Svjetski pčelarski kongres Apimondie u Montpellieru


Također, valja istaknuti da su organizatori priredili izložbu tradicionalnih košnica kakvim se nekada pčelarilo u Europi te košnica, raznih oblika i materijala, iz Afrike i Južne Amerike koje se i danas koriste.
pcelari_francuska_2.jpg
Foto: Z.Tomljanović: izložba košnica

Osnovna tema kongresa bila je „Pčela – čuvarica prirode“. Time se željelo ukazati na veliki problem uginuća pčelinjih zajednica unatrag nekoliko godina i na važnost pčela u oprašivanju i održavanju cjelokupne ekološke ravnoteže. Logično je stoga bilo očekivati da su najveću pozornost posjetitelja privukle prezentacije iz zdravstvene zaštite pčela, oprašivanja i tehnologije pčelarenja te okrugli stolovi u svezi mogućeg utjecaja GMO biljaka na pčelinje zajednice, utjecaju pesticida na pčele te povezanosti veterinara i pčelara.
Također, valja istaknuti da su organizatori priredili izložbu tradicionalnih košnica kakvim se nekada pčelarilo u Europi te košnica, raznih oblika i materijala, iz Afrike i Južne Amerike koje se i danas koriste.

U natjecateljskom dijelu održalo se ocjenjivanje meda te izbor za kraljicu meda. Tijekom kongresa održane su dvije generalne skupštine Apimondie na kojoj su se usvojile promjene u statutu te birali novi predsjednici pčelarskih povjerenstava, novi predsjednik Apimondie te zemlja domaćin 43. svjetskog pčelarskog kongresa 2013. godine koji je pripao Ukrajini.

U konačnici valja podsjetiti da je dva dana prije početka 41. svjetskog pčelarskog kongresa održana (u Montpellieru) V „COLOSS“ konferencija o prevenciji pčelinjih gubitaka. Naime, zbog velike opasnosti od izumiranja pčelinjeg fonda i zbog zaštite bioraznolikosti, europski i svjetski znanstvenici su se uključili u zajednički projekt Europske unije COST Action FA 0803 („COLOSS“) formirajući radnu skupinu podijeljenu u 4 grupe:

-dijagnostika i monitoring pčelinjih bolesti
-uzročnici i patogeni u pčelarstvu
-pčelarska praksa i okoliš
-uzgoj, selekcija i vitalnost pčela
 
Glavni cilj radne skupine, koja broji 151 znanstvenika iz 39 država, je međusobna razmjena informacija, koordinacija za uspostavu standardiziranog monitoringa, utvrđivanje manjih i većih čimbenika uginuća pčela te razvoj održivih alata za pčelare i veterinare kako bi se uklonili štetni učinci po pčelarstvo i bioraznolikost.

U spomenuti projekt su uključeni Hrvatski zavod za poljoprivrednu savjetodavnu službu, Veterinarski i Agronomski fakulteti iz Zagreba te Hrvatski pčelarski savez .

 
Područni odjel HZPSS-a Zagrebačke županije
Zlatko Tomljanović, dr. vet. med.,
stručni savjetnik za pčelarstvo

Pripremi za ispis