Predstavljena šampionska vina 2. revije vina hrvatskih autohtonih sorata

Drugu reviju vina hrvatskih autohtonih sorata VINA OD DAVNINA i izabrana šampionska vina predstavio je na današnjoj konferenciji za medije, pomoćnik ministra poljoprivrede Zdravko Tušek.

Na ocjenjivanje vina prijavilo se 85 proizvođača sa 130 uzoraka vina proizvedenih od 34 autohtone sorte različitih godina berbe (2008. – 2018. godine). Najzastupljenija su bila vina redovitih berbi, ali prijavljena su i vina predikatnih berbi te pjenušava vina. Ocjenjivanje vina organiziralo je Ministarstvo poljoprivrede uz pomoć suorganizatora i partnera Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu, Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Instituta za poljoprivredu i turizam u Poreču i Instituta za jadranske kulture i melioraciju krša iz Splita. Povećani odaziv vinara u odnosu na prošlu godinu pokazuje interes proizvođača koji su u organizaciji Ministarstva poljoprivrede dobili jedinstvenu manifestaciju i promidžbu za svoja vina koja su i turistički autentičan proizvod i dio su gastronomske ponude Hrvatske.

Vinarima s najbolje ocjenjenim vinima potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar poljoprivrede, Tomislav Tolušić dodijelit će šampionska odličja  26. travnja 2019. godine na otvorenju revije VINA OD DAVNINA u Art galeriji Lauba u Zagrebu. Uoči revije vina, ministar Tolušić podsjetio je vinare i vinogradare da je do kraja travnja otvoren natječaj Ulaganja u vinarije i marketing vina iz Vinske omotnice.

„Mi smo prije svega partner i suradnik vinara i vinogradara što smo i dokazali novim Zakonom o vinu kojim smo maksimalno smanjili administrativna opterećenja i papirologiju te olakšali vinarima pristup tržištu. Decentralizirali smo ocjenjivanje vina, uspostavili veću kontrolu na terenu i osigurali administrativna rasterećenja od 33% u odnosu na dosadašnje propise. Ukinuli smo sve naknade za kontrole stavljanja vina u promet te time  uštedjeli vinarima 12 milijuna kuna, koje će se iskoristiti za marketinške aktivnosti i brendiranje naših vina. Ukinuli smo i  evidencijske markice koje su bile obvezne prije stavljanja vina u promet te se uspostavili marketinško označavanje vina kroz četiri nove vinogradarske regije: Slavonija i Hrvatsko Podunavlje; Hrvatska Istra i Kvarner; Dalmacija i Središnja bregovita Hrvatska. U dogovoru s vinarima i vinogradarima izradili smo i Nacionalni program pomoći sektoru vina od 2019. do 2023. – Vinska omotnica – gdje je tom sektoru kroz četiri mjere na raspolaganju 10,8 milijuna eura godišnje. Mjere poput Promidžba na tržištima trećih zemalja, Restrukturiranje i konverzija vinograda i Ulaganja u vinarije od ranije su poznate, a sada na traženje sektora imamo i mjeru Informiranje u državama članicama. Natječaj za mjeru „Ulaganja u vinarije i marketing vina“ završava krajem travnja i još imate vremena prijaviti svoje projekte.“ – izjavio je potpredsjednik Vlade RH i ministar poljoprivrede, Tomislav Tolušić.

Najbolje ocijenjena vina u pojedinim kategorijama

Najbolje ocijenjeno vino:

Pušipel prestige –  izborna berba bobica 2015.- Vinogradarstvo-podrumarstvo Branimir Jakopić, Železna gora

Šampion u kategoriji bijelih vina redovite berbe – regije Središnja bregovita Hrvatska:

Pušipel 2018.- Vinarija Preiner, Sveti Urban

Šampion u kategoriji bijelih vina redovite berbe – regije Dalmacija:

Malvasija dubrovačka 2018.- Malvasija Karaman obrt, Pridvorje

Šampion u kategoriji crvenih vina – regije Dalmacija:

Crljenak 2015.- Poljoprivredna zadruga „Maslina i vino“, Polača

Šampion u kategoriji bijelih vina redovite berbe – regije Hrvatska Istra i Kvarner:

Malvazija istarska 2018.- In Sylvis vina (OPG ZGRABLIĆ MARKO), Sv. Petar u Šumi

Šampion u kategoriji crvenih vina regije Hrvatska Istra i Kvarner:

Teran  2016.- OPG Dario Sirotić, Buzet

 „Drago nam je da su proizvođači vina od hrvatskih autohtonih sorata prepoznali napore koje ulažemo da bi etablirali i promovirali upravo njih i njihova vina, te su se i ove godine odazvali ocjenjivanju i izlaganju u većem broju nego na prošloj reviji. To govori da je ova manifestacija potrebna Hrvatskoj jer je jedinstvena u mnoštvu sličnih vinskih događanja koja ukupno podižu interes i znanje potrošača, ali i kvalitetu proizvedenih vina. Zahvaljujem se svima na pomoći, svim partnerima u projektu, a posebno vinarima koji su se odazvali našem pozivu uz posebnu čestitku ovogodišnjim šampionima. Želja nam je senzibilizirati potrošače upravo za ovakva vina koja su ujedno i naša baština, a u njima se krije veliki turistički i gospodarski potencijal. Posjet reviji za sve građane je besplatan, a VINA OD DAVNINA su jedini ovakav vinski događaj gdje su na jednom mjestu okupljena isključivo vina hrvatskih autohtonih sorata iz cijele Hrvatske“ – naglasio je pomoćnik ministra poljoprivrede Zdravko Tušek.

Ocijenjena vina će na reviji u Laubi biti izložena 26. i 27. travnja 2019. te će ih posjetitelji moći kupiti i kušati izravno od proizvođača i saznati priče vezane uz svaku pojedinu sortu.

Osim poziva svim zainteresiranima da posjete Art galeriju Lauba ovog petka i subote, te se upoznaju s našim vinarima i kušaju vina od hrvatskih autohtonih sorata, predstavljen je i program revije koji je kreiran zajedno sa suorganizatorom i partnerima projekta VINA od DAVNINA. Sudjelovanje na radionicama i panelima je besplatno, uz prijavu na mail: vinaoddavnina@mps.hr.

 




Obavijest proizvođačima žitarica

Većina ozimih usjeva nalazi se u fazi klasanja.

Početkom cvatnje žitarica potrebno je provesti zaštitu protiv uzročnika bolesti paleži klasa (Fusarium vrste) fungicidima koji smanjuju zarazu , a ujedno suzbijaju bolesti lista: hrđe (Puccinia vrste ), pjegavosti lista (Septoria tritici), pepelnice (Eryisiphe graminis).

Fungicid dozvoljeni za zaštitu su:  Elatus era, Magnello, Ascra Xpro, Revycare, Caramba, Prosaro 250 EC, Falcon Forte, Amistar 250 SC, Univoq, i dr.

Sredstva za zaštitu bilja primijenite sukladno uputi proizvođača, a sve podatke o registriranim sredstvima za zaštitu bilja možete pronaći na stranicama  http://fis.mps.hr/trazilicaszb/

Ambalažu je potrebno zbrinuti na propisan način, a primjenjeno sredstvo za zaštitu upisati u evidenciju.

 

                                                                                                                      Vesna Bradić, dipl.inž.agr.

                                                                                                                      Vesna.Bradic@mps.hr




Obavijest proizvođačima jabuka i krušaka

Obzirom na najavljeno nestabilno vrijeme savjetujemo voćare da  izvrše preventinvnu  zaštitu protiv čađave krastavosti (Venturia inaequalis) jednim  od fungicida: Captan 50 WP, Captan 80 WG, Delan 700 WDG, Delan pro, Alcoban.

Za suzbijanje pepelnice (Podosphera leucotricha) jabuke mogu se primijeniti  fungicidi na bazi sumpora.

U nasadima gdje je proteklih godina bilo problema sa pepelnicom primijeniti jedan od fungicida: Luna expirience, Sercadis, Sercadis plus i dr.

U nasadima pratitimo  populaciju lisnih uši, crvenog voćnog pauka, jabučnog savijača, minera.

Preporučena sredstva primijeniti prema uputi proizvođača i u skladu sa FIS-bazom, obavezno evidentirati izvršeno tretiranje i propisno zbrinuti ambalažu.

Marijana Milušić dipl ing.

E-mail. Marijana.Milusic@mps.hr

 

 




Obavijest voćari-koštičavo voće

U nasadima koštičavog voća treba nastaviti sa zaštitom protiv bolesti (šupljikavost lista) za koje se mogu primjenjivati sredstva za zaštitu bilja kao:

a.t.kaptan (Castor, Captan WP 50)- šupljikavost-koštičavo voće, 3x u sezoni- (napomena : u višnji ne primjenjivati do iza  berbe!)

a.t.ditianon (Delan 700 WDG)-šupljikavost- marelica, breskva, nektarina,trešnja- 3x u toku vegetacije- Prskanje ili raspršivanje leđnim prskalicama ili raspršivačima ili raspršivanje traktorskim raspršivačima. Utrošak vode prilagođava se bujnosti i gustoći nasada, fenofazi i stroju za primjenu pesticida. Uobičajeni utrošak škropiva u voćarstvu kreće se od 200 do 1500 l/ha.

Nasade pregledati na pristunost lisnih uši i po potrebi primijeniti insekticid.

Prije izbora SZB mogu se   pogledati dozvoljena sredstva u http://fis.mps.hr/trazilicaszb/.

Prije upotrebe bilo kojeg pripravka za zaštitu bilja detaljno pročitati  pisanu uputu koja se dobije prilikom kupovine u poljoprivrednoj apoteci i postupiti u skladu s njom.

Obratiti pozornost na propisane koncentracije i doze ,broj primjena u toku jedne vegetacijske sezone, dozvoljenu fenofazu i vrijeme  primjene.

Korištene pripravke upisati u evidencijsku listu a ambalažu propisno zbrinuti.

Ukoliko strojevi za primjenu sredstava za zaštitu bilja nisu atestirani potrebno je to učiniti.

Kod kupovine i primjene szb imati važeću potvrdu. Provjeriti rok valjanosti.

Kod primjene i pripreme preparata koristiti propisanu zaštitnu opremu.

Mira Živković, dipl.inž.

Mira.Zivkovic@mps.hr

 

 




Obavijest voćari-jabuka!

U nasadima jabuka  trebalo bi nastaviti sa zaštitom protiv bolesti krastavosti jabuke (Venturia inaequalis). Potrebno je pratiti vremensku prognozu i prije kiše provesti zaštitu fungicidima preventivnog djelovanja.

Pripravci koji se mogu koristiti za tu namjenu i preventivnog su djelovanja:

a.t.ditianon Delan 700WDG-0,5 do 0,75kg/ha,najviše 6x u toku vegetacije,

Dynamo-najviše 6x u toku vegetacije

a.t.kaptan -Captan 80WG-dozvoljeno 5x u vegetacijskoj sezoni, Captan WP50 dozvoljeno 3xu toku sezone

i drugi.

U zaštititi protiv pepelnice mogu se koristiti pripravci na bazi sumpora ili kod jačeg potencijala zaraze pripravci Topas 100 EC, Luna experience, Sercadis plus,  Sercadis.

Kod izbora  SZB pregledati i ostala dozvoljena sredstva u RH za ove namjene kao i njihovu kombinaciju te ograničenja, preporuke proizvođača i ostale podatke na :

https://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb/

Prije upotrebe bilo kojeg pripravka za zaštitu bilja detaljno pročitati  pisanu uputu koja se dobije prilikom kupovine u poljoprivrednoj apoteci ili fis tražilici i postupiti u skladu s njom.

Obratiti pozornost na propisane koncentracije i doze , dozvoljenu fenofazu i vrijeme  primjene (vrijeme leta pčela!) kao i broj dozvoljenih tretiranja u toku jedne vegetacijske sezone.

Korištene pripravke upisati u evidencijsku listu a ambalažu propisno zbrinuti.

Ukoliko strojevi za primjenu sredstava za zaštitu bilja nisu atestirani potrebno je to učiniti.

Kod kupovine i primjene szb imati važeću potvrdu. Provjeriti rok valjanosti iskaznice.

Kod primjene i pripreme preparata koristiti propisanu zaštitnu opremu.

Mira Živković, dipl.inž.

Mira.Zivkovic@mps.hr

 

 




Obavijest vinogradi

U slijedećim danima se najavljuje promjenjivo vrijeme-od srijede do vikenda (više su temperature i moguće oborine) pa bi moglo doći do povoljnih uvjeta za razvoj bolesti u nasadima vinove loze- plamenjače (Plasmopara viticola).  Pripravci koji bi se mogli primijeniti u ovim uvjetima (povoljni vremenski uvjeti i porast loze) su :

a.t.fosetil –

Azimut 80 WG-najviše primjena 4x u vegetacijskoj sezoni

Mikal premium- max 3x u toku sezone

Mikal flash- max 3xu toku sezone i dr.

U zaštiti nasada protiv pepelnice (Erisiphe necator) mogući su pripravci kao: Stroby, Luna espririence, Nativo 75 WG i dr.

Kod izbora  SZB pregledati i ostala dozvoljena sredstva u RH za ove namjene kao i njihovu kombinaciju te ograničenja, preporuke proizvođača i ostale podatke na :

https://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb/

Prije upotrebe bilo kojeg pripravka za zaštitu bilja detaljno pročitati  pisanu uputu koja se dobije prilikom kupovine u poljoprivrednoj apoteci ili fis tražilici i postupiti u skladu s njom.

Obratiti pozornost na propisane koncentracije i doze , dozvoljenu fenofazu i vrijeme  primjene kao i broj dozvoljenih tretiranja u toku jedne vegetacijske sezone.

Korištene pripravke upisati u evidencijsku listu a ambalažu propisno zbrinuti.

Ukoliko strojevi za primjenu sredstava za zaštitu bilja nisu atestirani potrebno je to učiniti.

Kod kupovine i primjene szb imati važeću potvrdu. Provjeriti rok valjanosti iskaznice.

Kod primjene i pripreme preparata koristiti propisanu zaštitnu opremu.

 

Mira Živković, dipl.inž.

Mira.Zivkovic@mps.hr




Obavijest proizvođačima koštičavog voća

Meteorolozi sredinom tjedna najavljuju kišu što će omogućiti razvoj bolesti lista u voćnjacima koštičavog voća.

Za zaštitu od infekcije uzročnikom šupljikavosti lista (Stigmina charpophilla) registrirani su pripravci Captan WP 50 i Kastor. Navedeni fungicidi su registrirani i za zaštitu šljive od narančaste pjegavosti (Polystigma rubrum).

Na trešnji, marelici, breskvi i nektarini može se koristiti i Delan 700 WDG.

Na višnji i marelici može se koristiti Merpan 80 WDG.

Za zaštitu breskve od pepelnice mogu se koristiti Luna Experience, Nativo 75 WG, Revyona i Domark 40 ME.

Za preventivnu zaštitu od kozičavosti lista (Blumeriella jaapii) na višnji se mogu koristiti Chromodin S-65 i Luna Expirience, dok su na trešnji dozvoljeni Chromodin S-65 i Delan 700 WDG.

Preporuča se obaviti pregled nasada na prisutnost lisnih ušiju (Aphididae). Ukoliko je zabilježena jača populacija lisnih ušiju preporučamo primijeniti jedan od navedenih pripravaka Za suzbijanje lisnih uši dozvoljeni su insekticidi:

Teppeki 500 WG – na breskvi, šljiva;

Pirimor 50 WG –  na višnji, breskvi, šljivi, marelici;

Mospilan 20 SG – na trešnji, višnji, šljivi breskvi, nektarini;

Movento – na breskvi, nektarini, marelici, trešnji šljivi.

 Zbog zaštita pčela obavezno voditi računa da se pokosi međuredni cvjetni pojas.

 

Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijenite sukladno uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim sustavom. Podaci o registriranim sredstvima za zaštitu bilja dostupni su putem internetske tražilice na sljedećoj adresi: https://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb/

Primjenu sredstava za zaštitu bilja mogu obavljati samo osobe s položenim ispitom o sigurnom rukovanju i pravilnoj primjeni pesticida, za aplikaciju se smiju koristiti samo pregledani uređaji za primjenu pesticida. Ambalažu sredstava za zaštitu bilja potrebno je zbrinuti na propisani način te voditi evidencijsku listu o uporabi sredstava za zaštitu bilja.

 

Božena Dežđek, dipl. ing. zaštite bilja

e-mail: bozena.dezdjek@mps.hr

 

 




Obavijest voćarima

Meteorolozi za naredne dane najavljuju nestabilno vrijeme i kišu uslijed koje bi uz dugotrajnu vlaženje lista moglo doći do infekcije uzročnikom krastavosti jabuka (Venturia inaequalis). Preporučamo voćarima da prije najavljenih oborina ponove zaštitu za suzbijanje krastavosti jabuka (Venturia inaequalis) primjenom preventivnog fungicida na bazi kaptana (Captan 80 WG, Captan WP 50, Merpan 80 WDG, Kastor) ili ditianona (Delan 700 WDG, Delan pro, Alcoban, Dynamo) ili metirama (Polyram – registracija važi do 28.5.2024., a krajnji rok za primjenu zaliha je 28.11.2024. godine).

Za suzbijanje pepelnice (Podosphaera leucotricha) moguća je primjena pripravaka na bazi sumpora. U nasadima gdje je pepelnica dominantan problem prednost dajemo pripravku Sercadis, Luna experience, Sercadis plus, Topas 100 EC.

Od sredine travnja bilježimo intenzivan let jabučnog savijača (Cydia pomonella) i minera okruglih mina (Leucoptera malifoliella) te odlaganje jaja navedenih štetnika. Preporuku o rokovima njihova suzbijanja dati ćemo u narednim danima.

Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijenite sukladno uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim sustavom. Podaci o registriranim sredstvima za zaštitu bilja dostupni su putem internetske tražilice na sljedećoj adresi: https://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb/

Primjenu sredstava za zaštitu bilja mogu obavljati samo osobe s položenim ispitom o sigurnom rukovanju i pravilnoj primjeni pesticida, za aplikaciju se smiju koristiti samo pregledani uređaji za primjenu pesticida. Ambalažu sredstava za zaštitu bilja potrebno je zbrinuti na propisani način te voditi evidencijsku listu o uporabi sredstava za zaštitu bilja.

 

Božena Dežđek, dipl. ing. zaštite bilja

e-mail: bozena.dezdjek@mps.hr

 




Obavijest proizvođačima jabuke i kruške

Mogućnost oborina najavljena je sredinom ovog tjedna. Voćarima savjetujemo da izvrše preventivnu zaštitu plantažnih nasada prije oborina. Za suzbijanje krastavosti jabuka (Venturia inaequalis) predlažemo primijeniti pripravke:

  • Na bazi aktivne tvari ditianon: Delan SC, Delan 700 WDG, Delan Pro, Alcoban, Dynamo ili
  • Na bazi aktivne tvari metiram*: Polyram DF ili
  • Na bazi aktivne tvari kaptan: Merpan 80 WDG, Kastor, Kapho 80 WG, Kaption 80 WG, Scab 480 SC.

*Pripravku Polyram DF ukinuta je registracija, a krajnji rok za primjenu zaliha 28.11.2024.

Ukoliko se zaštita ne provede prije oborina tada je u roku od 24 sata iza oborina potrebno provesti zaštitu nekim od fungicida sistemičnog djelovanja (Sercadis, Score i sl) uz dodatak pripravka kontaktnog djelovanja.

U suzbijanju pepelnice jabuke (Podosphaera leucotricha) u ovim fenofazama mogu se koristiti pripravci na bazi sumpora: Cosavet DF, Sulgran 80, Thiovit jet, Kumulus DF, Kalinosul 80 WG, Kossan WG, Sulfosul 80 , Sumpor SC-80, Brimflo, Sulgran, Microthiol special disperss, Azumo WG, Visul WG

U nasadima gdje je zabilježen jaki napad pepelnice moguće je koristiti neki od slijedećih pripravaka: Luna experience, Stroby WG , Sercadis, Zato 50 WG, Sercadis plus,Topas 100 EC

Porastom temperature zraka u narednim je danima moguća pojava jabučnog crvenog pauka i lisnih uši. Let leptira jabučnog savijača u kritičnom broju zabilježen je sredinom travnja, a preporuku o rokovima njegova suzbijanja dati ćemo u narednim danima.

Pripravke za zaštitu bilja upotrijebiti prema uputi proizvođača, a praznu je ambalažu potrebno zbrinuti na propisani način.

Podaci o registriranim sredstvima za zaštitu bilja dostupni su putem internetske tražilice na sljedećoj  adresi: http://fis.mps.hr/trazilicaszb/

 

                                                               Suzana Slovic, dipl.ing.                                 

                                                              E-mail: suzana.slovic@mps.hr




Obavijest proizvođačima pšenice

Pregledom usjeva na terenu utvrđeno je da se većina usjeva nalazi u fazi početka klasanja.

Kako se očekuju padaline u narednom periodu kao i povišene temperature zraka proizvođači i trebaju pregledati svoje usjeve  i izvršiti zaštitu od paleži klasa (Fusarium spp.),  pepelnice (Blumeria graminis), hrđe (Punccinia spp.) te smeđe pjegavosti pšenice (Septoria Ttritici).

 

Od fungicida za tu namjenu može se primijeniti neki od registriranih fungicida:

 Elatus era, Magnello, Ascra Xpro, Revycare, Caramba, Prosaro 250 EC, Falcon Forte, Amistar 250 SC, Univoq, i dr.

Primjenom fungicida suzbijaju se i bolesti lista (Puccinia , Erysiphe, Septoria).

Prije tretmana provjeriti i pojavu žitnog balca , žitnih stjenica i lisnih uši te prema potrebi odraditi i zaštitu insekticidom.

Neki od dozvoljenih:

Cythrin max, Decis 100 EC, Karate zeon, Poleci i dr.

Sredstva za zaštitu bilja potrebno je koristiti sukladno uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim sustavom Ministarstva poljoprivrede(FIS baza).

Ambalažu SZB zbrinuti na propisani način te voditi evidencijsku listu o uporabi sredstava za zaštitu bilja.

                                                                                                            Sanja Vuković dipl.ing.agr.

                                                                                                                   Sanja.vukovic@mps.hr

 

 




Obavijest proizvođačima jabuke i kruške

Prema najavama meteorologa na području Virovitičko-podravske županije očekuje se nestabilno vrijeme s oborinama. Takvo vrijeme  pogoduje  razvoju  infekcija krastavosti jabuke i kruške (Venturia inaequalis). Voćarima preporučamo da neposredno prije najave oborina preventivno zaštite svoje nasade jabuke i kruške jednim od navedenih površinskih fungicida kontaktnog djelovanja  (Delan SC, Delan 700 WDG, Delan pro, Alcoban, Dynamo i dr ).

U suzbijanju  pepelnice ( Podosphaera leucotrichajabuke, mogu se koristiti pripravci na bazi  sumpora, uz obaveznu primjenu mehaničkog odstranjivanja zaraženih izboja. Primijeniti jedan od navedenih pripravaka (Cosavet DF, Sulgran 80, Thiovit jet, Kumulus DF, Kalinosul 80 WG, Kossan WG, Sulfosul 80 , Sumpor SC-80, Brimflo, Sulgran, Microthiol special disperss, Azumo WG, Visul WG).

U nasadima  gdje je  zabilježen jak napad  pepelnice (Podosphaera leucotricha) preporučamo  primijeniti neki od pripravaka: Luna experience, Stroby WG, Sercadis, Sercadis plus, Zato 50 WG i dr.

Unatoč ranoj pojavi leptira jabučnog savijača, hladno vrijeme ne pogoduje njihovoj kopulaciji i odlaganju jaja te mjere  zaštite još nisu potrebne, stoga preporučamo pratiti naredne preporuke.

Upotrijebljeno sredstvo koristiti prema priloženoj uputi za upotrebu, isto na propisani način zbrinuti, voditi evidenciju o uporabi sredstava za zaštitu bilja, pridržavati se Zakona o održivoj uporabi pesticida NN 46/22.

 

                                                                                Ivana Češek, mag.ing.agr.

                                                                                             e-mail: ivana.cesek@mps.hr