Obavijest proizvođačima jabuka i krušaka!

Od zadnje preporuke za proizvođače jabuka i kruške prošlo je tjedan dana. U tom  periodu ovisno o lokalitetu palo je od 2 do 10 mm kiše (14.04.) i zabilježene su niske temperature (15.04. i 16.04.) koje su na jabuci i kruški uzrokovala značajne štete.

Na većini lokaliteta grada Zagreba i Zagrebačke županije jabuke su u fazi cvatnje ili završetka cvatnje, a kruške su u fazi završetka cvatnje.

Za početak slijedećeg tjedna meteorolozi najavljuju mogućnost kiše. Kako je od zadnje preporuke  prošlo tjedan dana potrebno je u nasadima jabuka i kruške za preventivno suzbijanje krastavosti (Venturia inaequalis) ponoviti zaštitu jednim od sljedećih fungicida: Dithane M-45, Dithane DG neotec, Pinnozeb M-45, Manfil 75 WG, Star 80 WP, Penncozeb 75 DG, Mankozeb ili Indofil 80 WD.

Za suzbijanje  pepelnice (Podosphaera leucotricha), potrebno je u nasadima jabuka gdje je uočena njena pojava koristiti preparate na bazi strobilurina koji ujedno preventivno suzbijaju i krastavost jabuke: Tercel, Zato 50 WG, Zato plus  ili Stroby DF.

Pregledom nasada krušaka ustanovljena je prisutnost jaja kruškine buhe (Psylla pyri), pa upozoravamo proizvođače krušaka da pregledaju svoje nasada. Ukoliko je prisutnost ličinki kruškine buhe veća potrebno je obaviti suzbijanje jednim od sljedećih pripravaka: Movento SC, Harpun, Delegate 250 WG, Vertimec 018 EC, Apache ili Kraft 18 EC. Radi zaštite pčela primjena navedenih insekticida dozvoljena je isključivo nakon cvatnje, s time da je cvjetni pojas u voćnjaku obavezno pokošen.

Za poboljšanje prianjanja i djelotvornosti, navedenim pripravcima za suzbijanje kruškine buhe preporučamo dodati Bijelo ulje (0,3 do 0,5 %) ili neki okvašivač. Ukoliko se koristi mineralno ulje ne preporuča se miješanje s pripravcima na osnovi kaptana radi moguće fitotoksičnosti. Navedene je pripravke potrebno primijeniti uz veći utrošak vode.

Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijenite sukladno uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim sustavom. Podaci o registriranim sredstvima za zaštitu bilja dostupni su putem internetske tražilice na sljedećoj adresi: http://fis.mps.hr/trazilicaszb/

Primjenu sredstava za zaštitu bilja mogu obavljati samo osobe s položenim ispitom o sigurnom rukovanju i pravilnoj primjeni pesticida, za aplikaciju se smiju koristiti samo pregledani uređaji za primjenu pesticida. Ambalažu sredstava za zaštitu bilja potrebno je zbrinuti na propisani način te voditi evidencijsku listu o uporabi sredstava za zaštitu bilja.

Božena Dežđek, dipl. ing. zaštite bilja

e-mail: bozena.dezdjek@mps.hr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pripremi za ispis