Obavijest vinogradarima

Potrebno je nastaviti redovnu zaštitu vinograda protiv uzročnika plamenjače vinove loze (Plasmopara viticola), pepelnice vinove loze (Uncinula necator) i botritisa (Botrytis cinerea) jednim od dozvoljenih pripravaka.

Za zaštitu od plamenjače vinove loze može se upotrijebiti jedan od fungicida: AMPEXIO, ORONDIS, RIDOMIL GOLD R, ORVEGO, GOLBEX WG, MIKAL PREMIUM F, PERGADO F, FORUM STAR, MAGMA TRIPLE, FOLPAN GOLD i dr.

Protiv pepelnice upotrijebiti  jedan od dozvoljenih sredstava: TALENDO, DOMARK 40 ME, COLLIS, DYNALI, LUNA EXPERIENCE, FOLICUR EW 250, NATIVO 75 WG, TOPAS 100 EC, VIVANDO SC, TEBKIN 250 EW, KUSABI i dr.

Za zaštitu od sive plijesni (Botrytis cinerea) preporučujemo primjenu specifičnih botriticida: TELDOR SC 500, CANTUS, SWITCH 62,5 WG, PYRUS 400 SC, CHORUS 75 WG i dr.

 

U odabiru pripravaka prednost treba dati fungicidima koji su najmanje puta korišteni. Zbog velike lisne mase zaštitna sredstva potrebno je primijeniti uz veći utrošak vode i u zonu grožđa.

 

Voditi računa o karenci.

 

Također, vinogradare podsjećamo da su prema Naredbi o poduzimanju mjera za sprječavanje širenja i suzbijanje zlatne žutice vinove loze obavezni redovito pregledavati svoje vinograde na prisustvo simptoma zlatne žutice vinove loze. Simptomi se pojavljuju već krajem lipnja i postaju sve vidljivi do kraja vegetacije.

 

Simptomi na mladicama: skraćeni internodiji, mladice ostaju zelene, ne dozrijevaju.

Simptomi na listovima: kod bijelih sorti listovi žute, a kod crvenih intenzivno crvene, listovi se uvijaju prema naličju i list poprima kopljast izgled, lišće zbog nagomilanih šećera postaje krto pa se nakon stiskanja u ruci mrvi.

Simptomi na grozdovima: cvat se suši i ostaje na trsu, a zaraženi grozdovi potpuno venu i ne dozrijevaju.

U slučaju sumnje na zarazu odmah izvijestiti Fitosanitarnu inspekciju, Hrvatsku agenciju za poljoprivredu i hranu ili Upravu za stručnu podršku razvoju poljoprivrede-Savjetodavnu službu.

 

Podaci o registriranim sredstvima za zaštitu bilja dostupni su putem web tražilice na sljedećoj adresi: https://fis.mps.hr/trazilicaszb/.

 

Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijeniti sukladno uputama proizvođača, a praznu ambalažu propisno zbrinuti. Obavezno voditi evidenciju o tretiranju.

 

Prema novom Zakonu o održivoj uporabi pesticida (NN 46/2022) propisano je da su svi profesionalni korisnici sredstava za zaštitu bilja dužni voditi evidenciju o zaštiti bilja i čuvati je 3 godine kao i račune od kupljenih sredstava za zaštitu bilja.

 

 

Marina Kršić, mag. ing. agr.

E-mail: marina.krsic@mps.hr