Obavijest poljoprivrednim proizvođačima povrća ! 19.03.2019.
Proizvođači povrća u zaštićenom prostoru uskoro planiraju rasađivanje presadnica povrća.
Osnova za ostvarivanje stabilnih prinosa je upotreba zdravih presadnica kao i osiguranje svih potrebnih uvjeta za uzgoj pojedine povrćarske kulture u zaštićenom prostor.,
To bi značilo da biljkama ovisno o vrsti treba osigurati potrebne temperature ( noćne i dnevne), osigurati optimalne uvijete vlažnosti tla, pravovremenu prihranu kao i optimalnu vlažnost zraka i osvjetljenja.
Kod uzgoja povrća u zaštićenom prostoru često se javljaju u plodoredu vrste iz istih porodica tako da je moguća pojava bolesti. Da bismo zaštitili presadnice proziv bolesti polijeganja rasada ( Pythium spp, , Rhizoctonia, Sclerotinia i dr), kao i neke druge bolesti koje se javljaju na korijenu ili korijenovom vratu (Phytophthora spp.), nakon presađivanja. Presadnice se mogu zalijevati ili koristiti sisteme za navodnjavanje ovisno o dozvoli nekim od slijedećih pripravaka: Previcur energy, Proplant, Fonganil gold, Beltanol.
Nakon rasađivanja moguće je i tretiranje biljaka biostimulatorim i to ukoliko nastupe nepovoljni uvjeti za razvoj biljaka ( nagle promjene u temperaturama koje su česte u proljetnom periodu ).
Tlo prije rasađivanja moguće je i tretirati pripravcima na bazi korisnih mikroorganizama: Bacillus spp, Trichoderma spp. i sl.
Upozoravaju se proizvođači da unište korovske vrste oko i u plasteniku jer su one vrlo često zaraženi štetnicima koje nalazimo i na povrću.
Kontrolu štetnika lisnih ušiju, tripsa , štitastih moljca moguće je kontrolirati postavljanjem žutih i plavih ploča u razini samih biljaka.
U prošloj godini na našoj županiji pojavio se problem u nekim plastenicima sa južnoameričkim moljacem minerom rajčice (Tuta absoluta), tako da je potrebno obratiti pozornost kod kupnje presadnica ( provjereni proizvođač) te na lokacijama gdje je zabilježena pojava ovog štetnika, postavljati feromonske klopke.
Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijenite sukladno uputi proizvođača i dozvolama prema Fitosanitarnom informacijskom sustavu. Ambalažu SZB zbrinuti na propisani način te voditi evidencijsku listu o uporabi sredstava za zaštitu bilja i to prema : Pravilniku o uspostavi akcijskog okvira za postizanje održive uporabe pesticida-NN 142/12 i Zakonu o održivoj uporabi pesticida-NN 14/14.
Jadranka Berić dipl .ing. zaštite bilja
E-mail: Jadranka.Beric@savjetodavna
0 komentara
Napišite komentar