Obavijest poljoprivrednim proizvođačima aronije

Nasadi aronije nisu u većoj mjeri stradali od mraza tako da slijedi cvatnja. U toj fazi štete mogu izazivati dlakavi ružičari (Tropinota hirta) čija je pojava primijećena na cvjetovima maslačka.

Dlakavi ružičar prezimljava u stadijumu imaga. Ima jednu generaciju godišnje, a njihovoj pojavi odgovaraju više temperature. Izrazito je polifagna vrsta, a štete čini odrasli oblik hraneći se na generativnim organima (cvijet), osobito na raznim voćnim kulturama no isto tako moguća je pojava i na uljanoj repici.

Za narednih tjedan dana najavljeni je porast temperatura, tako da možemo očekivati veću pojavu ovih štetnika.

Zbog svega navedenog potrebno je prije cvatnje aronije i to osobito u manjim nasadima postaviti bijele ili plave posude napunjene vodom u koje se dodaju atraktanti: zvjezdasti anis, bronhi bomboni, voćni sok , cimet i sl. (metoda masovnog ulova). Posude postaviti unutar redova na udaljenost od 10-tak metara i na samom ulasku u redove na još manje razmake

(najmanje 15 tak po ha). Dnevni ulov ovih štetnika može biti vrlo velik pa je potrebno redovito prazniti sadržaj posuda i dolijevati vodu s dodatkom atraktanta.

Na tržištu postoje i trapovi Csalomon VARb3 koji sadrže biljni atraktant na svijetloplavoj ploči. Njime se može utvrditi prva pojava kao i jačine napada. Ploče se postavljaju u krošnju  i to tako da tako budu veći dio dana na osunčanom mjestu. Za masovni ulov u voćnjaku potrebno je postaviti 20-30 trapova na hektar .

Osim ovog štetnika često nailazimo u nasadu aronije u cvatnji i na pojavu zlatne mare (Cetonia aurata).

Niti jedno kemijsko sredstvo nije registrirano za suzbijanje ovih štetnika, a isto tako u doba cvatnje voćnih kultura nije preporučljiva primjena insekticida.

 

Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijenite sukladno uputi proizvođača i dozvolama prema Fitosanitarnom  informacijskom sustavu. Ambalažu SZB zbrinuti na propisani način te voditi evidencijsku listu o uporabi sredstava za zaštitu bilja i to prema: Pravilniku  o uspostavi akcijskog okvira za postizanje održive uporabe pesticida-NN 142/12 i Zakonu o održivoj uporabi pesticida-NN 14/14.

Jadranka Berić  dipl .ing. zaštite bilja
E-mail: Jadranka.Beric@mps.hr

Pripremi za ispis