Obavijest proizvođačima oraha

U nasadima oraha u posljednjih 7 dana zabilježen je početak leta orahove muhe te zbog smanjenja šteta u narednom razdoblju preporučamo provoditi mjere zaštite.

 

Za pojedinačna stabla na okućnicama kao mjera zaštite može se koristiti metoda masovnog ulova tako da se na stablo vješa veći broj žutih ljepljivih ploča. Ulovom muha na žute ljepljive ploče smanjit će se šteta na plodovima oraha.

 

Nakon ulova muha na žute ljepljive ploče u intenzivnim nasadima može se obaviti tretiranje stabala insekticidima dozvoljenim za primjenu na orahu. Prema podacima Fitosanitarnog informacijskog sustava, u Hrvatskoj za suzbijanje navedenog štetnika dozvolu ima  insekticid Laser, no na orahovu muhu su djelotvorni i neki pripravci registrirani za suzbijanje drugih štetnika oraha npr. Decis, Scatto, Rotor super i dr.

Na žalost, zbog visine stabala i veličine krošnje oraha ovu mjeru je najčešće teško provesti te su zbog loše kvalitete zaštite prisutne štete.

Na stablima veće visine i volumena preporuča se insekticidu Laser dodati proteinski mamac npr. Buminal. Ako se proteinski mamac dodaje insekticidima tada se može škropivom tretirati samo donji dio krošnje s južne strane stabla. Tretiranje se ponavlja svakih desetak  dana.

 

U nasadima oraha prisutna je pjegavost lista oraha. Posljedica je to infekcija uzročnikom sive pjegavosti oraha ostvarenih tijekom kišnih razdoblja u svibnju i lipnju na što smo upozoravali u ranijim preporukama.

 

Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijenite sukladno uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim sustavom. Primjenu sredstava za zaštitu bilja mogu obavljati samo osobe s položenim ispitom o sigurnom rukovanju i pravilnoj primjeni pesticida, za aplikaciju se smiju koristiti samo pregledani uređaji za primjenu pesticida.  Ambalažu sredstava za zaštitu bilja potrebno je zbrinuti na propisani način te voditi evidencijsku listu o uporabi sredstava za zaštitu bilja.

 

 mr. sc. Željkica Oštrkapa-Međurečan

E-mail: zeljkica.medurecan@mps.hr