Obavijest voćarima!
Posljednjih dana su na mjernim stanicama na području naše županije zabilježene niske temperature u zadnja tri jutra ( od -0,2 pa do -4,9) te možemo očekivati oštećenje plodova.
Proizvođači bi trebali pratiti faze razvoja u svojem nasadu šljiva i u fazi pred kraj cvatnje treba izvršiti zaštitu protiv šljivinih osica (Hoplocampa sp.) koji je čest štetnik kod nas te uz oštećenje od mraza može uništiti i plodove koji su eventualno ostali.
Velika zaraza uzrokuje opadanje plodova i direktno smanjenje uroda.
Zato bi poljoprivredni proizvođači prije donošenje odluke o tretiranju nasada trebali detaljno pregledati i procijeniti količinu ostalih plodova-neoštećenih mrazom i da li tretiranje protiv osica ima ekonomsku opravdanost.
Zaštitu izvršiti jednim od dozvoljenih insekticida
a.t.acetamiprid: Mospilan 20 SG-šljivine osice,ukupno 2 puta dozvoljen u vegetacijskoj sezoni
a.t.deltrametrin: Decis 2,5EC- crna i žuta šljivina osica, dozvoljen ukupno 3 puta u šljivi u jednoj vegetacijskoj sezoni
a.t. alfa- cipermetrin: Direkt- dozvola u voćkama, crna i žuta šljivina osica, dozvoljena maksimalna upotreba 2 puta u vegetacijskoj sezoni
Paziti na vrijeme primjene zbog opasnosti za pčele!!!
Prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja pročitati pisanu uputu i postupiti u skladu s njom. Obratiti pozornost na preporučene doze i koncentracije i vrijeme primjene te broj tretiranja u toku vegetacije.
Obavezno voditi evidencijski list o uporabi sredstava za zaštitu bilja.
Ambalažu propisno zbrinuti. Provjeriti trajnost iskaznice za kupovinu i primjenu szb i po potrebi ju produžiti.
Ukoliko strojevi za primjenu sredstava za zaštitu bilja nisu atestirani potrebno je to učiniti jer je propisani zakonski rok već prošao (od 26.11.2016).
Mira Živković,dipl.inž.
0 komentara
Napišite komentar