Obavijest proizvođačima paprike u zaštićenom prostoru 19.06.2017.

Obilaskom terena uočena je pojava virusa Tomato spotted wilt virus (TSWV) na paprici. Virus se može prenijeti mehaničkim putem ili vektorima (drugim organizmima), ali ne i sjemenom. Vegetativnim umnažanjem sadnog materijala virus se sa zaraženoga biljnog materijala prenosi na potomstvo. Antropogeni način širenja svakako je jedan od najvažnijih načina širenja ovih virusa. TSWV se prenosi vektorima (kukcima) iz reda Thysanoptera – resičari (tripsi). Pošto se virus  TSWV prenosi tripsima potrebno je preventivno djelovati jer ne postoje kemijske ili biološka sredstva za njihovo direktno suzbijanje. Virus je uočen na paprici, ali mu domaćini mogu biti duhan, krumpir, krizantema, begonija, pelargonija, vodenika, itd. Na mjestima gdje se uoče biljke zaražene virusom potrebno ih je uništiti.

Simptomi se uglavnom mogu uočiti na listovima i plodovima biljaka domaćina. Bez obzira na biljku domaćina i bez obzira koji je virus ostvario zarazu, simptomi su vrlo slični, odnosno jednaki, što je ujedno i jedan od razloga zašto je nemoguće na osnovi simptoma odrediti o kojem je virusu riječ. Na listovima i plodovima zaraženih biljaka moguće je uočiti sljedeće simptome: tamne (nekrotične) i svijetle (klorotične) lokalne pjege (lezije), klorotični prstenovi, koncentrični prstenovi), mozaik „zelenih otoka”, kloroza i nekroza stabljike, venuće, savijanje i uvijanje čitave biljke.

Tripse u zaštićenim prostorima možemo pratiti postavljanjem plavih ljepljivih ploča. Na temelju ulova tripsi na pločama potrebno je izvršiti zaštitu pripravcima koji su registrirani u RH. Insekticidi registrirani za suzbijanje tripsa na paprici u zaštićenim prostorima su sljedeći: Laser , Decis 2,5 EC, Mospilan 20 SG.

Zbog velikog broja generacija tripsi (10-15) i učestalih primjena insekticida vrlo je česta pojava rezistentnosti na insekticide te se stoga trebaju koristiti različiti insekticidi dozvoljeni za njihovo suzbijanje!

Pripravke koristite prema uputama proizvođača ili prema Fitosanitarnom informacijskom sustavu http://fis.mps.hr/trazilicaszb/. Ambalažu je potrebno propisno zbrinuti uz obavezno vođene evidencije o provedenoj zaštiti.

Petra Pozder  mag. ing. fitomedicine
Petra.Pozder@savjetodavna.hr