Obavijest proizvođačima koštičavog voća 16.04.2018.
U nasadima šljiva je tijekom cvatnje zabilježen je intenzivan let žute i crne šljivine osice (Hoplocampa minuta, Hoplocampa flava). Osice odlažu jaja u listić čaške poluotvorenih ili otvorenih cvjetova. Štetu čine ličinke (pagusjenice) koje se ubušuju u mlade plodove, izgrizajući tkivo ploda i sjemenku. Napadnuti plodovi otpadaju, a jedna ličinka može uništiti 4-5 plodića!
Suzbijanje šljivinih osica provodi se neposredno nakon cvatnje (opadanje latica). Za suzbijanje šljivinih osica mogu se primijeniti: Mospilan 20 SG, Calinogor, Perfektion, Chromogor, Decis 2,5 EC ili Direkt.
Nakon završetka cvatnje, može se obaviti i preventivna zaštita od uzročnika bolesti lista (šupljikavost i narančasta pjegavost) nekim od slijedećih fungicida: Pinozeb M-45, Dithane M-45 ili Kastor.
Zaštitu voćnjaka u cvatnji obavite u večernjim satima kada pčele ne lete. Prije zaštite obavezno pokosite voćnjak ako su u njemu prisutni korovi u fazi cvatnje (npr. maslačak, mrtva kopriva) te o primjeni insekticida opasnog za pčele obavijestite najbližu udrugu pčelara!
Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijenite sukladno uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim sustavom. Primjenu sredstava za zaštitu bilja mogu obavljati samo osobe s položenim ispitom o sigurnom rukovanju i pravilnoj primjeni pesticida. Ambalažu sredstava za zaštitu bilja zbrinuti na propisani način te voditi evidencijsku listu o uporabi sredstava za zaštitu bilja.
mr. sc. Željkica Oštrkapa-Međurečan
E-mail: Zeljkica.Ostrkapa.Medjurecan@savjetodavna.hr
0 komentara
Napišite komentar