Obavijest proizvođačima koštičavog voća
Bubrenje pupova koštičavog voća započelo je u drugoj polovici veljače, no zbog izrazito hladne prve polovice ožujka otvaranje pupova usporeno. U posljednjih sedam dana došlo je do značajnog porasta temperature te su se maksimumi penjali i iznad 20°C što je značajno ubrzalo vegetaciju i dovelo do faze otvaranja cvjetova breskve i nektarine. Marelice su na našem području u punoj cvatnji ili na samom kraju cvatnje, a za koji dan očekujemo i otvaranje cvjetova nekih sorata trešnje i šljive.
Od početka ožujka nismo zabilježili kišu pa stoga nisu ni ostvareni uvjeti za razvoj bolesti koštičavog voća, prvenstveno kovrčavosti lista breskve i nektarine (Taphrina deformans).
Sredinom tjedna počinje kišni period tijekom kojeg koštičavom voću u fazi cvatnje prijeti opasnost od infekcije uzročnikom paleži cvijeta i sušenja izboja (Monilinia laxa). Preventivnu zaštitu najbolje je obaviti dan ili dva prije kiše.
Za preventivnu zaštitu od paleži cvijeta i sušenja izboja na breskvi dozvoljeni su i pripravci Nativo 75 WG, Switch 6,25 WG, Indar 5 EW, Chorus 50 WG, Luna Experience, Systhane 20 EW te pripravak Signum DF koji je dozvoljen na svim vrstama koštičavog voća. Pripravci Nativo 75 WG i Difcor djeluju i na kovrčavost lista te se mogu koristiti u nasadima kasnijih sorata ili na položajima gdje još nije došlo do razvoja listića.
Preventivnu zaštitu marelica u fazi pune cvatnje moguće izvršiti pripravcima kao što su Teldor SC 500, Chorus 50 WG, Indar 5 EW, Nativo 75 WG, Systhane 20 EW, Switch 6,25 WG, Signum DF.
Za zaštitu trešnje od paleži cvijeta i sušenja grančica dozvoljeni su fungicidi: Indar 5 EW, Switch 62,5 WG, Chorus 50 WG, Teldor SC 500, Luna Expirience.
Preventivnu zaštitu šljive u fazi cvatnje moguće je obaviti fungicidima: Chorus 50 WG, Teldor SC 500, Indar 5 EW, Switch 62,5 WG, Systhane 20 EW.
Na svim navedenim kulturama dozvoljen je i mikrobiološki pripravak Serenade Aso.
Podsjećamo vlasnike nasada šljiva da u početku cvatnje šljiva postave bijele ljepljive ploče radi praćenja leta žute i crne šljivine osice (Hoplocampa minuta, Hoplocampa flava). Šljivine osice su jedan od najznačajnijih problema u nasadima šljive jer uslijed jakog napada može doći do potpunog opadanja plodića!
S obzirom da počinje cvatnja voćaka, pčele koje oprašuju cvjetove postaju ugrožene zbog primjene opasnih sredstava za zaštitu bilja. Zbog toga su Pravilnikom o uspostavi akcijskog okvira za postizanje održive uporabe pesticide (NN 142/12) propisane mjere za zaštitu pčela:
– u vrijeme cvatnje poljoprivrednih kultura, profesionalni korisnik mora najmanje 72 sata prije tretiranja kontaktnim sredstvom za zaštitu bilja opasnim za pčele obavijestiti najbližu udrugu pčelara i Hrvatski pčelarski savez. Pčelarske udruge su obvezne obavijestiti pčelare odmah, a najkasnije u roku od 24 sata po zaprimanju informacije o najavi tretiranja. Obavijest mora sadržavati datum i predviđeni sat tretiranja, trgovački naziv sredstva za zaštitu bilja, naziv profesionalnog korisnika te podatke o mjestu tretiranja.
– u vrijeme cvatnje poljoprivrednih kultura zabranjena je primjena sistemičnih sredstava za zaštitu bilja opasnih za pčele.
– primjena kontaktnih sredstava za zaštitu bilja opasnih za pčele u vrijeme cvatnje poljoprivrednih kultura dopuštena je samo u noćnim satima i to počevši od dva sata nakon zalaska do dva sata prije izlaska sunca.
– flora i korovna flora koja služi za zatravljivanje u višegodišnjim nasadima ne smije biti u cvatnji, odnosno mora biti pokošena u trenutku tretiranja sredstvima koja su opasna za pčele
Prilikom odabira sredstva za zaštitu bilja vodite računa o tome je li njegova primjena dozvoljena na kulturi koju tretirate!
Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijenite sukladno uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim sustavom.
Primjenu sredstava za zaštitu bilja mogu obavljati samo osobe s položenim ispitom o sigurnom rukovanju i pravilnoj primjeni pesticida, za aplikaciju se smiju koristiti samo pregledani uređaji za primjenu pesticida. Ambalažu sredstava za zaštitu bilja potrebno je zbrinuti na propisani način te voditi evidencijsku listu o uporabi sredstava za zaštitu bilja.
mr.sc. Željkica Oštrkapa-Međurečan
E-mail: zeljkica.medurecan@mps.hr