Obavijest vinogradarima!

U Dubrovačko –neretvanskoj županiji vinova loza se nalazi u fazi intenzivnog  porasta listova i mladica. Zbog nestabilnog vremena s povremenim oborinama i povišenom relativnom vlagom zraka te temperaturama od 22-28 ⁰C potrebno je mjere zaštite usmjeriti na zaštitu od infekcije uzročnicima plamenjače vinove loze (Plasmopara viticola) , pepelnice ( Erysiphe necator) te ranog botritisasive plijesni (Botrytis cinerea ) kod osjetljivih sorata. U takvim okolnostima preporučujemo uporabu sistemičnih pripravaka za zaštitu od navedenih uzročnika, uz napomenu da pripravci koji u sebi imaju djelatnu tvar folpet postrano djeluju i na uzročnika sive plijesni.

Zaštitu od uzročnika  plamenjače vinove loze  uputno je napraviti jednim od pripravaka: Mikal premium F, Mikal flash, Profiler, Verita, Alfil Duplo, Momentum trio,  Azimunt, Alfil WG, Fylal double, Magma triple, Curzate F, Equation pro, Electis WG, Nautile DG, Vincare, Pergado MZ, Pergado F, Reboot, Monoxanil, Ampexio, Ridomil Gold MZ Pepite i dr.

Za zaštitu od uzročnika  pepelnice vinove loze uputno je napraviti jednim od pripravaka: Karathane Gold 350 EC, Stroby DF, Mystic EC, Nativo WG, Postalon SC, Topas 100 EC, Luna experience, Indar 5 EW  ,Talendo, Talendo extra, Collis i dr.

Moguća je primjena kombiniranih pripravaka: Shavit F, Cabrio top ili Universalis koji imaju djelovanje na pepelnicu i peronosporu vinove loze. Na sortama i položajima osjetljivim na napad sive plijesni moguće je za zaštitu uključiti jedan od pripravaka:  Teldor SC 500, Switch 62,5 WG, Chorus 75 WG, Luna privilege i drugi.

Na opažačkim mjestima traje let grožđanih moljaca  zasad ispod praga štetnosti te nije potrebna primjena insekticida. Upućujemo vinogradare na daljnje praćenje preporuka i pregledavanje grozdića na prisutnost gusjenica .

Mjere zaštite uputno je planirati prema razvojnom stadiju vinove loze, vremenskim prilikama  te razmacima između mjera zaštite , a u slučaju da padne više od 20 mm oborina potrebno je ponoviti tretiranje .

Sredstava za zaštitu bilja primjenjivati u skladu s dozvolom poštujući upute, ograničenja, obavijesti i upozorenja navedenim na etiketi za uporabu. Korisnik ne smije posjedovati, skladištiti niti primijeniti sredstva koja nisu registrirana u RH.

Podaci o registriranim SZB u RH vode se u  Fitosanitarnom  informacijskom  sustavu (FIS) dostupnom na web adresi: ( https://fis.mps.hr/trazilicaszb/).

Profesionalni korisnici SZB su dužni voditi i čuvati evidenciju o primjeni SZB najmanje tri godine.

Ivana Tomac Talajić  dipl. ing. agr.

E-mail:Ivana.Tomac.Talajic@mps.hr

Pripremi za ispis