Dan polja šećerne repe Viro – tvornice šećera Virovitica

Nakon srdačnog dočeka gostiju i pozdravne riječi otišlo se na pokusna polja šećerne repe u Novi Gradac (Karika) Poljoprivrednog dobra Gradina.

Sortni pokus šećerne repe ove godine imao je čak 23 sorte od 5 proizvođača sjemena; Strube-Dieckmann, KWS, Syngenta. Danisco i Sesvander Have. Osim sortnih pokusa posjetitelji su mogli vidjeti i polja šećerne repe tretirana sa 5 različitih fungicida (Rias 300 EC, Artea Plus, Amistae Xtra 280 EW, Eminent 125 EW i Sphere 267,5 EC).

Po završetku prvog dijela dana polja uslijedio je povratak u tvornicu šećera Viro Virovitica na predavnje kolega iz Italije o primjeni gnojiva na bazi huminskih kiselina, te mogućnosti korištenja istih u proizvodnji šećerne repe.

Ipak najveće zanimanje prisutnih izazvao je prokurist tvornice šećera“Viro“, Željko Zadro, koji je svojim kooperantima za 2008. godinu najavio 10 % manju cijenu šećerne repe. Cijena 1 tone šećerne repe u 2008. godini iznositi će 220 kuna, što je 30 kuna manje nego do sada. Ovo smanjenje cijene šećerne repe prouzročila je reforma tržišta šećera u EU.

Trenutna cijena šećera u EU je 560 eura a šećerne repe 28 eura, a za 2008. cijena šećera u EU iznosila bi 500 eura. Na tržište Europske unije sve naše tri šećerane imaju odobrenu kvotu izvoza od 180.000 tona. „Moramo se prilagoditi tržišnim uvjetima i nesmijejmo svojim kooperantima obećati, da ćemo platiti nešto što nema ekonomsku logiku“ – naglasio je Željko Zadro, ali i dodaje da će sve tri hrvatske šećerane svojim proizvođačima izići ususret snižavanjem cijena repromaterijala, što će zasigurno donijeti i selekciju dobrih od loših proizvođača šećerne repe.

„Ono što je u EU riješeno kvotama u Hrvatskoj ćemo riješiti smanjenjenjem cijene šećera. Ostati će oni, koji ostvaruju visoke prinose šećerne repe po hektaru i kojima će proizvodnja biti isplativa“, objasnio je na kraju svog izlaganja Željko Zadro.

Na kraju su kooperanti „Vira“ tvornice šećera dali do znanja, da će osnovati Udrugu proizvođača šećerne repe, koja bi ih zastupala u pregovorima s organizatorima proizvodnje kao i sa MPŠVG-a u nastojanju da se poticaj sa sadašnjih 2500 kuna po hektaru za slijedeću proizvodnu godinu poveća na 4000 kuna na hektar.

Odsjek HZPSS-a Virovitičko-podravske županije,
Ljubomir Duvnjak, dipl. ing., stručni savjetnik

Pripremi za ispis