Obavijest vinogradarima

Obzirom na oborine u proteklih nekoliko dana, ali i zbog nestabilnih vremenskih uvjeta koji su najavljeni za naredni period, a koji pogoduju razvoju bolesti: plamenjače vinove loze (Plasmopara viticola), pepelnice vinove loze (Uncinula necator) i botritisa (Botrytis cinerea) pozivamo vinogradare da ponove posljednju zaštitu vinograda.

IZNIMNO JE VAŽNO POŠTIVATI KARENCU.

Za zaštitu od uzročnika pepelnice primijeniti jedan od pripravaka: LUNA EXPERIENCE (karenca 14 dana), DYNALI (karenca 21 dan), KUSABI (karenca 28 dana), COLLIS (karenca 28 dana), DOMARK 40 ME (karenca 35 dana), SYSTHANE 24 E (karenca 35 dana), FALCON 460 EC (karenca 42 dana) i dr.

Protiv uzročnika plamenjače: FORUM STAR (karenca 35 dana stolne sorte, 42 dan vinske sorte), GALBEN F (karenca 35 dana), MIKAL FLASH (karenca 42 dana), MIKAL PREMIUM F (karenca 42 dana), PERGADO F (karenca 35 dana stolne sorte, 42 dan vinske sorte) i dr.

Za zaštitu od uzročnika sive plijesni primijeniti jedan od pripravaka: TELDOR SC 500 (karenca 14 dana stolne sorte, 21 dan vinske sorte), SWICH 62,5 WG (karenca 21 dan), CHORUS 75 WG (karenca 21 dan)CANTUS (karenca 28 dana), PYRUS 400 SC (karenca 28 dana), GEOXE (karenca 7 dana stolne sorte, 21 dan vinske sorte), ARMICARB (karenca 1 dan) i dr.

U odabiru pripravaka prednost treba dati fungicidima koji su najmanje puta korišteni. Zbog velike lisne mase zaštitna sredstva potrebno je primijeniti uz veći utrošak vode i u zonu grožđa.

Podsjećamo vinogradare da su obavezni u svoje vinograde postaviti žute ljepljive ploče radi praćenja brojnosti američkog cvrčka (Scaphoideus titanus) vektora zlatne žutice vinove loze koja je potvrđena i u našoj županiji u Cerniku. Obzirom da je obilaskom terena i pregledom postavljenih žutih ploča na nekoliko lokacija u našoj županiji očitana brojnost iznad kritičnog broja (kritični broj 4 i više odraslih oblika po žutoj ploči tjedno) pozivamo vinogradare da ukoliko su na svojim žutim pločama uočili istu situaciju (4 i više odraslih oblika po žutoj ploči tjedno) u narednih nekoliko dana obave treće tretiranje protiv američkog cvrčka.

Tretman treba izvršiti jednim od registriranih insekticida: DECIS 2,5 EC (karenca 21 dan), CYTHRIN MAX (karenca 21 dan), SUMIALFA 5 FL (karenca 21 dan), RELDAN 22 EC (karenca 21 dan), NURELLE D (vinske sorte karenca 21 dan, stolne sorte se ne smiju tretirati), CHROMOREL –D (vinske sorte karenca 21 dan, stolne sorte se ne smiju tretirati), AVAUNT EC (karenca 10 dana) ili u ekološkoj proizvodnji ABANTO (karenca 3 dana), KRISANT EC (karenca 3 dana) i PIRETRO NATURA (karenca 3 dana).

Zaštitu provesti u večernjim satima radi zaštite pčela.

Podaci o registriranim sredstvima za zaštitu bilja dostupni su putem web tražilice na sljedećoj adresi: https://fis.mps.hr/trazilicaszb/.

Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijeniti sukladno uputama proizvođača, a praznu ambalažu propisno zbrinuti. Obavezno voditi evidenciju o tretiranju.

Marina Kršić, mag. ing. agr.

E-mail: marina.krsic@mps.hr

Pripremi za ispis