Radionica – Postavljanje okvira za izradu poljoprivredno-okolišnih mjera za zaštitu prirode u RH
Predstavljene su slijedeće teme na predavanjima:
- Poljoprivredno-okolišne mjere u okviru NIP-a, Darko Znaor, AVALON Foundation, Nizozemska
- Poljoprivredno-okolišne mjere za zaštitu prirode i prijedlog mogućih mjera za RH, Sonja Karoglan Todorović, Ecologica, Hrvatska
- Što Hrvatska može naučiti iz primjene austrijskog poljoprivredno-okolišnog programa, Barbara Steurer, Austrian Council for Agricultural Engineering and Rural Development, Austrija
- Iskustva novih zemalja u primjeni poljoprivredno-okolišnih mjera za zaštitu poljoprivrednih područja velike prirodne vrijednosti (Rumunjska i Bugarska), Guy Beaufoy, European Forum for Nature Conservation and Pastoralism, Velika Britanija
- Odabir ciljeva i mogućih pristupa u osmišljavanju poljoprivredno-okolišnih mjera za zaštitu prirode, Clunie Keenleyside, Institute for European Enviromental Policy, Velika Britanija
- Socio-ekonomska situacija hrvatskih poljoprivrednika, Darko Znaor, AVALON Foundation, Nizozemska
- Analiza stanja prirode u RH vezano uz utjecaj poljoprivrede, Ivana Ilijaš, Državni zavod za zaštitu prirode, Hrvatska
Predavanju su prisustvovali djelatnici Ministarstva zaštite okoliša i prirode, Državne uprave za zaštitu prirode, Predstavnici javnih ustanova za zaštitu prirode, djelatnici Parkova prirode i Nacionalnih parkova, Zavoda za zaštitu prirode, te predstavnik Poljoprivredne savjetodavne službe. Predavanja i komunikacija među sudionicima održana je na engleskom jeziku. Iako se na prvi pogled čini da ova tematika nije direktno vezana uz poljoprivrednu proizvodnju, u mnogim segmentima se ove mjere dotiču poljoprivrede, pogotovo malih poljoprivrednih proizvođača.
Slijedi kratki osvrt na iznijete teme:
Poljoprivredno zemljište je jedan od najznačajnijih čimbenika koji utječu na biološku raznolikost u Hrvatskoj. Gotovo svaki treći hektar (31 % ili 644.000 hektara) potencijalnog NATURA 2000 područja smješten je na poljoprivrednim površinama. Na njima prevladava mozaični krajobraz s oranicama, vrtovima, tradicionalnim voćnjacima i vinogradima, dok 39 % predloženih NATURA 2000 poljoprivrednih staništa prekrivaju travnjaci.
Mnoge vrijedne vrste i staništa u Hrvatskoj nalaze se na poljoprivrednim površinama. Hrvatska ima 97 važnih biljnih područja koja zauzimaju 964.655 hektara. Uz turizam i rekreaciju, slijedeća najvažnija djelatnost na hrvatskim biljnim područjima je poljoprivreda. Čak 87 % ovih područja prekriveno je travnjacima.
S obzirom na činjenicu da će o svakom trećem hektaru ovih područja brinuti poljoprivrednici, postizanje ovog cilja (očuvanja bioraznolikosti, biljnih i životinjskih vrsta) uvelike će ovisiti o nastavljanju poljoprivrednih aktivnosti na poljoprivrednom zemljištu, te ostanku seoskog stanovništva na djedovini.
Europska komisija uvjetuje da svaka Država članica osmisli i primjenjuje barem jedan program. Kad postane članica EU Hrvatska će imati na raspolaganju znatna sredstva u proračunu za program ruralnog razvoja. Prema naputcima EU, Hrvatska će najmanje 25 % proračuna za ruralni razvoj morati usmjeriti na mjere iz Osi II, osobito poljoprivredno-okolišni program kao jedinu obaveznu mjeru.
Predlaže se šest shema:
1. Shema za informiranje i obrazovanje
Omogućuje izobrazbu poljoprivrednika, djelatnika državne uprave i poljoprivrednih savjetnika, te upoznavanje javnosti sa značenjem Poljoprivredno-okolišnog programa.
2. Shema za privođenje zemljišta kultivaciji
Daje poticaje za krčenje zapuštenog poljoprivrednog zemljišta (poglavito travnjaka) i njegovo ponovno privođenje kultivaciji.
3. Shema za oranice
Omogućuje smanjenje pritiska intenzivne ratarske proizvodnje na prirodu i okoliš. Shema se sastoji od četiri paketa: za plodored, za podsijavanje, za protuerozivne mjere i paketa za poljske trake.
4. Shema ekološke poljoprivrede
Usmjerena je na zaštitu tla, vode, zraka i biološke raznolikosti povećanjem biološke raznolikosti povećanjem površina na kojima se gospodari na ekološki način.
5. Shema za travnjake
Potiče poljoprivrednike da nastave s tradicionalnim (ekstenzivnim) načinom gospodarenja travnjacima. Sastoji se od paketa za održavanje travnjaka i paketa za travnjake bogate vrstama te predviđa poticaj za košnju i ispašu.
6. Shema za biološku raznolikost
Sastoji se od šest paketa: za starinske voćnjake, lokalne pasmine i tradicijske sorte, održavanje krajobraza (suhozidi) i staništa, zaštitu divljih vrsta i šaranske ribnjake.
Nije moguće u ovom kratkom izvješću navesti sve teme koje su bile predmetom rasprave i radionice, ali zaključak svih prisutnih na radionici je da se radi o važnim mjerama koje mogu pomoći malim seljačkim gospodarstvima da ostanu na vlastitoj zemlji, da rade kako su i do sada radili, da za te poslove prime naknadu, čuvaju biološku raznolikost, te mogućnost za otvaranje i dodatnih djelatnosti na gospodarstvu. Predviđa se oko 32 predavanja koja će se održati diljem Hrvatske, te ovim putem preporučam svim djelatnicima PSS-e da svakako prisustvuju.
Georg Gal, dipl. ing. agr.
rukovoditelj odsjeka
0 komentara
Napišite komentar