Obavijest proizvođačima luka! 19.04.2016.
Prije nešto više od mjesec dana (15.03. o.g.) upućena je preporuka proizvođačima luka i češnjaka o preventivnim mjerama zaštite usjeva. Razlikujemo uzgoj luka kratkog i dugog dana (zimski i proljetni), od koji se obje vrste mogu saditi lučicama ili sijati sjeme! Na većini planiranih površina sjetva i/ili sadnja usjeva luka dugog dana obavljena je u zadnjoj mjeseca ožujka, a zbog optimalne temperature zemljišta usjevi luka iz lučice se brzo razvijaju (imaju razvijena 2-4 lista), dok su usjevima luka uzgajanim sjetvom oborine zabilježena 8./9. travnja o.g. bile optimalne za nicanje i postizanje dobrog sklopa. U proteklih smo mjesec dana zabilježili vrlo malo oborina, tek dvije kiše s količinama oborina većim od 5 mm (ali samo na većini lokaliteta središnjeg is istočnog dijela Županije). Pritom je broj vjetrovitih dana bio iznadprosječno velik, pa uvjeti za razvoj najvažnijih bolesti zimskog luka u spomenutom razdoblju nisu bili optimalni (Peronospora, Botrytis). Temperature zraka, koje su nakon 29. ožujka o.g. najčešće tijekom dana veće od +18°C, pogoduju aktivnom letu uzročnika "crvljivosti" luka i poriluka: lukove muhe (Delia antiqua) i minera poriluka (Napomyza gymnostoma)! Slična upute za preventivnu zaštitu usjeva češnjaka od češnjakove muhe (Helomyza lurida) upućena je preporukom sredinom mjeseca ožujka o.g.!
U našoj zemlji dopuštenje za folijarno tretiranje na usjevima luka i češnjaka ima samo pripravak Rogor 40 EC (za suzbijanje tripsa ali je djelotvoran na povrtne muhe u količini 0,5-0,6 lit./ha, najviše 2x tijekom sezone, sa propisanom karencom 14 dana)! Preporučujemo dodati i pomoćna sredstva za poboljšanje učinka pesticida (npr. Inex-A, Silwet i dr.). U narednom razdoblju na usjevima proljetnog luka iz lučice potrebno je protiv prezimljujuće populacije spomenutih štetnika provesti barem 2 usmjerena tretiranja s prosječnim razmakom 12-15 dana. U usjevima poriluka, luka i češnjaka također je protiv tripsa (Thrips) registriran Laser KS (0,2-0,15 lit./ha), a djelotvoran je i protiv povrtnih muha (najviše 4x tijekom jedne sezone, karenca 3 dana). Uz pridržavanje plodoreda, pokrivanje gredica luka, poriluka i češnjaka na manjim površinama paučinastom folijom smanjuje u narednom razdoblju napad prezimljujuće populacije povrtnih muhe (lukove muhe, minera poriluka).
Pri uzgoju luka proljetnom sjetvom sjemena najčešće izbjegavamo napad lukove muhe jer usjev još nije dovoljno razvijen da bi muha na isti odlagala jaja, ali uz proljetni luk iz lučica i zimski je luk također vrlo osjetljiv na napad prezimljujuće populacije lukove muhe!
Prije primjene sredstva za zaštitu bilja pri uzgoju luka i poriluka obavezno proučiti upute uz dopuštene djelatne tvari u našoj zemlji, te se obavezno pridržavati ograničenja (vrijeme primjene, najveći broj dopuštenih primjena u sezoni, doza ili količina, propisana karenca).
U vrtovima uz okućnice za vlastite potrebe gospodarstva zaštitu luka od uzročnika "crvljivosti" svakako preporučujemo provoditi ne-kemijskim mjerama: poštivanjem plodoreda, postavljanjem žutih ljepljivih ploča i prekrivanjem gredica sa zimskim i/ili proljetnim lukom paučinastim folijama u vrijeme leta i odlaganja jaja prve ili prezimljujuće generacije uzročnika "crvljivosti" luka!
Usjeve luka koji se namjeravaju koristiti kao "mladi luk" nije dopušteno tretirati kemijskim sredstvima za zaštitu bilja!
mr.sc. Milorad Šubić, dipl.inž.agr.
milorad.subic@savjetodavna.hr
0 komentara
Napišite komentar