Obavijest proizvođačima jabuka i krušaka 18.04.2013.

Za vikend (21. i 22. travnja) prema vremenskoj prognozi najavljena je kiša pa je prskanje potrebno obaviti prije kiše. U takvim uvjetima može doći do zaraze uzročnikom krastavosti jabuka (Venturia inaequalis) i krastavosti krušaka (Venturia pyrina), stoga je potrebno preventivno primijeniti fungicide na osnovi ditianona (Delan SC 750, Delan 500 SC ili Delan 700 WDG) ili mankozeba (Dithane M-45, Dithane DG Neo Tec, Mankozeb, Pinozeb, Star 80 ili dr.).

Voćari, koji proizvode su u sustavu integrirane proizvodnje voća, moraju voditi računa da je primjena fungicida iz skupine ditiokarbamata (propineb, ciram, mankozeb ili metiram) dozvoljena najviše tri puta godišnje i ne smije ih se primjenjivati uzastopno.

Kako je stabilno, suho i toplo vrijeme povoljni su uvjeti za razvoj pepelnice jabuke (Podosphaera leucotricha). Izvor zaraze mogu biti zaraženi pupovi, osobito u voćnjacima u kojima je protekle godine bila jaka zaraza pepelnicom. Stoga preporučujemo preventivno primijeniti fungicide na osnovi sumpora (Kumulus DF, Thiovit Jet, Chromosul 80 ili dr.). U nasadima krušaka pepelnicu nije potrebno suzbijati.

U nasadima jabuka uz rubove šuma, gdje se jabučni cvjetar (Anthonomus pomorum) redovito javlja, potrebno je primijeniti kemijske mjere zaštite, ako je štetnik prisutan u voćnjaku u kritičnom broju (npr. ako se otresanjem na 100 izboja pronađe više od 20 – 30 cvjetara). Za suzbijanje jabučnog cvjetara registriran je Beta-Baythroid EC 025, no nije dozvoljen u integriranoj proizvodnji.

Potrebno je obaviti pregled voćnjaka na prisutnost lisnih uši (Aphis i Dysaphis vrsta), jabučne krvave uši (Eriosoma lanigerum) i gusjenica savijača pupova i listova (Hedya nubiferana, Spilonota ocellana). Kritični brojevi ovise o bujnosti sorte, načinu uzgoja i vrsti štetnika. Za jabučnu zelenu uš (Aphis pomi) prije cvatnje kritični broj je, na 100 pregledanih izboja 8 napadnutih, a za jabučnu pepeljastu uš (Dysaphis plantaginea) 1 – 3 napadnuta izboja na 100 pregledanih. Kritičnim brojem za gusjenice savijača pupova i listova (Hedya nubiferana, Spilonota ocellana) smatramo 10 gusjenica na 100 pregledanih pupova.

Potrebno je pratiti pojavu i brojnost kruškine buhe (Psylla pyri), ali za sada nije potrebno provesti mjere suzbijanja.

Kada primjenjujete insekticide prskanje je potrebno obaviti u večernjim satima, a biljke koje služe za zatravljivane voćnjaka moraju biti pokošene u trenutku tretiranja, radi zaštite pčela, prema Pravilniku o uspostavi akcijskog okvira za postizanje održive uporabe pesticida (NN 142/12).

U voćnjacima, gdje su ranijih sezona zabilježene štete od potkornjaka, preporučujemo postavljanje lovki, koje se sastoje od alkoholnih mamaca i crvenih ljepljivih ploča. Alkoholni mamac čini plastična boca u kojoj se nalazi 50 % – tni etilni alkohol. Plastična boca pri vrhu treba imati izbušene rupice. Bocu je potrebno pričvrstiti blizu debla u visini oči, a iznad boce se postavlja crvena ljepljiva ploča. Za kontrolu leta potkornjaka potrebna je 1 lovka na 1 ha, a ako lovke koristimo za suzbijanje potrebno je 8 – 10 lovki na 1 hektar.

Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijenite sukladno uputi priloženoj uz sredstvo, redovito vodite evidenciju o prskanju prema Pravilniku o uspostavi akcijskog okvira za postizanje održive uporabe pesticida (NN142/12)., a s otpadnom ambalažom sredstava za zaštitu bilja gospodarite sukladno Zakonu o otpadu (NN 178/04 11/06, 60/08 i 87/09).

 

mr. sc. Lada Bičak
E-mail:
Lada.Bicak@savjetodavna.hr

Pripremi za ispis