Obavijest voćarima 12.04.2012.
Voćarima intenzivnih nasada jabuka također se preporuča prije najavljene kiše i nestabilnog perioda u slijedećem tjednu provesti zaštitu novonarasle zelene mase. Jabuke se nalaze u vrlo osjetljivoj fenofazi, stoga je potrebno provesti zaštitu od krastavosti, tj. fuzikladija i pepelnice. Preporuča se tretirati s INDAR u količini od 600 ml na hektar ili CLARINET u količini od 1.5 L na hektar ili SCORE u količini od 130 ml na hektar. Jednom od sistemičnih preparata preporuča se kombinirati i jedan od kontaktnih preparata u svrhu suzbijanja krastavosti npr. STAR ili MANKOZEB ili PINOZEB ili MANKOKAL ili MERPAN ili CAPTAN u količini od 2 kg na hektar. Voćnjaci u nizinama znatno su stradali od mraza jer su prošlu nedjelju, ponedjeljak i utorak noćne temperature bile od -2 do -4. Zato bi trebalo u mrazom nastradalim voćnjacima provesti tretman s biostimulatorima ili ojačivačima bilja kako bi se biljke što prije oporavile od stresa. U tu svrhu primijeniti se mogu ILSAC-on ili ALGO VITAL u kombinaciji s AMINO VITAL ili DRIN ili POLY-AMIN ili PROTIFERT.
Voćari koji će tretirati bio-preparatima i hobistima preporuča se protiv krastavosti primjena CUTISAN u količini od 2 kg na hektar ili MYCOSIN-VIN u količini od 5 kg na hektar. U voćnjacima stradalim od mraza preporuča se primjena ALGO VITAL u kombinaciji s AMINO VITAL ili ILSAC-on.
Obavezno je prije pripreme i primjene sredstava za zaštitu bilja pročitati priložene upute za uporabu. Otpadnu, ispražnjenu ambalažu od kemijskih sredstava za zaštitu bilja odložiti u specijalne kontejnere za opasni otpad. Kontejneri su postavljeni uz poljoapoteke. Korisnici državnih potpora dužni su za ispražnjenu ambalažu posjedovati prateći list od tvrtke CIAK d.o.o. kojim dokazuju da su ispravno zbrinuli ambalažu i također su dužni nakon provedenog tretmana popuniti tablicu evidencijski list o uporabi sredstava za zaštitu bilja.
0 komentara
Napišite komentar