Obavijest voćarima
Za početak idućeg tjedna prognostičari ponovno najavljuju oborine. S toga ako do sada niste proveli tretiranje voćaka protiv bolesti prema preporuci od 14.04. učinite to svakako prije najavljenih oborina.
Za zaštitu jabuka od krastavosti može se koristiti jedan od navedenih preventivnih pripravaka: Dithane M-45, Mankozeb, Penncozeb 75 DG, Star 80 WP, Manfil 75 WG, Manfil 80 WP, Indofil 80 WP,Chromodin S-65, Syllit 544 SC, Polyram DF, Ziram 76 WG, Delan 700 WDG, Delan Pro.
Za zaštitu od pepelnice jabuke ( Podosphaera leucotricha) može se koristiti jedan od pripravaka na bazi sumpora.
Ttijekom cvatnje koštičavog voća može doći do infekcije uzročnikom paleži cvijeta i rodnih grančica (Monilinija laxa). Zaštitu koštičavog voća potrebno je provoditi na početku cvatnje, u cvatnji i na kraju cvatnje što ovisi o vremenskim uvjetima. Ako do sada niste proveli tretiranje koštićavog voća protiv navedene bolesti prema preporuci od 14.04. učinite to svakako prije najavljenih oborina preporučenim preparatima.
Vrijeme je praćenja leta šljivinih osica – Crna šljivina osica (Hoplocampa minuta) i Žuta šljivina osica (Hoplocampa flava ), postavljanjem bijelih ljepljivih ploča u nasade šljiva. Osica uzrokuju opadanje tek zametnutih plodova. Kritičnim brojem smatra se ulov od 30 osica.
Šljivina osica odlaže jaja na čašku cvijeta iz kojih izlaze ličinke koje se ubušuju u plodić i izgrizaju njegovu unutrašnjost. Napadnuti plodići otpadaju, a na njima se može primijeniti rupica – mjesto na kojem je ličinka izašla i preselila na susjedni plodić.
U fazi procvjetavanja (opadanja latica) provede se mjere zaštite protiv navedenog štetnika i može se koristiti jedan od dozvoljenih pripravaka: Mospilan 20 SP , Decis 2,5 EC i Direkt.
Zaštitu izvršiti predvečer kada pčele ne lete, pri mirnom vremenu bez vjetra. Također je potrebno odstraniti korove u cvatnji prije tretiranja!
Podaci o registriranim SZB u RH vode se u Fitosanitarnom informacijskom sustavu (FIS) dostupnom na web adresi Ministarstva poljoprivrede: https://fis.mps.hr/trazilicaszb/
Obavezno prije pripreme i primjene sredstva pročitati priloženu uputu, a pri primjeni sredstva koristiti zaštitnu odjeću.
Ne zaboravite na obavezu vođenja evidencijskog lista o uporabi sredstava za zaštitu bilja,
obavezu pravilnog zbrinjavanja prazne ambalaže od sredstava za zaštitu bilja (Zakon o održivoj uporabi pesticida (NN br.14/14 i 115/18); Pravilnik o uspostavi akcijskog okvira za postizanje održive uporabe pesticida (NN br. 142/12).
Martina Orešković, dipl. inž. agr.
E-mail: Martina.Oreskovic@mps.hr
0 komentara
Napišite komentar