Pravilnik o uspostavi akcijskog okvira za postizanje održive uporabe SZB
U Hrvatskoj do sada nije bio obvezan redoviti pregled uređaja za primjenu sredstava za zaštitu bilja (u daljnjem tekstu SZB) koji su u uporabi. Određeni broj uređaja za primjenu SZB pregledavan je na dobrovoljnoj osnovi i na temelju zahtjeva trgovačkih standarda kao što je međunarodni trgovački standard Global GAP. Pravilnikom o uspostavi akcijskog okvira za postizanje održive uporabe SZB od prosinca prošle godine (NN. 142/12) uspostavljen je sustav obveznih redovitih pregleda uređaja za primjenu SZB koji se koriste. Uređaji proizvedeni prije 1995. godine moraju biti pregledani do 26. studenoga 2014. godine, a do 26. studenoga 2016. svi uređaji moraju biti bar jednom pregledani i imati znak o obavljenom pregledu. Nakon toga datuma mogu se koristiti samo oni uređaji koji su uspješno prošli pregled.
Novi uređaji za primjenu SZB stavljaju se na tržište u skladu sa Zakonom o tehničkim zahtjevima za proizvode i ocjenjivanje sukladnosti (NN. 20/10 od 12.2.2010.) i Pravilnikom o sigurnosti strojeva (NN. 28/11 od 8.3.2011.). Pa tako uređaji kupljeni nakon 1. siječnja 2013. dobivaju znak o pregledu i bez obavljenog pregleda, ali su u obvezi redovitog pregleda najmanje jednom u razdoblju od pet godina nakon kupnje, a kasnije podliježu redovitom pregledu najmanje jednom u tri godine nakon zadnjeg pregleda, kao i svi ostali uređaji.
Redovite preglede uređaja provode ispitne stanice ovlaštene od strane Ministarstva poljoprivrede koje moraju ispunjavati propisane uvjete glede opreme i zaposlenika koji moraju prolaziti odgovarajuće izobrazbe. Pregled uređaja provodi se u prostoru ispitne stanice ili u blizini prebivališta vlasnika uređaja ako su zadovoljeni uvjeti zaštite od onečišćenja. Pri obavljanju pregleda provjerava se udovoljavaju li uređaju zahtjevima vezanim uz relevantne norme radi postizanja visoke razine sigurnosti, zaštite zdravlja ljudi i zaštite okoliša. Ispitna stanica u kojoj je izvršen pregled uređaja dodjeljuje uređaju znak o obavljenom redovitom pregledu samo ako zadovoljava sve zahtjeve pregleda. Rezultati pregleda upisuju se u izvještaj o pregledu uređaja na propisanim obrascima. Ministarstvo poljoprivrede vodi središnju evidenciju o uređajima, s tim da informacije o pregledu uređaja moraju biti pristupačne javnosti.
Važno je napomenuti i da se priznaje pregled uređaja za primjenu pesticida obavljen u drugoj državi članici EU-a kao istovjetan pregledu obavljenom u Hrvatskoj ako je pregled u skladu sa zahtjevima i relevantnim normama uz uvjet da je vremenski razmak od posljednjeg pregleda provedenog u drugoj državi članici EU-a jednak ili kraći od razdoblja učestalosti pregleda koje se primjenjuje u RH.
Profesionalni korisnici obvezni su uz redovite preglede uređaja provoditi i redovite kalibracije i tehničke kontrole uređaja u skladu s odgovarajućom izobrazbom. Ispitnoj stanici se moraju prijaviti i uređaji za primjenu pesticida koji iz tehničkih ili drugih razloga nisu u uporabi.
Izuzeća
Iz obveza redovitog pregleda izuzimaju se uređaji na ručni pogon, leđne prskalice (na ručni, baterijski i motorni pogon) i leđni motorni atomizeri. Za ove navedene uređaje vrijedi naputak koji sadržava informacije o nužnosti redovite zamjene dotrajalih dijelova, o posebnim rizicima povezanim s navedenim uređajima, a profesionalni korisnici bit će osposobljeni za njihovu pravilnu i sigurnu uporabu.
0 komentara
Napišite komentar