Obavijest proizvođačima krizantema! 03.08.2018.

U periodu od 01.-05.07. započeo je uzgoj velikocvjetne sorte krizantema poznatije kao „Šmitovke“  koje se uzgajaju prigodno uz Dan Svih Sveti. Nakon presađivanja pri uzgoju na otvorenim gredicama i zaštićenim prostorima moguće su pojave razvoja gljivičnih uzročnika bolesti korijena i prizemnog dijela stabljike (Fusarium spp, Pytium spp i sl). Pojava uzročnika venuća ovisi o sadržaju organske tvari u tlu, plodoredu i potencijalu bolesti, u vrijeme ukorjenjivanja i naglašenog početnog rasta krizantema. Među bolestima nadzemnih organa krizantema tijekom srpnja se obično prvo pojavljuju simptomi smeđe (Septoria) ili koncentrične (Alternariapjegavosti lišća, odnosno vrste kojima odgovaraju visoke temperature i povišena vlažnost zraka.

Od uzročnika bolesti najveći problem predstavlja bijela hrđa (Puccinia horiana) koja se smatra najopasnijom bolesti krizantema. Simptomi bolesti najuočljiviji su na listu. U početku razvoja uzročnika bolesti, na gornjoj strani lista, uočavaju se mala ispupčenja koje su kasnije svjetlozelene pjege. Bolest se teško suzbija, pa sa zaštitom treba početi vrlo rano. Zaštita se provodi kemijskim pripravcima uz temeljito prskanje biljke (tablica 1.). Tijekom vrlo vlažnih meteoroloških uvjeta krajem rujna i tijekom listopada pojavljuju se biljne bolesti latica krizantema, a tada su najčešće smeđa trulež (Didymella liguicola) i siva plijesan (Botrytis cinerea). Osim ovih bolesti u proteklim vegetacijama na nekim lokacijama uočena je pojava viroza i slabija pojava bakterioza. Ukoliko se radi o pojedinačno zaraženim biljkama njih je najbolje iznijeti i uništiti.

Na mladim biljčicama krizanteme  moguća je pojava tripsa i lisnih uši, a porastom temperatura može se očekivati i veća pojava crvenih pauka i štetnih  gusjenica ( sovice, kukuruzni moljac i dr). Tijekom vrlo toplih ljetnih dana i pri nižoj vlažnosti zraka postoji opasnost od moguće pojave stakleničke ili koprivine grinje (Tetranychus).

U tablici 1. Nalaze se fungicidi, insekticidi i akaricidi registrirani u krizantemama i cvijeću!

Tablica 1. Fungicidi, insekticidi i akaricidi registrirani u krizantemama i cvijeću.

PRIPRAVAK

AKTIVNA TVAR

BOLEST

BILJNA VRSTA

CHROMOSUL 80

COSAVET DF

KALINOSUL 80 WG

KOSSAN WG

KUMULUS DF

SULFOLAC 80 WG

SUMPOR SC-80

THIOVIT JET

Sumpor

Pepelnica

Krizantema i druge vrste cvijeća

DITHANE DG NEOTEC

Mankozeb

Bijela hrđa

Krizantema

DOMARK 40 ME

Tetrakonazol

Bijela hrđa

Krizantema i druge vrste cvijeća

CAPTAN WP 50

Kaptan

Koncentrična i smeđa pjegavost

Cvijeće

FUTURA 50 WP

Folpet

Koncentrična i smeđa pjegavost

Cvijeće

SIGNUM

Piraklostrobin

Boskalid

Siva plijesan

Cvijeće u zaštićenim prostorima

PYRUS 400 SC

Pirimetanil

Siva plijesan

Cvijeće

RELDAN 22EC

Klorpirifos-metil

Lisne uši

Krizantema

CYTHRIN MAX

Cipermetrin

Lisne uši, tripsi, staklenički štitasti moljac, sovice, muhe lisni mineri

Cvijeće

KRAFT

Abamektin

Muhe lisni mineri, crveni pauci, kalifornijski trips

Cvijeće

ZOOM 11 SC

Etoksazol

Crveni voćni pauk, koprivina grinja

Cvijeće

 

Pripravke koristite prema uputama proizvođača ili prema Fitosanitarnom informacijskom sustavu http://fis.mps.hr/trazilicaszb/.  Ambalažu  je potrebno propisno zbrinuti uz obavezno vođene evidencije o provedenoj zaštiti.

Petra Pozder  mag. ing. fitomedicine
Petra.Pozder@savjetodavna.hr

Pripremi za ispis