Obavijest proizvođačima oraha
U nasadima oraha prije najavljenih oborina provesti zaštitu od sive pjegavosti oraha ili antraknoze (Gnomonia leptostyla)). Simptomi se javljaju na lišću, izbojima i plodovima. U kišnim uvjetima parazit se brzo širi. Simptomi se najprije javljaju na lišću. Pjege na lišću su tamno sive boje okružene tamnijim rubom. Gljiva luči toksine koji izazivaju žućenje i opadanje lišća, te može doći do defolijacije tijekom ljeta. Simptomi na izbojima i plodovima su slični kao i na listovima. Kako plod nastavlja rast dolazi do njegove deformacije ili opadanja dok je još zelen. Kod kasnije zaraze unutrašnjost ploda pocrni i smanjuje mu se upotrebna vrijednost. Posljedice napada ovog patogena su smanjenje prinosa i kvaliteta plodova oraha, nedovoljna dozrelost mladica koja može dovesti do izmrzavanja oraha tijekom zime. Gljiva prezimljava u ostacima zaraženog lišća, zaraženim, otpalim plodovima i zaraženim mladicama.
Za zaštitu su registrirani fungicidi:
CHAMPION 50 WG (bakrov hidroksid) – 2-3 kg/ha Može se primijeniti najviše tri puta tijekom vegetacije u razmaku od 5 dana. Karenca je 21 dan.
DITHANE DG NEOTEC (mankozeb) – 210 g/100 l vode (0,21 kg/hl), K- 45 dana
PENCOZZEB 75 DG (mankozeb) – 2,1 kg/ha. Sredstvo se na orahu smije primijeniti najviše četiri puta u toku vegetacije. K- 45 dana
SIGNUM (boskalid) – 1,0 kg/ha, maksimalno 2 primjene u vegetaciji.
SYSTHANE 20 EW (miklobutanil) – 0,375 l/ha, karenca je 60 dana.
U krošnju postaviti žute ljepljive ploče zbog praćenja pojave i suzbijanja orahove muhe (Rhagoletis completa) čija aktivnost započinje početkom lipnja.
Fungicide koristiti prema preporukama proizvođača.
dr.sc. Mirna Ceranić
e-mail: mirna.ceranic@mps.hr