Obavijest vinogradarima

U zadnjoj dekadi svibnja zabilježeni su povoljni uvjeti za fruktifikaciju (sporulaciju) primarnih zaraza peronosporom vinove loze (Plasmopara viticola), te postoji značajan infektivni potencijal za sekundarne zaraze peronosporom. U zaštiti nakon cvatnje za suzbijanje peronospore predlažemo primjenu sistemičnih pripravaka: Folpan gold, Forum star, Acrobat MZ, Orvego, Metomor F, Diflunova, Ridomil Gold MZ Pepite, Galben F, Fantic F, Galben-M, Fantic M, Armetil M  i dr.

Porastom dnevnih temperatura zraka u vrijednostima iznad 30°C traju povoljni uvjeti za razvoj pepelnice vinove loze (Erysiphe necator). Za suzbijanje pepelnice vinove loze predlažemo primjenu pripravaka: Nativo WG, Domark ME, Mystic EC, Dynali EC, Collis SC, Luna Expirience, Difcor, Kusabi i sl.

Važno upozorenje za suzbijanje američkog cvrčaka!

Na području moslavačkog vinogorja 2019. godine potvrđena je zaraza zlatnom žuticom vinove loze, stoga upozoravamo vinogradare na obavezno pridržavanje mjera suzbijanja i praćenja populacije američkog cvrčka (Scaphoideus titanus) koji je prenositelj zlatne žutice.

Tijekom prošle dvije godine provodio se monitoring američkog cvrčka na slijedećim lokacijama: Kutina, Repušnica-Mramor brdo, Ilova, Voloder, Popovača, Ruškovica i Letovanski vrh te je na tim lokalitetima utvrđena njegova prisutnost.

Pregledom vinograda na području Popovače i Letovanskog Vrha, utvrđena je prisutnost ličinki američkog cvrčka u trećem razvojnom stadiju (L3) te je potrebno izvršiti njegovo suzbijanje. Ličinke mlađih razvojnih stadija zadržavaju se i hrane na bazalnim mladicama koje rastu iz panja, stoga se vizualni pregled vrši na lišću bazalnih mladica. Podsjećamo vinogradare da ličinke prolaze kroz pet razvojnih stadija, od kojih svaki traje 7 do 10 dana.

Prvo tretiranje američkog cvrčka provodi se kada su ličinke u razvojnom stadiju L3 jer ličinke u tom stadiju postaju infektivne i mogu prenositi zlatnu žuticu.

Za suzbijanje američkog cvrčka dopuštenje imaju insekticidi: Decis 2,5 EC, Sumialfa 5 FL, Avaunt EC, Cythrin Max, Abanto, Kristan EC, Pyregard i Asset Five.  U ekološkoj zaštiti vinove loze dopušteni su pripravci na bazi piretrina: Abanto, Kristant EC, Pyregard i Asset five.

S ciljem zaštite pčela, korovna flora koja služi za zatravnjivanje u vinogradima, a nalazi se u cvatnji, mora biti pokošena u trenutku tretiranja sredstvima koja su opasna za pčele.

Pripravke za zaštitu bilja upotrijebiti prema uputi proizvođača, a praznu je ambalažu potrebno zbrinuti na propisani način.

Podaci o registriranim sredstvima za zaštitu bilja dostupni su putem web tražilice na sljedećoj  adresi: http://fis.mps.hr/trazilicaszb/

Suzana Slovic, dipl.ing.               

    E-mail:  Suzana.Slovic@mps.hr

 

Pripremi za ispis