Obavijest voćarima

Od posljednje preporuke za zaštitu voćaka od uzročnika bolesti  prošlo je 7 dana. U tom periodu pale su ovisno o lokalitetu veće količine kiše (tablica 1).

Tablica 1.

Lokalitet Količina oborina (l/m² ) 12.07.-20.07.2021.
Gospić 106,2
Prvan Selo 83,5
Otočac (Glavace) 76,5
Brinje 62,1

 

Zbog ispiranja fungicida kišom te pojave magle u jutarnjim satima i zadržavanja vlage na listovima jabuke preporuka je ponoviti mjere zaštite protiv krastavosti jabuke (Venturia inaequalis).  Potrebno je provesti zaštitu jednim od pripravaka: Poliram, DF, Delan pro, Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Delan 700 WG, Scab 80 WG, Kastor i sl.

Protiv pepelnice (Podosphaera leucotricha) se mogu upotrijebiti: Sercadis, Nimrod 25 SC, Luna experience ili neki od preparata na bazi sumpora.

 U nasadu jabuke i dalje je prisutan let jabučnog savijača (Cydia pomonella) te je potrebno provesti tretiranje. Koristiti jedan od insekticida: Affirm opti, Affirm, Coragen 20 SC, Harpun, Voliam targo, Imidan 50 WG.

Povećanjem temperatura moguća je pojava crvenog voćnog pauka (Panonychus ulmi).

Crveni pauk oštećuje listove, na čijoj se gornjoj strani isprva vide fine bjelkaste pjegice, zatim lišće poprimi sivo-žutu do Ijubičasto-smeđu boju, uvije se, suši i ponekad otpadne. Za zaštitu od crvenog pauka dozvoljeni su: Zoom 11 SC, Milkenknock, Kraft 18, Vertimec 018 Sc i dr. Tretiranje provesti u večernjim satima.

Protiv truleži ploda šljiva (Monilinia spp.) preporuka je ponoviti tretiranje. Dozvoljeni fungicidi su: Switch 62 WG, Teldor, Indar 5 EW, Nativo 75 WG, Chorus 50 WG.

U nasadima šljiva prisutan je i dalje let šljivinog savijača (Cydia funebrana). Ako je od zadnjeg tretiranja prošlo više od 14 dana potrebno je ponoviti zaštitu protiv navedenog štetnika. Za suzbijanje su dozvoljeni: Affirm opti, Coragen 20 SC i Delegate 250 WG i dr

Pri odabiru pripravaka voditi računa o karenci i o maksimalno dozvoljenom broju tretiranja pojedinim pripravkom u sezoni!

 Zaštitu izvršiti predvečer kada pčele ne lete, pri mirnom vremenu bez vjetra. Također je potrebno odstraniti korove u cvatnji prije tretiranja!

 Podaci o registriranim SZB u RH vode se u Fitosanitarnom informacijskom sustavu (FIS) dostupnom na web adresi Ministarstva poljoprivrede: https://fis.mps.hr/trazilicaszb/

Obavezno prije pripreme i primjene sredstva pročitati priloženu uputu, a pri primjeni sredstva koristiti zaštitnu odjeću.

Primjenu sredstava za zaštitu bilja treba unijeti u Evidenciju korištenja sredstava za zaštitu bilja, a njihovu ambalažu zbrinuti prema zakonskoj regulativi.

 

 Martina Orešković, dipl. inž. agr.

e-mail: Martina.Oreskovic@mps.hr

Pripremi za ispis