Obavijest proizvođačima krumpira 27.03.2019.
Početkom travnja započinje sadnja gomolja krumpira na otvorenom. Prilikom sadnje može se provesti zaštita od žičnjaka, bolesti bijele noge, a nakon sadnje zaštita od korova.
Prije ili prilikom sadnje gomolja može se provesti zaštita od bijele noge ili rizoktonije (Rizoctonia solani). Izvor zaraze mogu biti zaraženi oboljeli gomolji koji ostaju poslije vađenja prošlogodišnjeg krumpira. Gljiva odmah u nicanju napada klicu i uzrokuje njeno vršno nekrotično odumiranje. Na zaraženom dijelu stabljike vide se smeđa udubljenja i izdužene pjege (nekroze). Biljka na donjem dijelu zdravog tkiva pokušava sekundarnim rastom nadoknaditi gubitak. Kao posljedica napada gljive strukovi cime rastu u cik-cak liniji, među-koljenca su skraćena, a nodiji zadebljali. Kasniji napad se prepoznaje na vršnom ili najmlađem lišću (uvija se prema gore i mijenja boju u žuto-zelenu s crvenkastim rubom). Ovisno o infekciji različitih organa i razvojnom stadiju biljaka, simptomi mogu biti različitog izgleda. U izuzetno povoljnim uvjetima na stabljici u razini zemlje gljiva formira bijeli površinski micelij (od tuda i naziv “bijela noga”). Gomolji na zaraženim biljkama budu raspucani, a na njima se pronađu tamnosmeđe tvrde tvorevine koje se ne mogu oprati (crne mrlje – sklerociji koji izgledaju kao komadići zemlje).
Zaštita od bijele noge (Rizoctonia solani) može se provesti primjenom jednog od fungicida:
– tretiranjem gomolja prije ili prilikom sadnje (tretiranje gomolja na pokretnoj traci 0.6 l/t, unutar sadilice 0,6 l/t ili u brazdu 3l/ha) pripravkom MONCEREN 250 FS (pencikuron). Sjetvena norma kod svake primjene ne smije biti veća od 5 tona gomolja/ha.
– u vrijeme sadnje krumpira i to tako da se tretira samo brazda (tlo), a gomolji ostaju netretirani sredstvom ORTIVA, ZAKEO 250 SC, ZAFRA AZT 250 SC (azoksistrobin), u količini 3 l/ha.
Zaštita od žičnjaka, može se provesti pripravkom FORCE 1,5 G (teflutrin). Koristi se tretiranjem tla pri sadnji u redove, inkorporacijom na 5 – 8 cm dubine. Sredstvo se smije samo jednom godišnje koristiti na krumpiru uzgajanom isključivo u ratarskom plodoredu, u kojem postrne krmne kulture, povrtnice te soja ne smiju biti iduće godine. Primjenjuje se u redove za vrijeme sadnje pomoću depozitora za granulirane insekticide u dozi 7-10 kg/ha. Karenca 91 dan, nije dozvoljen u mladom krumpiru.
Zaštita od korova nakon sjetve, a prije nicanja krumpira može se provesti primjenom jednog od herbicida:
RACER 25 CS, RACER 25 EC (flukloridon). Primjenjuje se u dozi 2,0 l/ha, koristi se za suzbijanje jednogodišnjih širokolisnih korova (ambrozija, mračnjak, dvornici, dikica…).
REACTOR 360 CS, CLEMATIS, CLOMATE (klomazon). Primjenjuje se u dozi 0,25 (0,3) l/ha za suzbijanje jednogodišnjih uskolisnih i širokolisnih korova. Za proširenje spektra djelovanja može se kombinirati sa herbicidima na osnovi linurona, napropamida i metribuzina.
PROMAN (metobromuron). Primjenjuje se u dozi 4 l/ha. Suzbija jednogodišnje širokolisne i neke travne korove.
STOMP 330 E, DOST 330 EC, PENDIGAN 330 EC, STOMP AQUA CS, PENDUS 330 EC, SHARPEN 330 EC, DOST 330 EC (pendimetalin). Doze primjene ovisno o preparatu su 2,5-6 l/ha. Namijenjeni suzbijanju jednogodišnjih travnih (obična svračica, koštan, muhari, mišji repak, obična slakoperka) i nekih jednogodišnjih širokolisnih korova (loboda, konica, broćika, šćir…).
FILON 80 EC (prosulfokarb). Doza primjene 4-5 l/ha, suzbija jednogodišnje uskolisne korove.
PLATEEN WG 41,5 (flufenacet). Primjenjuju se 2-2,5 kg/ha, suzbija jednogodišnje uskolisne i širokolisne korove (ambrozija, mrtva kopriva, šćir..).
SENCOR WG 70, SENCOR SC 600, SHARMETRIN, METRIPHAR WG, SCORPIO 70 WG, SENAT WG, METRO, MISTRAL 70 WG (metribuzin). Primjenjuje se u dozi 0,75-1,5 kg/ha. Suzbija jednogodišnje širokolisne (dvornik, konika, ambrozija, loboda, šćir, crna pomoćnica…) i neke travne korove (koštan, muhar..).
Preparate primijeniti prema preporukama proizvođača.
Voditi evidenciju o tretiranjima u elektroničkom ili papirnatom obliku. U evidenciju se upisuju najmanje slijedeći podaci: trgovački naziv sredstva za zaštitu bilja, datum i vrijeme početka i završetka tretiranja, količina primjenjenog sredstva za zaštitu bilja (doza, koncentracija), veličina površine i tretirana kultura.
Praznu ambalažu sredstava za zaštitu bilja čuvati do organiziranog odvoza putem akcije Prateći list.
Sukladno Zakonu o održivoj uporabi pesticida (,,Narodne novine,,, br.14/14 i 115/18) i Pravilniku o uspostavi akcijskog okvira za postizanje održive uporabe pesticida (,, Narodne novine,, broj 142/12), strojevi za primjenu pesticida koje koriste profesionalni korisnici podliježu redovitom pregledu.
Obaveza je stroj za primjenu pesticida podvrgnuti kontroli jednom u 3 godine.
Za neobavljeni pregled Zakonom su propisane novčane kazne.
Popis trenutno aktivnih ispitnih stanica može se pratiti na mrežnim stranicama Ministarstva poljoprivrede http:// fisportal.mps.hr/hr/sredstva-za-zaštitu-bilja/obavijesti/60-obavijest-svima-vlasnicima –i-korisnicima –strojeva-za-primjenu-pesticida.
dr.sc. Mirna Ceranić
e-mail: Mirna.Ceranic@mps.hr
0 komentara
Napišite komentar