Obavijest proizvođačima koštićavog voća

Od zadnje preporuke za zaštitu koštićavog voća (šljiva, trešnja, višnja) prošlo je 11 dana.

U tom periodu pale su na području Ličko-senjske županije prema podacima agroklimatskih stanica različite količine oborina navedene u tablici 1.

Tablica 1.

Lokalitet Količina oborina (l/m²) 15.04.-25.04.2024.
Brinje 63,7
Bunić 47,5
Donje Pazarište (Kalinovača) 73,7
Gospić 63,0
Ličko Lešće 37,4
Otočac (Glavace) 68,0
Podlašača 34,1
Prvan Selo 40,6
Vranik 10,2

Prema prognozi vremena slijedi nekoliko stabilnih dana uz zatopljenje, a nakon toga ponovno kišni period. Stoga je preporuka provesti mjere zaštite koštićavog voća protiv bolesti.

Podaci o registriranim SZB u RH za ovu svrhu vode se u Fitosanitarnom informacijskom sustavu(FIS) dostupnom na web adresi Ministarstva poljoprivrede:

https://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb

Ako su koštićave voćke još u stadiju cvatnje odnosno precvjetavanja bilo bi potrebno ponoviti zaštitu protiv monilije (Monilinija laxa)  prema preporuci od 15. travnja ove godine. Zaraza uzročnikom sušenja cvijetova  i rodnih grančica (Monilinia laxa) moguća je sve do kraja cvatnje.

Koštićave voćke koje su završile cvatnju preporučamo provesti zaštitu protiv bolesti lista.

U nasadima šljiva mogu se koristiti fungicidi: Captan WP 50, Kastor, Futura 50 WP.

Na trešnji može se upotrijebiti Delan 700 WDG protiv šupljikavosti lista i kozičavosti lista.

Protiv kozičavosti lista na višnji i trešnji (Blumeriella jaapii) može se upotrijebiti fungicid Chromodin S-65, Syllit 544 SC.  Na višnji protiv kozičavosti lista dozvoljen je i Luna experience.

 Zatopljenjem se može očekivati i pojava lisnih ušiju na koštićavom voću.

Potrebno je vršiti pregled i prema potrebi provesti mjere zaštite. Kritičan broj je pojava  5 kolonija na 100 pregledanih izbojaka.

Za suzbijanje može se upotrijebiti jedan od sljedećih pripravaka: Mospilan 20 SG (trešnja, višnja, šljiva), Movento (šljiva, trešnja), Pirimor 50 WG (šljiva, višnja), Teppeki 500 WG (šljiva).

Zaštitu izvršiti predvečer kada pčele ne lete, pri mirnom vremenu bez vjetra. Također je potrebno odstraniti korove u cvatnji prije tretiranja!

Preporučena sredstava primijeniti sukladno uputama proizvođača i u skladu sa Fitosanitarnim informacijskim sustavom (FIS). Pri primjeni sredstva koristiti zaštitnu odjeću.

Prema Zakonu o održivoj uporabi pesticida (NN 46/2022) primjenu sredstava za zaštitu bilja treba unijeti u Evidenciju korištenja sredstava za zaštitu bilja koju je potrebno čuvati u razdoblju od tri godine, uključujući i račune za kupljene pesticide. Ambalažni otpad od sredstava za zaštitu bilja također treba propisno zbrinjavati

 

Martina Orešković, dipl. inž. agr.

E-mail: Martina.Oreskovic@mps.hr