Obavijest proizvođačima koštičavog voća
Ovisno o lokalitetu i sortimentu, koštičavo voće je u fazi procvjetavanja ili cvatnje. Ukoliko nastupi promjena vremena kao što je predviđena za ovaj vikend, potrebna je zaštita od infekcije paleži cvijeta i mladica (Monilinia laxa). Mehanički se trebaju odstraniti zaražene grane.
Marelica je uglavnom u fazi završetka cvatnje. Dozvoljeni preprati su:
Difcor, Chorus 50 WG, Indar EW, Swich 62,5, TeldorSC 500
Breskva je fazi balona ili cvatnje, ovisno o sorti. Dozvoljeni su: Chorus 50 WG, Luna experience, Teldor SC 500, Signum.
Na trešnji su dozvoljeni: Teldor SC 500, Swich 62,5 WG, Chorus 50 WG, Luna Experience.
Na višnji su dozvoljeni: Chorus 50 WG, Chorus 75 WG, Topsin M 500 SC.
Ranije sorte šljiva su u cvatnji, a ostale su u fazi procvjetavanja. Dozvoljeni preprati su: Teldor SC 500, Swich 62,5 WG, Indar 5 EW, Difcor, Chorus 50 WG, Topsin M500 SC.
U nasadima šljiva se s početkom cvatnje radi praćenja ili suzbijanja šljivinih osica – žuta osica šljivarica (Hoplocampa flava) i crna osica šljivarica (Hoplocampa minuta) mogu se postaviti bijele ploče u krošnju stabala na visinu 1 – 1,8 m. Ukoliko želimo suzbijati šljivine osice potrebno je postaviti 20 – 24 ploče na 100 m2.
Korisnici Mjere 10.1.12 trebaju bijele ploče postaviti najkasnije do 01.04. i ostaviti ih u nasadu najmanje do 31.05.
Kritičnim brojem smatra se 20 – 30 osica po ploči dnevno. Suzbijanje treba provesti insekticidima početkom izlaska pagusjenica iz odloženih jaja. To je period pred kraj cvatnje odnosno otpadanja latica. Prskati u sumrak, radi pčela, dozvoljenim insekticidima. Dozvoljeni preparati su: Mospilan SG (125 – 250 gr/ha dozvoljene su 2 primjene, Decis 2,5 EC 0,3 – 0,7 l/ha (dozvoljene su 3 primjene) i Asset 0,7 – 1l/ha (dozvola samo u hitnim situacijama jer je registracija proizvoda istekla 16.07.2019. Neki preparati koji su registrirani za suzbijanje lisnih ušiju također djeluju na šljivine osice npr. Abanto, Kristant i Piretro natura – 0,7 – 1 l/ha (dozvoljen je za suzbijanje zelene breskvine uši u ekološkoj proizvodnji).
Sredstva za zaštitu bilja treba koristiti isključivo prema uputama proizvođača i prema Fitosanitarnom informacijskom sustavu http://fis.mps.hr/trazilicaszb/.
Ambalažu sredstava za zaštitu bilja nužno je zbrinuti prema zakonskim odredbama.
Svaku uporabu sredstava za zaštitu bilja potrebno je unijeti u Evidenciju korištenja sredstava za zaštitu bilja.
Sanja Mastelić-Ivić, dipl.ing.agr.
sanja.mastelic-ivic@mps.hr
0 komentara
Napišite komentar