Bolest Aujeszkoga

Bolest Aujeszkoga poznata je još pod nazivom lažna bjesnoća ili zarazna bulbarna paraliza. Bolest Aujeszkoga akutna je virusna zarazna bolest mnogih domaćih i divljih životinja. Bolest karakteriziraju brzi tijek, živčani poremećaji i jaki svrbež u svih vrsta životinja, osim u svinja. Bolest se najčešće pojavljuje upravo u svinja, i to znakovima pobačaja bređih krmača i pomora male prasadi, dok je smrtnost u odraslih svinja mala, oko 5 %. Uzročnik bolesti je virus iz skupine herpes-virusa.

Izvori zaraze su bolesne životinje i njihove izlučevine – slina i nosni iscjedak. Budući da bolesne životinje ne mogu gutati slinu koja sadrži obilje virusa, slina se cijedi iz usta pa se njome vrlo lako zaraze druge životinje, naročito u stajama u kojima su smještene različite vrste stoke. Izvori bolesti su, nadalje, svinje kliconoše i štakori. Štakori su rezervoar infekcije, a viruse izlučuju mokraćom.

Bolest se širi ako bolesne životinje borave sa zdravima u istom prostoru, preko sline i nosnog iscjetka, kojima su zagađene hrana i voda. U zdravi uzgoj bolest se unosi dovođenjem svinja kliconoša, ali je mogu unijeti i štakori. Kod svinja se virus u pravilu prenosi peroralno ili respiratornim putem. Inficirane krmače izlučuju virus mlijekom, pa se odojci mogu zaraziti na taj način. Moguća je i intrauterina (transplacentarna) infekcija pa prasad brzo po porodu i ugine.

Za bolest Aujeszkoga karakteristično je što postoji dobna prijemljivost za nastanak bolesti. Naime, mlađe životinje lakše i češće obolijevaju, znakovi su u mladih životinja jači, a bolest je teža i naglija. Smrtnost kod mlade prasadi doseže 100 % tijekom prva 2 tjedna starosti. Od ove bolesti, osim svinja, obolijevaju još goveda, mesojedi (pas i mačka), ovce, koze, kopitari.

Simptomi – inkubacija traje 1 do 6, katkada 10 dana. Kod svinja tijek i težina bolesti ovise o dobi životinje. Prasad u dobi od 10 dana jako je osjetljiva na virus. Većinom oboli pod slikom akutne septikemije koju prati drhtanje mišića i potpun gubitak glasa. Kod starije prasadi od 11 dana do 4 mjeseca bolest počinje pospanošću, životinje se sakrivaju od svjetla zavlačenjem u stelju ili u tamne kutove. Ubrzo se javljaju živčani poremećaji, drhtanje mišića s grčevima, najprije pojedinih skupina mišića, kasnije cjelokupne muskulature. Prasad se zanosi u hodu i zauzima neuobičajene položaje u ležanju, pokatkad sjede poput psa i vrte se na mjestu ili u kretanju nalijeću na zapreke. Zbog paralize glasnica životinje se ne glasaju, zbog smetnji u gutanju iz usta im se cijedi pjenušavi iscjedak. Kod prasadi na sisi bolest može smrtno završiti za 12-36 sati. U skupinama svinja koje su prvi put došle u kontakt s virusom, smrtnost može iznositi 90-95 %, dok u uzgojima gdje se bolest pojavljuje povremeno, morbiditet i letalitet su niski (2,5 %). Kod svinja starijih od 4 mjeseca bolest je općenito blage prirode, a znakovi su kašalj, otežano disanje, iscjedak iz nosa, temperatura u granicama normale, ali može biti i povišena. Kod bređih krmača čest je pobačaj i prasenje mrtvih, debilnih i za život nesposobnih praščića. Kod tovljenika izražena je paraliza glasnica, zbog paralize stražnjeg kraja sjede poput psa, otežano dišu ispružene glave. Letalitet kod odraslih svinja je nizak, oko  5 %, a do uginuća dolazi većinom zbog sekundarnih bakterijskih infekcija. Svrbeža, karakterističnog za druge životinjske vrste, kod svinja obično nema.

svinja_aujeskoga.jpg

Zbog paralize stražnjeg kraja izazvane lažnom bjesnoćom svinje sjede poput psa

Bolest Aujeszkoga može nanijeti velike gospodarske štete, uzrokujući znatan pomor prasadi. Osim te izravne štete u svinjogojstvima koja su trajno zaražena, štete nastaju i zbog zaostajanja u rastu starije prasadi i tovljenika. Bređe krmače pobacuju ili prase mrtve ili za život nesposobne praščiće. Kod ostalih životinjskih vrsta štete su izravne, jer sve oboljele životinje uginu.

Liječenje – liječenje bolesti se ne provodi.

Preventiva – potrebno je izvršiti dezinfekciju prostora u kojima su boravile bolesne svinje. Istodobno treba oko farmi i uzgajališta životinja uništavati štakore i miševe.

Pripremi za ispis