Obavijest vinogradarima
U posljednja dva tjedna prevladavalo je izrazito vruće i sparno vrijeme, a 13. srpnja je pojedina područja naše županije zadesilo olujno nevrijeme praćeno tučom i velikom količinom oborine. Maksimalna temperatura svakodnevno doseže 32-36˚ C što je izrazito stresno za vinovu lozu te su na bobama vidljivi simptomi sunčevih ožegotina.
Većina sorata vinove loze zatvorila je grozd, a ranije sorte ulaze u fazu šare i omekšavanja boba.
Opasnost od razvoja pepelnice na grozdu prijeti sve do početka omekšavanja i promjene boje boba dok je zaraza plamenjače vinove loze (Plasmoparas viticola) trenutno moguća na mladom vršnom lišću i zapercima.
Prilikom odabira fungicida za zaštitu vinove loze i njihovih kombinacija u drugoj polovici srpnja važno je voditi računa o karenci odabranih pripravaka i njihovih kombinacija. Karenca na vinskim sortama vinove loze je uglavnom dosta duga zbog mogućeg negativnog utjecaja fungicida na vrenje i kakvoću vina. Neki fungicidi na osnovi bakra imaju karencu 35 dana, na osnovi folpeta 42 dana, a na osnovi metirama 56 dana!
S obzirom da tijekom ljeta često svjedočimo olujnim nevremenima praćenim tučom, mnogi vinogradari se nakon njih odlučuju za primjenu pripravaka na osnovi bakra i folpeta, no zbog mogućeg negativnog utjecaja na aromu vina moguće ih je koristiti samo na kasnim sortama vinove loze.
Neki fungicidi kraće karence za zaštitu od plamenjače vinove loze: Cupra (K 15), Cuprablau Z 35 WG, Orondis, Mildicut 25 SC, Daramun, Chantico, Manamid, Enervin SC, Ampexio (K 21), Leimay, Leimay S, Zongruum, Gachinko (K 28).
Neki pripravci kraće karence za zaštitu od pepelnice vinove loze: Luna Expirience (K 14), Cyflamid 5 EW (K 21), Dynali (K 21), Collis (K 28), Kusabi (K 28), Talendo (K 28).
Primjenu specifičnih botriticida za zaštitu od sive plijesni prilagodite fazi promjene boje i mekšanju boba.
Podsjećamo vinogradare da je u vinogradima potrebno provoditi mjere za sprječavanje širenja zlatne žutice vinove loze:
- uklanjati trsove koji pokazuju simptome zajedno sa korijenjem
- uništavati običnu pavitinu (Clematis vitalba)
- krčiti zapuštene vinograde
- pratiti prisutnost američkog cvrčka (Scaphoideus titanus Ball),vektora zlatne žutice, žutim ljepljivim pločama
Ako se tijekom srpnja na žutim pločama ulovi i samo jedan odrasli oblik američkog cvrčka, potrebno je obaviti treće tretiranje insekticidima: Krisant EC, Abanto, Sumialfa 5FL, Flipper i dr.
Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijenite sukladno uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim sustavom.
Primjenu sredstava za zaštitu bilja mogu obavljati samo osobe s položenim ispitom o sigurnom rukovanju i pravilnoj primjeni pesticida, za aplikaciju se smiju koristiti samo pregledani uređaji za primjenu pesticida. Ambalažu sredstava za zaštitu bilja potrebno je zbrinuti na propisani način te voditi evidencijsku listu o uporabi sredstava za zaštitu bilja.
mr. sc. Željkica Oštrkapa-Međurečan
E-mail: zeljkica.medurecan@mps.hr