Obavijest voćarima!
Nestabilne vremenske prilike s povremenim oborinama pogoduju infekcijama uzročnikom šupljikavosti lista (Stigmina carpophila) na koštićavom voću te uzročnikom kozičavosti lista na višnji i trešnji ( Blumeriella jaapii).
Za suzbijanje šupljikavosti lista dozvolu imaju pripravci:
- Captan WP 50 ( koštičavo voće osim višnje – u ovoj fenofazi)
- Delan 700 WDG ( breskva, marelica, nektarina, trešnja)
- Kastor ( koštičavo voće osim višnje- u ovoj fenofazi)
- Merpan 80 WDG ( marelica, višnja)
Za suzbijanje kozičavosti lista dozvolu imaju pripravci:
- Chromodin C-65 ( trešnja, višnja)
- Delan 700 WDG (trešnja)
- Luna experience ( višnja)
- Topsin M 500 SC ( višnja)
Vremenske prilike pogoduju razvoju populacije lisnih uši. Nasade redovito pregledavati i po potrebi napraviti zaštitu . Zaštitu je moguće napraviti jednim od pripravaka: Teppeki 500 WG ( dozvola na breskvi i šljivi) i Pirimor 50 WG ( dozvola na višnji, breskvi, šljivi) , Mospilan 20 SG ( dozvola na breskvi, nektarini, šljivi, višnji i trešnji djeluje i na trešnjinu muhu ), Calypso ( dozvola na breskvi, marelici, nektarini, trešnji), Movento (dozvola na breskvi, nektarini, marelici, trešnji, šljivi).
U nasadima breskve je zabilježena populacija leptira breskvinog savijača (Cydia molesta) iznad gospodarskog praga štetnosti. Za suzbijanje su registrirani pripravci: Runner 240 SC, Affirm, Affirm opti, Avaunt EC, Imidan 50 WG, Insegar 25 WG, Coragen 20 SC i Delegate 250 WG.
Prilikom primjene insekticida u voćnjaku potrebno je poduzeti dodatne mjere za zaštitu pčela.
Sredstva za zaštitu bilja primijeniti prema priloženoj uputi ili etiketi sukladno registraciji.
Podaci o registracijama i dozvolama sredstva za zaštitu bilja nalaze se u Fitosanitarnom informacijskom sustavu Ministarstva poljoprivrede na adresi: https://fis.mps.hr/trazilicaszb/
Ivana Tomac Talajić dipl. ing. agr.
e-mail: Ivana.Tomac.Talajic@mps.hr
Stranica je dozlaboga nepregledna, konfuzna, bez smisla za sistematičnost, preglednost. Vratite stranice koje su bile prije dvije – tri godine. Nakon ovakvog debakla, postavlja se pitanje: čemu služi savjetodavna služba?
Najljepše zahvaljujemo na povratnoj informaciji oko novih web stranica. Cijenimo svaku konstruktivnu primjedbu s kojom možemo poboljšati njenu korisnost.
Svjesni smo da stranica još nije u potpunosti funkcionalna i da je potreban određeni napor starih korisnika da se prilagode novom dizajnu. I dalje intenzivno radimo na njenom poboljšanju i sigurni sno da će korisnici u konačnici dobiti kvalitetniju web stranicu na kojoj će moći jednostavno pronaći sve potrebne informacije.
Stare stranice i dalje možete pregledavati na adresi https://arhiva.savjetodavna.hr. Za vašu informaciju, Savjetodavna služba je pripojena u Ministarstvo poljoprivrede.