogodišnji širokolisni korovi. Herbicidi se primjenjuju nakon sjetve a prije nicanja kulture i korova: – Sencor WG 70, Sencor SC 600, Metrex, Senat WG, Scorpio 70 WG, Metro, Mistral 70 WG, Centium 36 CS i drugi

Jednogodišnji uskolisni i djelomično širokolisni korovi (najčešće se kombiniraju s jednim iz gore prikazane skupine herbicida). Dual gold 960 EC, Efica 960 EC, Deflexo, Stomp Aqua, Deluge 960 EC, Frontier X2, Koban 600, Dost 330 EC, Pendus 330 EC, Sharpen 330,  i dr.

Soja koja je kod korisnika u AGRONET zahtjevu označena i prijavljena za GAEC 8. ne smiju se primjenjivati sredstva za zaštitu bilja (Provedbenom uredbom 2024/587 europska komisija je za 2024. godinu odobrila odstupanje za poštivanje GAEC-a 8 tako da se za uvjete poštivanja priznaju i površine zasijane postrnim usjevima i/ili usjevima koji fiksiraju dušik na 4% oraničnih površina inače predviđenih za neproizvodna obilježja).

Preporučene pripravke koristiti sukladno uputama proizvođača !Voditi redovito obrazac (evidencija o uporabi sredstava za zaštitu bilja) i zbrinjavati ambalažu na način kako je propisano pravilnikom! Upotrijebljeno sredstvo koristiti prema priloženoj uputi za upotrebu, isto na propisani način zbrinuti, voditi evidenciju o uporabi sredstava za zaštitu bilja. U skladu sa Zakonom o održivoj uporabi pesticida (NN 46/2022).

                                                                                                                         Ana-Marija Čajkulić, dipl.ing.agr.

                                                                                                                   e-mail: Ana-Marija.Cajkulic@mps.hr

 




Obavijest proizvođačima ozime pšenice, ječma i pšenoraži

Preporuka je,  izvršiti  zaštitu ozimih žitarica. Na području Virovitičko-podravske ozime žitarica su u fazi zastavice, a ranije sorte ječma i pšenice, u početku klasanja. Bolesti koje se mogu javiti na žitaricama su smeđa pjegavost (Septoria), žuto smeđa pjegavost (Pyrenophora tritici) i žuta hrđa (Puccinia striiformis). U početku cvatnje potrebno je provesti zaštitu klasa žitarica protiv gljivica uzročnika bolesti iz roda Puccinia, Fsarium, Septoria i drugih mogućih uzročnika. Najjače zaraze gljivicama su u vrijeme cvatnje  ako pada kiša. Potrebno pratiti razvoj usjeva i provesti tretiranje u potrebnom momentu!

Neki od fungicida dozvoljeni za tu namjenu: Retengo, Amistar gold, Falcon forte, Elatus plus, Caramba, Delaro forte i drugi dozvoljeni  registrirani na https://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb

Također je preporuka da se izvrši pregled usjeva  i po pojavi izvrši suzbijanje žitnog balca. Suzbijanje se vrši nekim od registriranih insekticida dozvoljenih na stranici  https://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb  (rezistentnost na određene djelatne tvari provjeriti na https://rezistentnost-szb.hr/stetnici/agronomija/zitni-balac ).

Upućujem na novi  Zakon o održivoj uporabi pesticida NN 46/2022 (15.04.2022): obveza vođenja evidencija i čuvanja računa za kupljene pesticide na razdoblje od 3 godine, te dodatna zaštita pčela i divljih oprašivača-ako se obavlja tretiranje pesticidom opasnim za pčele, profesionalni proizvođači moraju prije obavijestiti Hrvatski pčelarski savez i povjerenike za izvođenje evidencije pčelara i pčelinjaka te katastra pčelinjih paša po županijama i pčelarskim udrugama u propisanom roku.

 

Ana-Marija Čajkulić, dipl.ing.agr.,

 e-mail :Ana-Marija.Cajkulic@mps.hr

 




Obavijest proizvođačima kukuruza

Podsjećamo proizvođače kukuruza na mogućnost suzbijanja korova u pre-em roku, odnosno nakon sjetve, a prije nicanja. Tada se primjenjuju tzv. zemljišni herbicidi koji djeluju preko tla, a efikasnost im ovisi o kakvoći pripreme tla i količini oborina nakon primjene. Naime, potrebna je kiša da ih „unese“ u tlo u zonu klijanja korova. Zemljišni herbicidi suzbijaju jednogodišnje travne (koštan, muhari, svračica,…) i jednogodišnje širokolisne (ambrozija, loboda, štir, dvornici,…) korove. Na višegodišnje korove ne djeluju pa je njih potrebno suzbijati nakon nicanja sredstvima koja djeluju preko lista korova.

Za suzbijanje jednogodišnjih travnih (i nekih širokolisnih) korova prije nicanja mogu se upotrijebiti herbicidi: Dual gold 960 EC, Deluge 960 EC, Efica 960 EC, Deflexo, Frontier X2, Koban 600, Pendifin 400 SC, Dost 330 EC, Pendus 330 EC, Sharpen 330 EC, Stomp Aqua i dr.

Za suzbijanje jednogodišnjih širokolisnih korova koriste se herbicidi: Click 50 FL, Callisto 480 SC, Pledge 50 WP i dr.

Budući da navedena sredstva djeluju samo na jednu skupinu korova (ili jednogodišnje travne ili jednogodišnje širokolisne), potrebno ih je kombinirati kako bi se postigao potpuni učinak. No, možete koristiti i već gotove kombinacije za suzbijanje  jednogodišnjih travnih i širokolisnih korova, čime uvelike pojednostavljujete primjenu. Od gotovih (tvorničkih) kombinacija na tržištu možete naći: Primextra TZ gold 500 SC, Lumax, Lumax H 537.5 SE, Tonale, Camix, Camix 560 SE, Akris, Penter, Koban T, Koban TX, Adengo, Deflexo mix, Deflexo ultra i dr.

Podatke o sredstvima registriranim za ovu namjenu možete pronaći na web stranici Ministarstva poljoprivrede u bazi podataka Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS), putem internetske tražilice http://fis.mps.hr/trazilicaszb/.

Prije upotrebe sredstva obavezno pročitati priloženu uputu o primjeni i sredstva koristiti prema preporukama proizvođača. O provedenom tretiranju potrebno je voditi evidenciju, čuvati račune od kupljenih sredstava, a praznu ambalažu SZB zbrinuti na propisani način.

 

Mirta Križanić Božurić, dipl.ing.agr.                

E-mail: mirta.k-bozuric@mps.hr