Obavijest proizvođačima maline i kupine ! 19.07.2018.

U nasadu kupine postavljene su lovne posude za praćenje azijska ili octene voćna mušica (Drosophila suzukii). Zabilježen je prvi ulov. Radi se o štetniku koji napada isključivo zdrave plodove mnogih voćnih vrsta ( breskva, maline ,kupine, vinove loze) , odlažući jaja u njih. U plodu se razvijaju ličinke koje u potpunosti unište plodove čineći velike štete proizvođačima .

U RH nemamo niti jedno registrirano sredstvo za suzbijanje ovog štetnika te stoga predlažemo proizvođačima da postave u svoje nasade što više lovnih posuda ( plastične boce sa rupicama izbušenim na gornjem dijelu boca ispod čepa , rupice promjera oko 5 mm). Prema podatcima iz literature kao mamak koristi se jabučni ocat , vinski ocat ili crno vino u kombinaciji sa jabučnim octom u  omjeru pola pola, uz dodatak nekoliko kapi tekućeg deterdženta. Moguće je  koristiti i vodenu otopina kvasca s dodatkom šećera. Lovne posude postavljati na 1,5 m visine.

Vršiti stalne preglede i odstranjivanje  zaraženih plodova.

Odstranjivanje divljih biljaka domaćina ovog štetnika ( divlja kupina, đanarika i dr)

Zbog velikih količina kiše u nasadima kupina i malina javlja se jak napad sive plijesni na

plodovima. Od fungicida kratke karence za suzbijanje ove bolesti mogu se koristiti  fungicide kraćih karenci :Teldor SC ( 7 dana), Pyrus 400 SC8 ( 3 dana) dozvola za malinu.

Za smanjivanje pojave ove bolesti preporuča se odstranjivanje zaraženih plodova .

Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijenite sukladno uputi proizvođača i dozvolama prema Fitosanitarnom  informacijskom sustavu. Ambalažu SZB zbrinuti na propisani način te voditi evidencijsku listu o uporabi sredstava za zaštitu bilja i to prema : Pravilniku  o uspostavi akcijskog okvira za postizanje održive uporabe pesticida-NN 142/12 i Zakonu o održivoj uporabi pesticida-NN 14/14.

                                                                               Jadranka Berić  dipl .ing. zaštite bilja
E-mail: Jadranka.Beric@savjetodavna