Obavijest proizvođačima koštičavog voća
Količina oborine zabilježena od početka svibnja značajno je viša od višegodišnjeg prosjeka za naše područje i na svim mjerenim lokacijama iznosi više od 180 litara. U posljednji sedam dana palo je od 25-70 litara kiše što znači da su kontaktna zaštitna sredstva isprana.
Kišovito vrijeme s izrazito dugim periodima vlaženja lista omogućuju širenje bolesti lista u voćnjacima koštičavog voća.
Za zaštitu od infekcije uzročnikom šupljikavosti lista (Stigmina carpophila) na breskvi i nektarini mogu se koristiti pripravci na osnovi kaptana (Captan WP 50, Kastor), te Delan 700 WDG, a na marelici dozvolu ima Merpan 80 WDG.
Za zaštitu od pepelnice breskve mogu se koristiti pripravci na bazi sumpora (Chromosul 80, Cosavet DF, Kalinosul 80 WG, Kossan WG, Kumulus DF, Sulfolac 80 WG, Sumpor SC 80, Brimflo, Thiovit Jet, Microthiol Special Disperss) ili organski fungicidi Domark 40 ME, Indar 5 EW, Nativo 75 WG, Crystal, Bumper 25 EC, Luna Expirience ili Systhane 20 EW.
Za zaštitu lista šljive od bolesti kao što su narančasta pjegavost i hrđa šljive mogu se koristiti fungicidi Dithane M-45, Pinozeb M-45, Kastor i Futura 50 WP.
Za preventivnu zaštitu od kozičavosti lista (Blumeriella jaapii) na višnji se mogu koristiti Chromodin S-65, Topsin M 500 SC (karevca 14 dana) i Luna Expirience (karenca 7 dana).
Za zaštitu plodova trešanja od truleži (Monilinia spp.) u fazi dozrijevanja birajte fungicide kratke karence kao što su Luna Expirience, Indar 5 EW, Teldor SC 500 (karenca 3 dana).
Tijekom sredine sunčanih dana s temperaturom iznad 16° traje let i odlaganje jaja trešnjine muhe (Rhagoletis cerasi). Preporučamo voćarima da prate njihovu brojnost iz pomoć žutih ljepljivih ploča, a za zaštitu se mogu koristiti insekticidi Mospilan 20 SG, Mospilan 20 SP, Imidan 50 WG (karenca 14 dana) te Decis 100 EC, Scatto i Rotor Super (karenca 7 dana).
Rane sorte trešanja ne preporučamo tretirati redstvima za zaštitu bilja!
Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijenite sukladno uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim sustavom. Primjenu sredstava za zaštitu bilja mogu obavljati samo osobe s položenim ispitom o sigurnom rukovanju i pravilnoj primjeni pesticida, za aplikaciju se smiju koristiti samo pregledani uređaji za primjenu pesticida. Ambalažu sredstava za zaštitu bilja potrebno je zbrinuti na propisani način te voditi evidencijsku listu o uporabi sredstava za zaštitu bilja.
mr. sc. Željkica Oštrkapa-Međurečan
E-mail: zeljkica.medurecan@mps.hr
0 komentara
Napišite komentar