Obavijest za proizvođače jabuke i kruške

U nasadima jabuka utvrđeni su simptomi čađave krastavosti (Venturia inequalis) u slabije štićenim voćnjacima. Nakon travanjskog mraza ostao je ovisno o lokalitetu manji broj plodova koji su u ovom trenutku dosegli polovicu svoje konačne veličine. Prema podacima agrometeoroloških postaja, uvjeti za infekciju su ostvareni 27.06. i 28.06.2021. sa srednjom i jakom infekcijom  (Vivodinski Zorkovac) dok je na ostalim lokacijama zabilježeno niz slabih infekcija. S obzirom na najavljene oborine krajem tjedna i period nakon zadnjeg tretiranja preporuča se upotrijebiti dozvoljene preparate sistemičnog djelovanja– Score 250 EC, Difcor, Argo EC, Difenzone, Indar 5 EW  uz dodatak preventivnih preparata kao što su :

Dithane Mankozeb, Pennozeb 75 DG, Star 80 WP, Indofil 80 WP i dr.

S obzirom na visoke temperature zraka i visoku relativnu vlagu zraka nasade je potrebno zaštiti od pepelnice (Podosphaera leucotricha). Dozvoljeni preparati su: Luna experience, Domark 40 ME, Sercadis  i sl.

Preparati Indar 5 EW, Difcor, Argo, Domark 40 ME, Score, Luna experience  nasade štite od oba uzročnika bolesti.

Potrebno je, obzirom na nalaze u feromonskim trapovima, potrebno je provesti tretiranje nasada protiv jabučnog savijača. Dozvoljeni preprati su: Affirm, Affirm opti, Coragen 20 SC, Harpun, Voliam targo, Imidan 50 WG i sl.

Na lokaciji Zamršje je uočena prisutnost minera kružnih mina (Leucoptera melifoliella). Preparat  Coragen 20 SC  ujedno djeluje protiv jabučnog savijača, minera kružnih mina, savijača kožice ploda.

Ukoliko su uz minera kružnih mina uočene štitaste i lisne uši može se upotrijebiti preparat Mospilan SG.

Protiv lisnih uši dozvoljeni preparati su: Teppeki 500 WG, Mavrik 2F, Pirimor 50 WG, Mospilan 20 SG i sl.

Zaštitu izvršiti predvečer kada pčele ne lete, pri mirnom vremenu bez vjetra. Također je potrebno odstraniti korove u cvatnji prije tretiranja!

Sredstva za zaštitu bilja se trebaju primijeniti po uputama proizvođača u u skladu s FIS –om. Informacije o registriranim sredstvima dostupne su putem internet tražilice http://fis.mps.hr/trazilicaszb/. Primjenu sredstava za ZB mogu provoditi samo osobe s položenim ispitom o sigurnim rukovanju pesticidima  te  s po propisima pregledanim uređajima. Ambalaža sredstava za ZB se mora čuvati i odložiti na propisan način na za to unaprijed dogovorenim mjestima uz prateći list. Obavezno je vođenje i čuvanje Evidencije za uporabu sredstava za zaštitu bilja – čuvati 3 godine u konvencionalnoj proizvodnji i 5 godina u ekološkoj proizvodnji.

 

                                                                                              Sanja Mastelić-Ivić, dipl.ing.agr.

                                                                                              Sanja.mastelic-ivic@mps.hr