Preporuka vlasnicima trajnih nasada oraha – orahova muha

Praćenje leta Orahove muhe (Rhagoletis completa), uz uporabu žutih ljepljivih ploča s dodatkom feromonskog atraktanta, pokazuje kako je let odrasle orahove muhe vrlo intenzivan. Podaci prikupljeni na lokalitetima u k.o. Brođanci, Popovac i Strizivojna pokazuju, kako je prosječni dnevni ulov 20 jedinki ili više. Na jednom lokalitetu je pomoću feromonske klopke, uhvaćeno (protekli tjedan) čak 225 odraslih muha. Naravno, ovakvi vrlo veliki ulovi odnose se na nasade u kojima proteklih godina nisu primijenjene adekvatne mjere zaštite od orahove muhe, što je rezultiralo visokim infektivnim potencijalom štetnika. Analizom zaraženih plodova, u zelenoj lupini oraha utvrđena je i nazočnost ličinki štetnika koje su otprilike na sredini svoga razvoja tj. starosti oko 15-20 dana.

U prethodnoj preporuci (12.07.2024.), voćarima je dana preporuka za prvi insekticidni tretman protiv orahove muhe 20.07.2024., te je sukladno navedenom, preporučen i drugi insekticidni tretman za 15-ak dana tj. 05. kolovoza 2024. Napominje se kako još uvijek nije kasno za obavljanje drugog tretmana.

Ovisno o učinkovitosti prva dva tretmana i brojnosti uhvaćenih imaga na feromonskim klopkama, ovisit će i treći insekticidni tretman koji se preporučuje u periodu od 20-25. kolovoza.

U nastavku se donosi tablica registriranih insekticidnih pripravaka za korištenje u orahu (FIS tražilica na dan 12.08.2024. – https://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb/):

Pripravak Aktivna tvar Registriran za štetnika Napomena
LASER Spinosad Jabučni savijač (Cydia pomonella) Ekološki pripravak
CARPOVIRUSINE EVO 2 Cydia pomonella Granulovirus Jabučni savijač (Cydia pomonella) Ekološki pripravak
DECIS 100 EC Deltametrin Jabučni savijač (Cydia pomonella)

Kestenov savijač (Cydia splendana)

Lisne uši (Hyalopterus spp.)

Pistacijeva osica (Eurytoma plotnikovi)

100 g/l aktivne tvari
SCATTO Deltametrin Jabučni savijač (Cydia pomonella)

Kestenov savijač (Cydia splendana)

Lisne uši (Hyalopterus spp.)

25 g/l aktivne tvari
ROTOR SUPER Deltametrin 25 g/l aktivne tvari
DEMETRINA 25 EC Deltametrin 25 g/l aktivne tvari
MOVENTO Spirotetramat Lisne uši (Aphididae)

Štitaste uši (Coccoidea)

Sistemik
CORAGEN 20 SC Klorantraniliprol Jabučni savijač (Cydia pomonella)
VOLIAM Klorantraniliprol Jabučni savijač (Cydia pomonella) BBCH 73-81
SHENZI 200 SC Klorantraniliprol Jabučni savijač (Cydia pomonella) BBCH 73-81
AFFIRM OPTI Emamektin benzoat Jabučni savijač (Cydia pomonella)  
BUMINAL Biljni proteinski mamac (proteini 38,65%, ukupno dušika 8,19%, amino dušični spojevi 3,25%) 0,6 lit na 100 lit vode

 Navedeni pripravci nisu registrirani za suzbijanje orahove muhe ali će njihova primjena u individualnom programu zaštite, djelovati i na smanjenje populacije orahove muhe (sporedni učinak – eng. side effect).

U nasadima velike visine i volumena krošnje, u svrhu smanjenja količine škropiva uz insekticid se može dodati i biljni proteinski mamac (Buminal). U slučaju korištenja biljnog proteinskog mamca, nije potrebno tretirati cijelu krošnju već samo donju polovinu, čime će imaga orahove muhe biti privučena u donje dijelove te biti izložena djelovanju insekticida. Ekološkim proizvođačima oraha preporučuje se obavljanje 2-3 tretmana protiv prethodno navedenih štetnika uz korištenje pripravaka na bazi spinosada (Laser) i cydia pomonella granulovirusa (Carpovirusine evo 2) uz dodatak biljnog proteinskog mamca (Buminal). Istraživanja su pokazala kako pripravak Laser ima dosta dobro sporedno djelovanje i na orahovu muhu.

Vlasnici pojedinačnih (solitarnih) stabala oraha na okućnicama, mogu uspješno primijeniti metodu masovnog ulova orahove muhe, postavljanjem lovki (žute ljepljive ploče), na način da se na stablo postavi veći broj ploča (3-10 kom.). Ploče se na stablu mijenjaju jednom tjedno (ili rjeđe), čime će se znatno smanjiti štete na plodovima oraha. Još učinkovitija metoda je da se uz dvije žute ploče po stablu postavi i sintetički hranidbeni atraktant (amonijev karbonat) ili feromonski mamac. Žute ploče se izmjenjuju svakih 7 dana ili rjeđe a hranidbeni/feromonski atraktant svakih 30 dana.

Napomena proizvođačima: Sredstva za zaštitu bilja (SZB), potrebno je primjenjivati sukladno uputama na etiketi. Ambalažni otpad potrebno je propisno zbrinjavati te voditi evidenciju o uporabi sredstava za zaštitu bilja. Prije svake primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu, preporuča se  redovito praćenje web-aplikacije Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) Ministarstva poljoprivrede radi moguće promjene u registraciji SZB (https://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb/).

dr.sc. Tihomir Validžić 

E-pošta: tihomir.validzic@mps.hr 

Pripremi za ispis