Obavijest vinogradarima 11.06.2013.
Upozoravamo vinogradare da su zbog učestalih oborina povoljni uvjeti za razvoj peronospore vinove loze. Od 8. lipnja bilježimo noćne temperature zraka u vrijednostima iznad 12 °C što uz relativnu vlagu veću od 80 % pogoduje sporulaciji pjega, tako da se u nedovoljno štićenim vinogradima mogu naći simptomi u vidu uljnih pjega sa sporulacijom na donjoj strani lista.
Zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta cvatnja vinove loze je produžena i trajati će još nekoliko dana. Upozoravamo vinogradare, da ukoliko je od prethodne zaštite proteklo više od 12 dana, istu ponove, bez obzira na trajanje cvatnje.
Od pripravaka za zaštitu od peronospore predlažemo primijeniti: Galben F WP, Baldo F WP, Fantic-F, Mikal Flash Navedeni fungicidi u svom sastavu sadrže i aktivnu tvar folpet koja ima pozitivan sporedni učinak na smanjivanje zaraze sa sivom plijesni. WG, Winner WP, Attila WP, Rival WP, Alonso WP,Ridomil Gold Combi WG ili Forum star.
Za suzbijanje pepelnice preporučujemo koristiti: Crystal KS, Collis KS EC ili Stroby WG. Zbogtrajanjacvatnje ne preporučamo primjenu pripravaka na osnovi sumpora
Vinogradi stradali tučom!
Na području Velike Ludine i Popovače 10. lipnja zabilježena je tuča. Vinova loza nalazi se u fazi cvatnje, te je tuča oštetila cvjetne dijelove, što osim direktnog gubitka grozdića, za posljedicu ima lošu oplodnju i rehuljavost preostalih grozdića. Nastala oštećenja na grozdovima ulazno su mjesto za razvoj ranog zelenog botritisa. Vinogradarima sa stradalih područja savjetujemo da za sanaciju nastalih oštećenja izvrše tretiranje pripravcima na osnovi folpeta (Folpan 80 WDG, Folpan 50 WP, Futura 50 WP). Za suzbijanje razvoja sive truleži ili botritisa moguća je primjena botriticida (Teldor SC 500, Mytos, Botril 300 SC, Botrycid ili Pyrus 400 SC). Navedenoj kombinaciji pripravaka preporuča se dodatak energetskog biostimulatora (Poly-Amin, Drin, Amalgerol Premium) koji će ubrzati zacjeljivanje nastalih oštećenja. Veći učinak preporučenog tretiranja biti će ukoliko se provede u roku do 24 sata nakon zabilježene tuče.
Sukladno Pravilniku o uspostavi akcijskog okvira za postizanje održive uporabe pesticida (NN 142/12 čl. 30) korisnici sredstava za zaštitu bilja moraju voditi evidenciju o izvršenim tretiranjima.
Pripravke za zaštitu bilja upotrijebiti prema uputi proizvođača, a praznu je ambalažu potrebno zbrinuti na propisani način.
Suzana Slovic, dipl. ing. agr.
e-mail: Suzana.Slovic@savjetodavna.hr
0 komentara
Napišite komentar