Obavijest proizvođačima višnje i trešnje! 18.05.2018.
Od posljednje preporuke za zaštitu nasada višnje i trešnje proteklo je dva tjedna. U tom periodu vladali su povoljni uvjeti za razvoj kozičavosti lista višnje i trešnje (Blumeriella jaapii) te je zabilježeno više dana sa ostvarenim infekcijama.
U slabije zaštićenim voćnjacima vidljivi su simptomi ove bolesti što će omogućiti njeno sekundarno širenje pomoću ljetnih konidija. Stoga savjetujemo ponoviti zaštitu nasada višnje jednim od dozvoljenih fungicida za tu namjenu kao što su Topsin M 500 SC ili Chromodin S-65 (karenca 14 dana) ili Luna Expirience (karenca 7 dana)
Na trešnji su dozvoljeni Chromodin S-65 (karenca 14 dana), Luna Expirience (karenca 3 dana) i Delan 700 WDG (karenca 21 dan).
Sredinom svibnja započeo je let trešnjine muhe (Rhagoletis cerasi) koja uzrokuje crvljivost plodova višnje i trešnje. Prag štetnosti za kasne sorte (kojima nanosi veće štete) iznosi 0,25 muha po ploči dnevno, dok za rane sorte iznosi 2-10 muha po ploči dnevno. Muha odlaže jaja na plodove višnje i trešnje za sunčanog vremena, a preferira plodove u fazi promjene boje pa se zaštitu od trešnjine muhe provodi se u fazi promjene boje plodova jednim od insekticida dozvoljenim za tu namjenu.
Na višnji i trešnji dozvoljeni su insekticidi na osnovi acetamiprida (Mospilan 20 SG) ili fosmeta (Imidan) kojima karenca iznosi 14 dana. Također su dozvoljeni insekticidi iz skupine piretroida na osnovi deltametrina (Decis 100 EC, Rotor Super, Scatto) s karencom 7 dana. Tretirati samo kasne sorte višnje i trešnje i obavezno poštivati propisane karence!
Prije upotrebe sredstva za zaštitu bilja obavezno pročitati uputstvo za upotrebu te sredstvo primijeniti u skladu s uputom. Pridržavati se svih propisanih mjera za zaštitu pčela!
U ekološkoj proizvodnji štete se mogu umanjiti postavljanjem 3-5 žutih ploča sa atraktantom po stablu ili 5-10 žutih ljepljivih ploča s atraktantom kod većeg volumena krošnje.
Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijenite sukladno pismenoj uputi proizvođača i dozvolama prema Fitosanitarnom informacijskom sustavu http://fis.mps.hr/trazilicaszb/ . Prema Pravilniku o uspostavi akcijskog okvira za postizanje održive uporabe pesticida (NN 142/12) i Zakonu o održivoj uporabi pesticida (NN 14/14) obveza je voditi evidencije o primijeni sredstava za zaštitu bilja, a sredstva, dok su na gospodarstvu, skladištiti na propisani način. Sa praznom ambalažom postupati u skladu s propisima.
Margita Budiselić Kutle dipl.inž.agr.
e-mail: Margita.Budiselic.Kutle@savjetodavna.hr
0 komentara
Napišite komentar