Obavijest proizvođačima jagode

Jagode su počele sa cvatnjom ovisno o lokalitetu i nasadu. Kišno vrijeme, najavljeno za vikend,  u cvatnji pogoduje razvoju gljivice uzročnika sive plijesni (Botrytis cinerea), stoga je potrebno preventivno zaštititi cvjetove protiv navedene  bolesti  (u cvatnji, nakon cvatnje) nekim od fungicida dozvoljenim za tu namjenu u jagodama vodeći računa o karenci primijenjenog sredstva:

Zaštićeni prostor GEOXE, SCALA, SERENADE ASO, POLYVERSUM, TAEGRO.

Na otvorenom PYRUS 400 SC, SIGNUM, SWITCH 62,5 WG, TELDOR SC 500, GEOXE, SCALA, SERENADE ASO, POLYVERSUM.

Porastom dnevnih temperatura te  intenzivnim porastom lisne mase zamijećena je  pojava štetnika na jagodama, naročito lisne uši (Aphididae spp.) i crveni pauk (Tetranychus urticae), a također treba pratiti pojavu i po potrebi suzbijati: jagodinog cvjetara, tripse (praćenje leta plavim pločama), stjenice, sovice. Potrebno je pratiti pojavu i brojnost štetnika postavljanjem plavih i žutih ljepljivih ploča, te provoditi zaštitu po potrebi.  Registrirani insekticidi za upotrebu su: PIRIMOR 50 WG, MOVENTO i RITMUS (lisne uši u zaštićenom prostoru);  Grial, PIRIMOR 50 WG, MOVENTO i RITMUS, DECIS 100 EC, POLECI PLUS, SCATTO, ROTOR SUPER,DEMETRINA 25 EC (lisne uši na otvorenom): DECIS 2,5 EC,VERTIMEC PRO,REQUIEM PRIME,EXALT 25 SC (trips u zaštićenom prostoru); EXALT 25 SC, ASSET five, KRAFT 18 EC, LASER, POLECI PLUS (trips na otvorenom).

Pravilniku o uspostavi akcijskog okvira za postizanje održive uporabe pesticida (NN142/12).

Članak 52.

Zaštita pčela kod folijarne primjene

(1) U vrijeme cvatnje poljoprivrednih kultura, profesionalni korisnik mora najmanje 72 sata prije tretiranja kontaktnim sredstvom za zaštitu bilja opasnim za pčele obavijestiti najbližu udrugu pčelara i Hrvatski pčelarski savez. Pčelarske udruge su obvezne obavijestiti pčelare odmah a najkasnije u roku od 24 sata po zaprimanju informacije o najavi tretiranja. Obavijest mora sadržavati datum i predviđeni sat tretiranja, trgovački naziv sredstva za zaštitu bilja, naziv profesionalnog korisnika te podatke o mjestu tretiranja. Hrvatski pčelarski savez prikuplja i sistematizira podatke o najavljenim tretiranjima te omogućuje javni pristup tim informacijama.

(2) U vrijeme cvatnje poljoprivrednih kultura zabranjena je primjena sistemičnih sredstava za zaštitu bilja opasnih za pčele.

(3) Primjena kontaktnih sredstava za zaštitu bilja opasnih za pčele u vrijeme cvatnje poljoprivrednih kultura dopuštena je samo u noćnim satima i to počevši od dva sata nakon zalaska do dva sata prije izlaska sunca.

(4) Flora i korovna flora koja služi za zatravljivanje u višegodišnjim nasadima ne smije biti u cvatnji, odnosno mora biti pokošena u trenutku tretiranja sredstvima koja su opasna za pčele ili se mora na drugačiji način spriječiti da sredstvo ne dođe s njom u dodir.

Upotrijebljeno sredstvo koristiti prema priloženoj uputi za upotrebu, isto na propisani način zbrinuti, voditi evidenciju o uporabi sredstava za zaštitu bilja prema Pravilniku o uspostavi akcijskog okvira za postizanje održive uporabe pesticida (NN142/12).

Ana-Marija Čajkulić, dipl.ing.agr.,

e-mail: Ana-Marija.Cajkulic@mps.hr