Obavijest proizvođačima jabuke i kruške
Unazad tri dana na Karlovačkom području pala je obilna kiša. U voćnjacima jabuka i krušaka prestala je opasnost od primarnih zaraza čađavom krastavošću jabuka (Venturia inequalis) i čađava krastavost krušaka (Venturia pyri). S obzirom na vremenske prilike moguće su sekundarne infekcije u voćnjacima s vidljivim simptomima bolesti.
Preporuča se primijeniti preventivne, kontaktne preparate koje j potrebno opetovano primjenjivati ovisno o količini oborina odnosno ispiranju sredstva.
Dozvoljeni preparati su : Dithane M- 45, Mankozeb, Penncozeb 75 DG, Manfil 75 WG, Indofil 80 WP, Star 80 WP, Delan 700 WG, Delan Pro, Merpan 80 WDG, Scab WG, Caption 80 WG,Kastor, Captan 80 WG.
S visokom relativnom vlagom zraka i visokim temperaturama zraka ostvarili su se uvjeti za zarazu pepelnicom jabuka (Podosphaera leucotricha). Dozvoljeni preparati su: Luna experience, Domark 40 ME, Nimrod 25 EC, Sercadis kao i pripravci na bazi sumpora i strobilurina (Stroby WG).
15.06 i 16.06. je zabilježena infekcija bakterijskom paleži jabuke i kruške (Erwinia amylovora). U nasadima u kojma su vidljivi simptomi bolesti (oboljelo stablo se prepoznaje po suhom lišću, suhim izbojima i plodovima. Bakterija uzročnik karantenske bolesti prodire u voćku kroz cvijet. Cvjetovi promijene boju od smeđe do crne. Zaraženi izboji posmeđe, a vršni dio se objesi i svine pa podsjeća na dršku kišobrana. Lišće se suši. Napadnuto drvo se prepoznaje po tamnosmeđoj kori na kojoj nastaju rak rane koje se raspucavaju pa se kora ljusšti. U povoljnim uvjetima na tim mjestima i plodovima nastaju kapljice bjelkaste izlučevine tzv. Eksudat koji kasnije posmeđi. U eksudatu je bakterija.) Zaražene izboje je potrebno mehanički odstraniti 30 cm ispod prijelaza bolesnog u zdravo tkivo kod jabuke odnosno 50 cm kod kruške. Alat kojim se reže je potrebno dezinficirati radi sprečavanja daljnjeg širenja bolesti. Preparati registrirani za suzbijanje bakterijske paleži jabuke i kruške su Serenade ASO, Alliette flach i Luna care.
Vlasnicima nasada preporuča se tretiranje protiv jabučnog savijača preparatima: Affirm, Affirm opti, Coragen 20 SC, Imidan 50 WG, Calypso SC 480, Mospilan 20 SP, Delegate 250 WG, Voliam targo i sl.
Pripravke treba koristiti prema uputama proizvođača i prema FIS-u http://fis.mps.hr/trazilicaszb/ . Ambalažu sredstava za zaštitu bilja treba zbrinuti na propisani način. Prema Pravilniku o uspostavi akcijskog okvira za postizanje održive uporabe pesticida (NN 142/12) i Zakona o održivoj uporabi pesticida (NN 14/14) obavezno je voditi evidenciju o korištenju sredstava za zaštitu bilja. Sredstva za ZB se na gospodarstvu treba skladištiti na propisani način.
Sanja Mastelić-Ivić, dipl.ing.agr.
sanja.mastelic-ivic@mps.hr
0 komentara
Napišite komentar